Le Cordon Bleu ile Gastronomi Trendleri

Dünyanın en prestijli mutfak okullarından biri olan Le Cordon Bleu ile Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan Gastronomi Trendleri buluşmalarının ilk ayağı “Mutfak Trendleri” 18 Ocak günü gerçekleşti. Le Cordon Bleu mezunu başarılı şefler ile katılımcıların buluştuğu bu etkinlik özellikle bu sektörde ve mutfakta çalışan biri olarak kendi adıma çok keyifli oldu.

Yeni başlayan sene ile her sektörde olduğu gibi yeme-içme sektöründe de dinamiklerin değişeceği ve yeni akımların takip edileceği bir yıl bizi bekliyor. “Global Düşün, Global Pişir” sloganı çerçevesinde Le Cordon Bleu eğitmen şefleri açılışı yaptıkları etkinlikte kendi başarı öykülerini ve gastronomi trendleri üzerine görüşlerini paylaşırken bir yandan da hazırladıkları lezzetleri tattırdılar. Sonrasında ise sahneye sırasıyla rafine menüsüyle yeni bir kulvar açan Nicole’ün şefi ve işletmecisi Aylin Yazıcıoğlu, The Marmara Collection  mutfak şefi Tolga Özkaya ve Teşvikiye’nin kruvasanları ün salmış mekanı Kruvasan işletmecisi ve şefi Ufuk Ügümü çıktı.

Her biri ayrı ayrı görüşlerini, mutfaktaki yeni eğilimleri değerlendirirken buluşulan ortak payda yerel malzeme kullanımın yine öncelikli olacağı ve aşırıya kaçılan sunumların değil gerçek lezzetin ön plana çıkacağı şeklindeydi.

 

Etkinliğin en keyifli kısımlarından biri de katılımcıların 3 ayrı gruba ayrılıp şeflerin öncülüğünde günü sonunda tadılacak menünün hazırlanmasıydı. Aylin Şef’in ekibi tütsülenmiş yılan balığı, mahlep ve pırasa’dan oluşan başlangıç tabağını; Tolga Şef’in ekibi düşük ısıda pişmiş levrek, kök sebzeleri püresi ve pancar cipsinden oluşan ana yemeği; Ufuk Şef’in ekibi ise mandalinalı ve Trabzon hurmalı Saint Honore’dan oluşan tatlıyı hazırladı.

Bu yetkin şefleri tabak hazırlarken izlemek hem keyifli hem de öğretici oldu. Lezzetlerin her birinin ne kadar iyi olduğu konusunda ise tabii ki herkes hemfikirdi. Özellikle Tolga Şef’in kök sebzeli püresi kişisel favorilerim arasına girdi.

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar