Mayıs’ta Bozcaada Şahane! İşte Bahaneler…

Bozcaada senenin her zamanı ayrı güzel! Yaz yaklaşırken ve ilkbaharda doğanın canlanmasıyla ada’nın çehresi ise bir başka. Ada’nın taze lezzetlerinden, gelinciklerin büyülü görüntülerine Ada’nın her saati farklı bir keyif.

Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları

İşte Mayıs’ta Bozcaada planları yapanlara rehber olacak nitelikte maddeler;

 

1. Deniz sezonunu Ayazma’nın serin sularında açın!

Müdavimlerinin söylediğine göre, Mayıs ayı Bozcaada’nın en güzel zamanlarından biriymiş. Bunun başlıca nedenlerinden biri havanın bahar ve yaz arasında bir yerlerde seyrediyor oluşu ve baharın etkisiyle adanın bitki örtüsünün adını da aldığı o bozkıra henüz dönüşmemiş oluşu.

Bozcaada Ayazma Plajı
Bozcaada Ayazma Plajı

Gündüzleri t-shirtle geceleri sweatshirtle dolaşabileceğiniz, hatta şanslıysanız denize bile girebileceğiniz bir hava sizi bekliyor olacak! Mayolarınızı almayı unutmayın!

 

2. Gelincikler arasında baharı karşılayın!

Bozcaada’da gelincik çiçeklerini sadece Mayıs ayında görebilirsiniz. Daha adaya varmadan Geyikli’ye giderken geçtiğiniz köylerin tarlalarında karşılar sizi o kıpkırmızı narin çiçekler.

Mayıs'ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler
Mayıs’ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler

Bozcaada’ya vardığınızda ise, taptaze gelincik reçeli ve şerbeti sizi karşılar. Özellikle Ada Café’nin gelincik şerbetli votkasını içmeden dönmeyin!

Fotoğraf: @nevrestebozcaada

 

3. Bozcaada Yarı Maratonu’nu kaçırmayın!

Bozcaada Maratonu
Bozcaada Maratonu

Adayı spor yaparak keşfetmek için Bozcaada’da sezon açılışı olarak da bilinen ve bu sene 18 Mayıs’ta adidas‘ın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Bozcaada Yarı Maratonu’na katılmak, adanın muhteşem doğası eşliğinde koşmak süper bir fikir olacaktır.

Maraton’un sayfasından detaylı bilgi alabilir, buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

 

4. Mor amarandalardan evinize götürmeyi unutmayın!

Bozcaada Amaranda
Bozcaada Amaranda

Bozcaada’nın meşhur mor çiçekleri amarandalar da adada sadece Mayıs ayında çıkıyor ve özenle toplanıp hediyelik olarak satılıyor. Tüm yıl kuru halde saklayabileceğiniz bu çiçekleri, o en canlı mor halleriyle yakalamak ve alıp evinize götürmek isterseniz en doğru zaman Mayıs ayı!

 

5. Denizden babam çıksa yerim diyorsanız Bozcaada tam sizlik!

Sezonu yeni açan adalı esnafın en taze deniz mahsüllerini yemek için de en doğru zaman Mayıs ayı! Üstelik bir tek bu dönemde bulabileceğiniz taze ada kalamarı ve deniz kirpisini de deneme şansınız olabilir!

Mayıs'ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler
Mayıs’ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler

 

6. Ada’daki 3. Dalga Kahveciler ve Efsanevi Kahvatılar!

Mayıs'ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler
Mayıs’ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler

Bozcaada kadar küçük bir yerde birden fazla 3. dalga kahvecinin bulunması aslında adanın ne kadar değişik ve özel bir yer olduğunu da gösteriyor. Coffee Shelter, Kahverengi Roastery ve Gümüş Cafe’de cortado dan, hario ya kadar bir çok çeşit kahve bulabilirsiniz.

Adanın o dillere destan kahvaltısı için ise tabi ki adres bu sene Madam Niça’da verilmeye başlanan Patiska Kahvaltısı ve Özcan Hanım’ın 20 yıldır değişmeyen Rengigül Ada Evi kahvaltısı! Binbir çeşit ada reçellerini denemeden dönmeyin!

 

7. Taze Ada otlarının lezzetine varın!

Mayıs'ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler
Mayıs’ta Bozcaada’ya Gitmek için Nedenler

Bozcaada’da sadece bu dönemde toplanan taze ada otlarıyla yapılacak onlarca mezeyi deneyimleyebilirsiniz. Özellikle turp out, hardal otu ve şevketi bostanı denemenizi öneririz!

 

8. Bir öğlen rakısı için adaya bekleniyorsunuz!

Bozcaada Asma6
Bozcaada Asma6

Yaz aylarında adada sıcaklık 30-35 dereceleri bulduğu için, adada bir kültür haline gelen öğlen rakısına oturmakta zorlanırken, Mayıs ayı bu keyfi yaşamak için en doğru zaman! Öğlen rakısı için favori mekanlarımız; liman havası almak için Asma6 Bozcaada, Ayazma manzarasını izlemek için Vahit’in Yeri ve yeni açılan denize nazır Vasilaki bu keyif için birebir!

 

9. Gündoğumu ve günbatımı adada bir başka güzel!

Gündoğumu
Gündoğumu

Bozcaada yani Tenedos, mitolojide yıldızların en yakın, güneşin ise en büyük göründüğü yer olarak geçer. Buna tanıklık etmek için adada mutlaka gündoğumu ve günbatımını izlemelisiniz.

Günbatımı
Günbatımı

Bozcaada’nın favori günbatımı noktaları; Polente Feneri, Aşıklar Tepesi, Göztepe ve Ayazma Plajı iken, gündoğumu için favori mekanlar Salhane ve seçeceğiniz herhangi bir cennet koy olacaktır.

 

10. Rum Mahallesi’nde yemek yemeden dönmeyin!

Bozcaada Sandal
Bozcaada Sandal

Bozcaada’nın meşhur Rum Mahallesi’nde bir akşam yemek yemeden asla dönmeyin! Ada’m Bozcaada’nın balık tantunisi ve sarımsaklı patatesini, Madam Niça’nın kalamar yahnisini, Sandal Restoran’ın girit ezmesini, vişneli yaprak sarmasını ve avukmasını, Battı Balık’ın ahtapotunu, Cabalı Meyhane’nin sakızlı enginarını, karidesli favasını ve 1 gün önceden siparişle yaptıkları levrek külbastısını yemeden dönmeyin!

 

11. Üzüm adasının kendine has şaraplarını mutlaka deneyimleyin!

Bozcaada Şarap
Bozcaada Şarap

Son olarak üzümüyle ve şarabıyla ünlü Bozcaada’ya gitmişken sadece adada yetişen dört çeşit üzümden yapılan özel şarapları mutlaka denemelisiniz. Kırmızı olarak Kuntra ve Karalahna, beyaz olarak ise Çavuş ve Vasilaki’yi, adanın yerel şarap üreticileri olan Çamlıbağ (Yunatçılar), Talay, Amedeus, Corvus, Ataol ve Gülerada’dan edinebilirsiniz.

 

*** Ayrıca bu sene 19 – 21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan Bozcaada Caz Festivali’ni ve 7 – 9 Eylül ‘de gerçekleşecek olan geleneksel Bozcaada Bağ Bozumu Festivali’ni de kenara not edebilirsiniz.

Yorumlar