Moskova Kahve Raporu

Kışı uzun havası kapalı tüm kuzey hattı şehirleri gibi Moskova’da bol bol kahve tüketilen şehirlerden. Şehrin Tverskaya, Arbat, Kuznetsky Most gibi tüm popüler caddelerinde Kofe Haus, CoffeeMania, CoffeeShop Company gibi zincirlere rastlansa da nitelikli kahve içmek için bambaşka adreslerin peşine düşmek gerekiyor.

Double B

Rusya’da iyi kahve denince akla gelen iki isim, Olga Melik-Karakozova ve Anna Tsfasman tarafından kurulan nitelikli kahve zincirinin şehir içinde birçok şubesi içinden Mayanitskaya Şubesi keyifli. Chemex, Pour Over gibi demleme yöntemleri ile hazırladıkları kahvelerinin yanısıra kendi kavurdukları çekirdeklerin ambalajları da gayet leziz.

Camera Obscura

Şehrin içinde kendine ait dükkanları bulunmayan ama nefis kavrulmuş çekirdeklerine efsane burgerleri ile ünlü Burger Brothers şubelerinde rastlanabilecek ikonik kahve kavurucunun ayrıca tam koleksiyonluk karton bardakları var.

West 4

Bir şubesi de şehrin sıradışı Berber dükkanı Chop Chop içinde bulunan West 4’ün depoyu andıran kapısını açıp içeri girince bambaşka bir dünya var. Köşedeki pikaba bir plak koyup raftaki kreatif dergilerden birini karıştırırken kahve de ağır ağır demleniyor olacak..

Caffe del Parco

Olga-Melik Karakozova’nın “yeni numarası” olarak lanse edilen dükkan kahvenin yanısıra sandviç ve kokteyl menüsü ile de oldukça iddialı. Komsomolsky üzerindeki ana merkezin yanısıra park ve ada üzerindeki diğer şubeleri lezzet dışında mimari açıdan da göz doldurucu.

Cooperative Chernyi

Butik bira üreticisi Sosna i Lipa’nın yan projesi olarak hayata geçen Cooperative Chernyi’nin çekirdekleri kendi küçük barlarında yine kendi plak arşivlerinen seçilen retro bir plak eşliğinde demlenip keyifle içiliyor.

Cezve

Türk Kahvesi’nden başka kahveye yüz vermeyenler için de şehrin yegane adresi Cezve. Tverskaya üzerinde bir fast food restoranının köşesindeki minik barından bol köpüklü Türk kahvesi sunuyor.

Ziferblat

Kahvesinin “nitelikli” olduğunu iddia edemesek de kendisi farklı hizmeti ile “nitelikli bir kafe” olan Ziferblat’dan bahsetmeden olmazdı. Ziferblat kapıdan girerken elinize eski moda bir çalar saat tutuşturulan ve içeride kaldığınız sürece atıştırma ve çay/kahvenin sınırsız olduğu bir “anti-cafe”!.. Sadece çalar saatte görünen süreye göre dakikasına 2 Ruble ödeyerek kullanılan,  Avrupa’da örneklerine rastlanan ama aslen Rus icadı olan özgün ve keyifli bir sistem.

Tüm kahve tutkunlarına Moskova’da bu kahve dükkanlarını #denemenlazim diyor, yetmiyorsa üstüne ayrıca Wake Up Cafe, Nook Cafe, Good Enough ve DADA’yı veriyoruz!..

Yorumlar