Muz Kokusu Aşkına: Cevizli Muzlu Kek

Fırından buram buram gelen muz kokusuna karşı koyabilmek mümkün mü? Evde pişmiş her türlü kek güzel ama bir de içi nemli, dışı çıtır ve dilimlendiği an kokusu etrafı saran bir muzlu kek  kesinlikle denemen lazım dediğimiz türden bir lezzet!

İyi bir muzlu kekin sırrı içinin nemli olmasında yatıyor. Bunu sağlamanın en önemli yollarından biri de olabildiğince yumuşak, olgunlaşmış muz kullanmak. Hatta kararmış muzları değerlendirmenin en iyi yolu muzlu kek yapmaktan geçiyor. Bir diğer unsur da kek harcının içinde sıvı yağ bulunması. Yağ içeren keklerde genellikle ya tereyağı ya da zeytinyağı/bitkisel yağ gibi sıvı bir yağ kullanılır. Tereyağ ile yapılan kekler çok leziz olur ve yoğun bir şekilde mis gibi tereyağı kokar. Yerken ağızda dağılırlar yani kırılgan yapıda olurlar. Bu muzlu kek tarifi ise ayçiçek yağı içeren bir kek. Böylece içi daha ıslak, daha yapışkan bir yapıya sahip. Kolay dilimleniyor ve “banana bread” dediğimiz forma da çok uyuyor. Yani dilimleri kestikten sonra üzerine bal, çikolata veya fıstık ezmesi döküp ekmek niyetine yiyebilirsin. Lezzetinin inanılmaz olacağına emin olabilirsin.

 

Malzemeler

  • 3 adet olgun muz (çatalla ezilmiş)
  • 2 yumurta
  • 240 gr un
  • 225 gr şeker
  • 110 mL ayçiçeği yağı
  • 60 mL süt
  • 7 gr karbonat
  • 2-3 damla vanilya özütü
  • Bir avuç kırılmış ceviz içi
  • 1 muz (üzeri için, iki yatay parça halinde kesilmiş)

 

Yapılışı

Bu kekin yapılışı oldukça kolay. Fırını önceden 180 dereceye ayarla ve öncelikle kuru malzemeleri yani un, karbonat ve şekeri bir kapta karıştır. Bir başka kapta ise sıvı malzemeleri yani yumurta, süt, vanilya ve ayçiçeği yağını homojen olarak karıştırdıktan sonra kuru malzemeleri, ezilmiş muzları ve cevizleri de ekle. İster mikser yardımıyla ister bir çırpma teli ile elinde her şey iyice karışana dek çırp.

Bu kek baton bir kek kalıbında (genelde dikdörtgen ince uzun kalıpla) piştiğinde geçekten güzel oluyor ama tabii ki de elinde fırına uygun olan herhangi bir kalıpta da pişebilir. İçini iyice yağladığın kek kalıbına hazır olan harcı dök (kalıba güvenmiyorsan içine harcı dökmeden önce bir pişirme kağıdı ser). Sonrasında ortadan kestiğin iki muz parçasını da harcın üzerine yerleştirdikten sonra fırına koyabilirsin. Yaklaşık 40-45 dakika kadar pişir. Kekin tam olarak pişip pişmediğini ortasına bir kürdan veya sivri uçlu bıçak batırarak anlayabilirsin. Kürdan veya bıçak kuru çıkıyorsa pişmiş demektir.

Afiyet olsun!

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar