Hikayeleri ve Lezzetleriyle Öne Çıkan Yemek Belgeselleri

Netflix’de izleyebileceğiniz 5 Ufuk Açan Belgesel yazımıza rakip geldi! Konumuz dünyaca ünlü şefler, gıda politikaları, iştah açan seyahatler! İştahımızın önüne geçmekte zorlandığımız, izlerken öğrendiğimiz, Netflix yemek belgesellerinden öne çıkanlar karşınızda.

 

The Mind of a Chef

Saygıyla ve sevgiyle…

8 Haziran Cuma günü hayatını kaybeden Anthony Bourdain’den bize kalanlardan; The Mind of a Chef programı.

Netflix Yemek Belgeselleri - The Mind of a Chef
Netflix Yemek Belgeselleri – The Mind of a Chef

Yaz günü içimizi üşüten bu acı ölüm, Bourdain’in  ilham kaynağı olarak hayatımızdaki yerini ve konumunu değiştirmeyecek elbette. Mind of Chef, ayak basmadık yer bırakmadığı No Reservations ve çektiği diğer ilham verici, aynı zamanda da ufuk açıcı programlar döne döne izlenirken bıraktığı yazılı kaynaklar da başucu kitabı olarak okunmaya devam edecek.

 

Chef’s Table

Listeye ikinci sıradan giren Chef’s Table, izlemelere doyamadıklarımızdan. Netflix yapımı olan program, her bölümde ünlü bir şefe odaklanıyor ve ortaya neler neler çıkıyor. Aşçılığa, güzel yemeklere ilgi duyanların ve restoran dünyasına dair tüm gizemleri çözmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.  İzlerken, yemek için neler yapılabilir ve neler göze alınır, buna da şahit olmak mümkün. Tüm sezonları baştan başlayıp izlemenizi tavsiye ederiz. İlla ortadan bir yerden başlamayı kafaya koymuş olanlar için ise önerimiz; ikinci sezona ait şef Enrique Olvera’ya ait olan program.

 

Somebody Feed Phil 

Netflix Yemek Belgeselleri - Somebody Feed Phil
Netflix Yemek Belgeselleri – Somebody Feed Phil

Bu programın müdavimi olmamak pek mümkün değil. Everybody Loves Raymond yaratıcısı Philip Rosenthal’ın şovuna hayran kaldıktan sonra, insan kendini sokaklara vurmak istiyor. Çoğumuz böyle çıkmadık mı yollara zaten. Macaperest gibi görünmeyen ama lezzetli bir yemek için de neler yapabileceğini gösteren Philip Rosenthal, sokak lezzetlerinin etrafında dönmeye devam etsin. Başka ne isteyelim ki? Özellikle de gittiği şehirlerde, otel odasında anne ve babasıyla yaptığı görüntülü konuşmalar hiç bitmesin. İşe, Bangkok lezzetlerini izleyerek başlayabilrsiniz.

 

Ugly Delicious

Netflix Yemek Belgeselleri - Ugly Delicious
Netflix Yemek Belgeselleri – Ugly Delicious

Dünyanın en tatmin edici yemeği tam karşınızda. Ödüllü şeflerin lezzet kombinasyonlarını izlerken “Dur, yapma” dememek de pek mümkün görünmemekte. David Chang sağ olsun ve arkadaşlarıyla dünyayı dolaşmayı devam etsin. Başlangıç olarak, birinci sezonun “Kızarmış Tavuk” (KFC’nin Çin’deki menüsüne göz attığı) bölümüne göz atabilirsiniz.

 

Foodies: The Culinary Jet Set

Başrolde; yemek eleştirmenleri ve blogger’lar var. Konu derin yani! Belgeselin yönetmenlerinin başroldeki ekip için “Biraz tuhaf olan, iyi yemek manyakları” cümlesini en başa yazalım. Fine dining etrafında dönen ve seçili yemek eleştirmenlerinin / blogger’ların gözünden bu tutkuyu anlatan belgesel, iştah açarken, yemek kritiği yapanların bakış açısına da şahit olmamızı sağlıyor.

 

For Grace

Netflix Yemek Belgeselleri - For Grace
Netflix Yemek Belgeselleri – For Grace

Mükemmeliğin peşinde bir şefin etkileyici belgeseli. Duygularını profesyonel işine yansıtmayan ve tutkusunun peşinden giden Michelin yıldızlı şef Chris Duffy’nin hayatı şüphesiz ki, size de ilham ve güç verecek. Her şey “Grace” için başlıyor. Chicago’daki en iyi restoranlardan birine kavuşmanın arkasındaki o zorlu mücadeleye ve duygusal sürece siz de tanık olmalısınız.

 

Cooked

Netflix Yemek Belgeselleri - Cooked
Netflix Yemek Belgeselleri – Cooked

Ünlü gıda yazarı Michael Pollan, pişirme teknikleri konusundaki bilgileriyle elinden gelenin en iyisini yaptığı gibi, bu sefer de yemeklerde kullanılan malzemelerin pişme aşamasında nasıl değişimler geçirdiğini ve bunun dünyamızı nasıl şekillendirdiğini araştırıyor.

 

Noma: My Perfect Storm Pierre Deschamps

Netflix Yemek Belgeselleri - Noma: My Perfect Storm Pierre Deschamps
Netflix Yemek Belgeselleri – Noma: My Perfect Storm Pierre Deschamps

Yönetmenliğini Pierre Deschamps’ın yaptığı Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yer alan restoran Noma ve onun devrimci şefi Rene Redzepi hakkındaki bu belgesel, “yemek” kelimesinin altını güçlü bir şekilde çiziyor. İşlerin yolunda gitmediği anlara ve restoran gerçeklerine şahit olmak için bu belgeseli mutlaka izlemenizi öneririz.  

 

Jiro Dreams Of Sushi

Netflix Yemek Belgeselleri - Jiro Dreams Of Sushi
Netflix Yemek Belgeselleri – Jiro Dreams Of Sushi

Listenin, ders niyetine izlenmesi ve izlettirilmesi gereken yapımlarından. Tokyo’daki ünlü bir suşi şefi hakkındaki bu 2011 yapımı yapımı belgesel, iştah açan yemek belgesellerinden. Tabii, dahası da var.O da; bu şahane şefin iş ahlakı. Netflix Belgeselinin en güçlü kısmı hatta. Hayatını suşi yapmaya adamış 92 yaşındaki Jiro Ono, saplantılı özverisiyle mükemmelleşme kelimesinin karşılığı oldu. Bu noktada Jiro Ono’ya kulak versek iyi olur; “Ben aynı şeyi tekrar tekrar yapıyorum, biraz da geliştiriyorum. Tırmanmaya devam edeceğim ve zirveye ulaşmaya çalışacağım ama kimsenin zirvenin nerede olduğundan haberi yok.”

 

Jeremiah Tower: The Last Magnificent

Netflix Yemek Belgeselleri - Jeremiah Tower: The Last Magnificent
Netflix Yemek Belgeselleri – Jeremiah Tower: The Last Magnificent

Amerikan mutfağında önemli bir rol oynayan devrimci şef Jeremiah Tower’ın hikayesini dinlemeye hazır mısınız?

Anthony Bourdain’in yapımcı koltuğunda oturduğu 2016 yapımı belgesel film, Tower’ın yükselişli ve inişli hayatına odaklanıyor.

Yorumlar