Nürnberg’e Gitmek İçin 10 Neden

1. Noel Pazarı Chriskindelmarkt

Avrupa’nın en büyük Noel pazarının Nürnberg’de kurulduğunu biliyor muydunuz? Şekerleme ve yiyecek tezgahları, sıcak şarap, noel süsleri ve yeni yıl coşkusu kulağa hoş gelmiyor mu? Gelecek yılın “Chriskindelmarkt”ı için ucuz uçak bileti kollamakta fayda var.

2. Albercht Dürer

1400’lerde yaşayan ünlü ressam Dürer’in doğup büyüdüğü şehir olan Nürnberg’de sanatçının birçok eserinin yanısıra müzeye dönüştürülmüş olan evini de görmek mümkün..

Nürnberg’e Gitmek İçin 10 Neden

3. Bit Pazarı Trempelmarkt

Her yıl Mayıs ve Eylül aylarında Almanya’nın en büyük antika ve eski eşya pazarı Nürnberg’de kuruluyor ve dünyanın her yerinden eskiye meraklı binlerce insan “Nürnberger Trempelmarkt”a  akıyor.

4. Nürnberg Sosisi

20160226_130901

Nürnberg’in tarihi hanlarında ızgara olarak servis edilen minik Nürnberg sosisleri çok lezzeti olmasının yanısıra bu hanlarda yerellerle ortak masaları paylaşarak bu deneyimi yaşamak çok keyifli. En iyi üç sosisçi Zum Gulden Stern, Bratwursthausle ve Bratwurstglöcklein. Yanında mutlaka patates salatası ya da lahana turşusu “Sauerkraut”.

5. Mimari

Farklı dönemlere ait birçok mimari özellik taşıyan şehrin belki de en sevimli evleri bisküviye benzeyenler.. Eski şehir merkezi Altstadt ve özellikle tamamı bu evlerle dolu Weisgerbergasse sokağı görülmeye değer…

6. Romantik Yol

Nürnberg Almanya’nın güneyinde Bavyera eyaletini kapsayan meşhur Romantik Yol” rotasındaki şehirlerden. Dolayısı ile içinden geçen nehir boyunda, nehir üzerindeki adacıklarda ve iki yakayı birleştiren köprülerde romantik yürüyüşler ve nefis manzaralar vadediyor..

7. Oyuncak Müzesi Spielzeug Museum 

Dünyanın en önemli oyuncak müzelerinden biri Nürnberg’de bulunuyor. Sunay Akın’ın İstanbul’a bir oyuncak müzesi kurmasına da ilham veren “Spielzeugmuseum”da geçmişten günümüze uzanan nefis bir oyuncak arşivi var.

8. Ucuz Bilet

Özellikle THY’nin dönemsel promosyon biletleri ile kişibaşı gidiş dönüş 330 TL ‘den başlayan fiyatlarla uçuş bulabilmek şehrin cazibesini arttırıyor.

Nürnberg’e Gitmek İçin 10 Neden

9. Zahmetsiz Ulaşım

Havaalanından bineceğiniz 2 no.lu metro hattı ile 15 dakika içinde merkeze ulaşabildiğiniz bir şehirden bahsediyoruz. Metro ve tramvay ile her noktasına hızla ulaşılan, tarihi merkezi ise yürüyerek keşfedilmeye müsait kolay bir şehir.. Bu da Nürnberg’i sadece haftasonunda bile zahmetsizce keşfedilmeye değer kılıyor.

10. El Sanatları Çarşısı Handwerkerhof

Nürnberg sadece Noel zamanı kurulan pazarı ile ünlü değil. Neredeyse tüm yıl açık olan bir de el sanatları pazarı var ki, ziyaretçilerini şehrin ünlü kurabiyeleri Lebkuchen’lerden yöresel tatlara; şehrin tarihinden gelen metal işçiliği ürünlerden özel hediyelik eşyalara kadar birçok geleneksel el sanatları ürünü ile tanıştırıyor.

Güzel yemek, iyi bira, nefis manzaralar, sevimli evler,  biraz romantizm, biraz huzur, biraz eğlence ve instagram profilin için harika fotoğraflar vadeden bu keyifli Alman şehrine küçük bir haftasonu kaçamağını #denemenlazım

 

Yorumlar