Tarif

Protein Deposu Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Yer fıstığından yapılan bu sürmelik lezzet, içerdiği sağlıklı yağlar ile kendimizi suçlu da hissettirmiyor. Katkısız ve doğal bir yer fıstığı ezmesini evde yapmak çok pratik. Sıraladığımız püf noktaları ve öneriler ile fıstık ezmesini kullanarak çeşitli lezzetler elde edebilirsiniz.

Protein Deposu Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi
Protein Deposu Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık ezmesi yapmak için temelde sadece 2 malzemeye ihtiyaç var:

  • Yer fıstığı ve Mutfak robotu!

Son derece basit.

 

Hazırlanışı:

  • Ölçüsü tamamen size kalmış. Ne kadar yer fıstığı kullanırsanız yaklaşık o kadar da ezme elde edersiniz. Burada önemli olan yer fıstıklarının kabuklarının soyulmuş ve tuzsuz olması. Güzel bir aroma vermesi için fıstıkları önceden fırınlayabilirsiniz.
  • Ezmeyi yapmak için fıstıkları mutfak robotuna atıp püre haline gelinceye kadar çekin. Bu işlem yaklaşık 7-8 dk süreceğinden aralıklarla mutfak robotunu dinlendirin.
  • Fıstık ezmesine farklı tatlar vermek için robotta çekme aşamasında ekleyebileceğiniz önerilerimiz var. Hindistan cevizi yağı, bal, pekmez, hurma, kuru üzüm, tarçın veya deniz tuzu gibi eklemeler ile fıstık ezmenizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Biz tarçınlı fıstık ezmemizin bir kısmını ayırdık ve ona da ham kakao ekledik. Nefis oldu!

Protein Deposu Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi
Protein Deposu Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık ezmesi hazır olduktan sonra favorimiz kızarmış ekmek üzerine sürüp mayhoş bir reçel ile tüketmek. Ama yabanmersini-nar, muz-chia tohumu, granola-kuru üzüm eşleşmelerimiz de şahane oldu, denemeniz lazım!

Buzdolabında cam bir kavanozun içinde 3 haftaya kadar saklayabileceğiniz fıstık ezmenizi yulaf lapasına, smoothie kaselerine, pankeklerin üzerine veya pişirdiğiniz kurabiyelere ekleyerek nefis deneyebilirsiniz.