Rudolf Buchbinder Bifo’nun Konuğu Oluyor

Geçtiğimiz sezon Beethoven sonatları ile unutulmaz bir konser serisi gerçekleştiren, dünyanın en iyi piyanistlerinden biri ve olağanüstü bir Beethoven yorumcusu olarak kabul edilen Rudolf Buchbinder, “Buchbinder ile Tüm Beethoven Konçertoları” başlıklı konserleri ile 6 ve 7 Nisan 2016 tarihlerinde yine İstanbul’da olacak.

Müzikseverlerin yakından takip ettiği, Beethoven yorumculuğunda rakipsiz olarak nitelendirilen Buchbinder, geçtiğimiz sezon gerçekleşen yedi konserlik “Tüm Beethoven Piyano Sonatları” serisi ile büyük ilgi görmüştü. Sanatçı şimdi de Beethoven’ın tüm piyano konçertolarını seslendireceği iki konserde İstanbullularla buluşacak. Dünyanın en saygın orkestraları ve şefleri eşliğinde verdiği konserler, önemli festivallere aldığı davetler ve resitalleriyle kariyerinin doruğunda olan Rudolf Buchbinder, 6 Nisan Çarşamba ve 7 Nisan Perşembe akşamları 20.00’de İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’de olacak.

Rudolf Buchbinder Bifo’nun Konuğu Oluyor

Konçerto Ustası

Sonat ve diğer piyano yapıtlarının yanı sıra konçertolar konusundaki uzmanlığını sürekli tazeleyen Buchbinder’in, Nikolaus Harnoncourt yönetimindeki Amsterdam Kraliyet Concertgebouw Orkestrası ile kaydettiği Brahms piyano konçertoları, piyanist ve şef olarak Viyana Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği Mozart’ın piyano konçertolarından altısı ve Zubin Mehta yönetimindeki İsrail Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği Brahms’ın piyano konçertolarından ikisi eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Daniel Barenboim, Vladimir Ashkenazy, Friedrich Gulda ve Leonard Bernstein gibi pek çok efsane şef ve piyanistin yolundan ilerleyerek, orkestrayı yönetirken aynı anda Beethoven piyano konçertoları gibi estetik ve düşünsel boyutu derin yapıtları seslendirmek tam da Rudolf Buchbinder gibi bir efsanenin işi. 2011 Mayıs’ında şef ve piyanist olarak Viyana Filarmoni Orkestrası ile konser sırasında kaydettiği Beethoven’ın piyano konçertolarını, bu kez BİFO ile yorumlayacak olan sanatçı, günümüz Beethoven yorumculuğunda rakipsiz olarak nitelendiriliyor. Buchbinder BİFO ile vereceği konserde hem şef hem de solist olarak sahnede olacak.

Günümüzün en önemli Beethoven yorumcusu

Buchbinder’in geniş repertuvarı 20. yüzyıl bestelerini de kapsıyor ve çalışmalarındaki vurgusu müzik kaynakları üzerindeki titiz çalışmasını yansıtıyor.  Rudolf Buchbinder’in tamamlanmış otuz beş Beethoven sonatı ve pek çok ilk yayın versiyonları, orijinal dokümanları ve otograf parçaları bulunuyor. Yirmi yıl aradan sonra kaydettiği ve olağanüstü olumlu eleştiriler alan ikinci tüm Beethoven sonatları albümü dolayısıyla da Buchbinder en önemli Beethoven yorumcularından biri kabul ediliyor.

Beş yaşında Viyana Müzik Okulu’na girerek okulun tarihindeki en genç öğrencisi olan Çek asıllı piyano virtüözü Rudolf Buchbinder’in gerçekleştirdiği yüzden fazla kaydı, repertuvarının genişliğini ve çeşitliliğini gösteriyor. Sanatçının en önemli kayıtları arasında Grand Prix du Disque ödülünü aldığı ve müzik dünyasında büyük olay yaratan Haydn’ın tüm piyano yapıtları ve piyano transkripsiyonları bulunan CD’si Waltzing Strauss bulunuyor.

Rudolf Buchbinder Bifo’nun Konuğu Oluyor

Rudolf Buchbinder canlı performans kayıtlarını tercih ediyor

Buchbinder’in Brahms piyano konçertoları CD’si ve 2006 Viyana Festivali’nde Viyana Filarmoni’nin şefi ve piyanisti olarak seslendirdiği  Mozart’ın altı konçertosunu içeren iki DVD kaydı bulunuyor. Sanatçının Zubin Mehta yönetimindeki İsrail Filarmoni Orkestrası ile seslendirdiği Brahms’ın iki piyano konçertosunun canlı performans kayıtları da 2010 yılında piyasaya çıktı.

Buchbinder piyano repertuvarının “Yeni Ahit” yorumlaması ile oldukça ilgileniyor. Viyana, Münih, St Petersburg, Buenos Aires, Pekin ve Milano gibi kırkın üzerinde şehirde seslendirdiği otuz iki Beethoven sonatı ile beğeni topluyor.

 

PROGRAM

BUCHBINDER İLE TÜM BEETHOVEN KONÇERTOLARI- I

Tarih: 6 Nisan 2016 Çarşamba

Saat: 20.00

Yer: İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ICEC

RUDOLF BUCHBINDER şef ve piyano

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI

BEETHOVEN 2. Piyano Konçertosu, Si bemol Majör, Op. 19

BEETHOVEN 4. Piyano Konçertosu, Sol Majör, Op. 58

BEETHOVEN 1. Piyano Konçertosu, Do Majör, Op. 15

 

BUCHBINDER İLE TÜM BEETHOVEN KONÇERTOLARI – II

Tarih: 7 Nisan 2016 Perşembe

Saat: 20.00

Yer: İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ICEC

 

RUDOLF BUCHBINDER şef ve piyano

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI

BEETHOVEN 3. Piyano Konçertosu, Do minör, Op. 37

BEETHOVEN 5. Piyano Konçertosu, Si bemol Majör, Op. 73, “İmparator”

 

BİLETLER

Tam Fiyat 130 / 85 / 65 / 45 TL

BİFOKART Klasik 104 / 68 / 52 / 36 TL

BİFOKART Gold 90 / 60 / 45 / 32 TL

www.borusansanat.com

http://twitter.com/BorusanSanat

Yorumlar