Şehrin En Güzel Hali: Caz Hali!

Çeyrek asrı deviren, sonbaharın gelişini bize müjdeleyen, cazın en güzel renklerini şehrin farklı köşelerine taşıyan Akbank Caz Festivali zamanı sonunda geldi!

Şehrin her köşesini 27. kez kaliteli müzikle doyurmaya hazırlanan festival 3-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Dünyaca ünlü isimleri, gelecek vadeden yetenekleri bizimle buluşturan; farklı birçok panel, atölye ve dinletilerle dopdolu bir program hazırlayan Akbank Caz Festivali bizlere yine unutulmaz bir deneyim vadediyor.

300’ün üzerinde sanatçının 36 ayrı mekanda ağırlanacak olmasının heyecanından öte, caz ateşini sıcak tutan seminerler; atölye çalışmaları gibi teorik ve uygulamalı etkinlikler üzerinden de deneyimler yaşayacağımız festivalde, merkezler ve kıtalar arası yolculuk bizi bekliyor. Akbank Caz Festivali diyor ki; “ Şehirde özgürce dolaşmaktır caz: önce bilmediğiniz bir sokakta kaybolur, sonra her gün ama her gün o sokağı arar durursunuz.” Moda’dan Bomonti’ye, Maslak’tan Caddebostan’a şehre yayılan cazın çekimine kapılıp, şehrin caz halini keşfetmek için sizde bizim kadar sabırsızlanıyorsanız, gelin beraber festival programına göz atıp, planlarımızı şimdiden yapalım!

 

İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions // 3 Kasım, @Babylon

İlhan Erşahin, İstanbul Sessions projesiyle, İstanbul’un eklektik ruhunu kendi tarzında tercüme ederken caz ve rock müziğinin öğelerini bir araya getiriyor.  İlhan Erşahin’in İstanbul Sessions projesi, 2006 yılından bu yana Avrupa’nın en prestijli festivallerinden, Brezilya’ya, İstanbul’un en büyük festivallerinden, New York Summer Stage’e kadar pek çok önemli sahnede yer aldı.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Red Baraat // 4 Kasım, @Babylon


Tüm dünya partilerken, kendi müziği üzerinden deneyler yapmaktan çekinmeyen Red Baraat’ın dinliyor! Caz, hip-hop, rock, funk, havayı yırtan üflemeliler, klasik Hint müziği ile harmanlanmış müziklerinden çılgın enerjileri sizi de yakalayacak.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

The Jazz Epistles: Abdullah İbrahim & Ekaya // 8 Kasım, @Uniq Hall


Cazın büyük ustası Uniq Hall’da! Modern cazın öncü besteci ve piyanistlerinden Abdullah Ibrahim tarafından kurulan ve Güney Afrika’nın ilk siyahi bebop caz grubu The Jazz Epistles ruhunu yeniden canlandıran Ekaya kulaklarımızın pasını silecek.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Authentic Anatolian Project // 8 Kasım, @AkbankSanat

Türkü ya da caz dinlemeyene, sevmeyene bile kendini sevdirecek proje ile tanışın! Mastering’leri, 2014 Emmy En İyi Besteci Ödülü’nün, ayrıca birden fazla Grammy Ödülü’nün sahibi piyanist ve besteci George Whittey tarafından yapıldığını duyunca şaşırmadık. Bas gitarda Eylem Pelit, klavyede Ercüment Orkut, tenor saksafonda Çağdaş Oruç ve davulda Volkan Öktem’in yer aldığı projenin şarkılarına sesiyle hayat veren isim; jazz-soul-funk şarkıcısı Brenda Berin. Authentic Anatolian Project’in performansıyla Anadolu müziğini ruhunuzda, cazı damarlarınızda hissedeceksiniz.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bonobo // 11 Kasım, @Volkswagen Arena

Simon Green, nam-ı diğer Bonobo, birçok sanatçının parçalarına yaptığı Remix’lerle büyük yankı uyandırmıştı. Kimi zaman caz ve Afro ritimleri, kimi zaman Endonezya – Gamelan zilleriyle avrupa disko ritimlerini harmanlayarak elektronik müziğe yeni bir soluk getirdi. İngiltere’nin modern müzik sahnesine en büyük armağanlarından biri olan Bonobo’nun müziğinin en can alıcı noktası; elektronik müzik ile organik sesleri bir araya getiriyor olması!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kenan Doğulu // 11 Kasım, @Babylon

Bizden seslerdeyse harika isimler festivalde yer alıyor!

Türk pop müziğinin ünlü ismi Kenan Doğulu birikimini Türk cazının usta müzisyenlerinin eline teslim etti. Basçı Ozan Musluoğlu’nun da prodüktörlüğünü üstlendiği İhtimaller isimli albümün şarkılarını farklı yorumlamalar ile canlı dinlemek, biraz nostalji yapmak istiyorsanız 11 Kasım gecesi Babylon’da buluşalım!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Chucho Valdés and Gonzalo Rubalcaba (100%)Trance (75%) // 12 Kasım, @Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Caz tarihinin en iyi beş piyanistinden biri kabul edilen, en İyi Latin Caz Albümü dalında Grammy alan Chucho Valdes ile onun müziklerini dinleyerek büyüyen, sonraki kuşaktan takipçisi ve dostu olan Gonzalo Rubalcaba; duo piyano projeleri Trance ile karşımızda olacak! Küba’ nın dünyaya armağanı olan iki büyük piyanisti aynı sahnede izleme deneyimini kaçırmayın!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

TRT Caz Orkestrası & Sibel Köse // 14 Kasım, @Caddebostan Kültür Merkezi

ODTÜ’de mimarlık eğitimini alırken caz söylemeye başlayan Sibel Köse, uluslararası Caz vokalistleri yarışmasında Nina Simone gibi yakından tanıdığımız caz duayenleri ile de aynı sahneyi paylaşmış. TRT Caz Orkestrası ile sahne alacağı bu eşsiz performansı kaçırmayın!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ala.Ni //16 Kasım, @Babylon

Cherry Blossoom’u duyduğumuz anda tutulduğumuz kadın; hafif pürüzlü, nostaljik vokali ile Winter, Autumn, Summer ve Spring başlıklı mevsimlere yazdığı dört EP’lik “You & I” serisinden parçalar seslendirecek.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Evrencan Gündüz //16 Kasım, @Moda Sahnesi

Blues müziğine gönlünü kaptıran Evrencan Gündüz, babası Asım Can Gündüz’ün hediye ettiği gitar ile müzik dünyasına ilk adımını atmıştı. Güzel bir babanın güzel oğlu olan Evrencan; bizimle ilk önce sokaklarda ve vapurlarda buluştu. Güleç yüzünün yarattığı muhteşem enerjiye ve sesinde gizli olan Jeff Buckley tadı ve tınısına hazır olun!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sattas // 17 Kasım, @Moda Sahnesi

Ülkemizin öncü Reggae ekibi olan Sattas; Ülke sınırlarının dışına açılan, Montreal International Jazz Festivali’nden de teklif alarak, dünyanın en iyi caz festivalinde yer edinenlerden. Benzeri gerçekleşmemiş bir Reggae şovuna şahit olacağınızı garanti ediyoruz!

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Çağıl Kaya “Şimdilik her şey yolunda” // 18 Kasım, @Akbank Sanat

Çağıl Kaya’yı İzmir Bornova’da Beri Blues isimli barda dinlediğimizden beri takip ederiz. Sahnede şaşırtıcı ses doğaçlamaları ile hikayesini dinleyiciyle buluşturmayı başaranlardan. Çağıl Kaya, bu konserinde kendi bestelerinin yanı sıra, Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs, Yaşar Kurt gibi farklı türlerden müzisyen ve grupların parçalarını da seslendirecek.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Jehan Barbur // Kampüste Caz

İskenderunlu vokal, şarkı sözü yazarı ve şair Jehan Barbur; Kampüste Caz serisi ile hem üniversiteli gençlerle buluşacak aynı zamanda da İstanbul dışındaki kampüslerde kulakların pasını silecek. Bu dopdolu müzik ve edebiyat kadınını, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında mutlaka dinleyin.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Konserler dışında da bir caz dinleyicisi olarak gelişme imkanı bulabileceğiniz, ufkunuzu açacak söyleşi ve atölye çalışmalarına da katılmayı #denemenlazim!

1. “Türk Cazının Anası” kabul edilen ve ülkemizin ilk kadın caz vokali olan Sevinç Tevs’in renkli ve hareketli yaşamını, müzik kariyerini kızı Şehrazat Soho House’da anlatacak.

2. m-u-s-i-c adlı albümüyle ve pamuk gibi sesiyle gönlümüze taht kuran Elif Çağlar Muslu önderliğinde “Kim Sevmez Ki Cazı?” söyleşisi hem müzisyenlerin kendi deneyimlerini anlatacağı hem de dinleyicilerin akıllarında dönen soruları sorabilecekleri etkileşimli bir söyleşiye dönüşecek.

3. İstanbul Lindy Hoppers’ın Lindy Hop, Solo Caz, Jazz Tap dans atölyeleri ile adımlarınıza neşe katacak, ritimlere ayak uyduracak ve caza ilk adımlarınızla dahil olacaksınız!

4. Cazın yemek ile buluştuğu etkinlikler hem kulağa hem de damağa hitap ediyor! Pera Palace Hotel, Jumeirah’da İlham Gencer’in piyanosuyla eşlik ettiği çay saatine katılabilir ya da “Sokağın Yemeği Sokağın Cazıyla Buluşuyor” mottosuyla Tamirane’nin sokak lezzetlerini keşfe çıkarken neşeli bir pazar geçirebilirsiniz.

5. Yemelere doyamadım bir pazar brunch’ı da alırım diyenler için; Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan MSA Aşçılık Akademisi’nde cazlı brunch gerçekleşecek. MSA’nın eğitmen şefleri ve ekibinin hazırladığı nefis brunch’a NewPel grubunun performansı eşlik edecek.

6. “Jazz in Zentangle”  belkide daha önce hiç duymadığınız bir terim. Mükemmel bir rahatlamaya ulaşırken, harika sanat eserleri yaratabilmenin en pratik yolunu öğreneceksiniz. Merak edenler çabuk araştırmaya başkasın çünkü katılımcı sayısı 20 kişiyle sınırlı.

7. Dostoyevski, Nietzsche, Kafka gibi isimlerin düşünsel alanda bu fikirleri varoluşçuluk ile işledikleri sonrasında ise sonsuz yaşam coşkusunda vücut bulan Beat Kuşağı meraklıları el kaldırsın! Sevin Okyay’ın moderatörlüğünde, konuk konuşmacılar ile Beat Kuşağı yazarlarıyla caz müziğinin ilişkisini enine boyuna konuşacağız.

8. Hem duo, hem de ekip projelerinde birlikte çalışan caz vokali Sanat Deliorman ile caz piyanisti Kaan Bıyıkoğlu 4 ve 18 Kasım Cumartesi günleri Akbank Sanat Kafe’de Akşamüstü Caz ile caz severlerle buluşacak. Amerikan caz standartlarından bebop’a, Bossa Nova’dan yeni Türkçe bestelere uzanacak bu iki akşamüstü dinletisi sayesinde günün tüm yorgunluğunu atacaksınız.

9. Diğer bir festival klasiği olan “Kampüste Caz” konserleri bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor. 20 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara’da cazın üniversiteli gençlerle buluşuyor.

Tek düzeliği sevmeyen, sürprizlere dolu, başından sonuna kadar size aynı duyguları hissettirmeyen, en hüzünlü anlarınızdan en mutlu anlarınıza götüren, ciddi konuşmada ortamı yumuşatan bir arkadaş olan, sihir etkisi yaratan caz müziğini keşfetmeyi, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali farkıyla denemen lazım!

 

Yorumlar