Şubat 2019: İstanbul’da Öne Çıkan Etkinlikler

Yılın en kısa ama bir o kadar heyecanlı ayına, Şubat’a hızla giriyoruz. Bizi parlak bahar günlerine hazırlarcasına, enerjik bir ajandanın beklediği Şubat 2019’da kaçırmamanız gereken etkinlikleri listeledik.

Notlarınızı almaya başlayın, keşif dolu günler bizleri bekliyor!

 

Çocuk Sanat Festivali

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Çocuk Sanat Festivali, 3-15 yaş arasındaki çocukları sanatla buluşturmayı hedefliyor. Son yıllarda çocuklara yönelik etkinliklerin sayısı artarken sanat odaklı bir festival bizce çok güzel bir girişim.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Çocuk Sanat Festivali
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Çocuk Sanat Festivali

Festivalde dört gün boyunca resim, müzik, drama, fotoğrafçılık gibi pek çok farklı disiplinde atölyeler, film gösterimleri ve söyleşiler düzenlenecek. Yaratıcı, faydalı ve öğretici bu festivalde anne babalar için de söyleşiler gerçekleşecek.

 

Bırak İçeri Gireyim / Let The One Right In

Sinemaseverlerin yakından tanıdığı kült film Let The One Right In, DOT ve Zorlu PSM iş birliğiyle sahneye konuyor. Ajvide Lindqvist’in romanından bir uyarlama olan bu eser öteki olmanın ağırlığını taşıyan iki çocuğun gizemli, kimi zaman gerilimli ve hüzünlü ilk aşk hikayesini ele alıyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Bırak İçeri Gireyim / Let The One Right In
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Bırak İçeri Gireyim / Let The One Right In

Murat Daltaban’ın yönetmenliğinde sahneye konacak oyun ilk gösterimini 5 Şubat’ta yapacak.

 

Kürklü Venüs

Oyun içinde oyun kurgusu, sürpriz finali ve toplumsal cinsiyet üzerine iyi diyalogları ile Kürklü Venüs bu sezon kaçırmamanız gereken oyunlar arasında yer alıyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Kürklü Venüs
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Kürklü Venüs

Kürklü Venüs isimli bir romanı sahneye uyarlamak isteyen yönetmen ve seçmelere gelen gizemli oyuncu arasındaki hikayeyi anlatan bu tiyatro, farklı bir izleme deneyimi yaşatıyor diyebiliriz.

 

Pub Story w/Who Cares

Şehir hayatının en eğlenceli bar oyunları serisi Pub Story hız kesmeden yaratıcı etkinliklerine devam ediyor. Bu defa queer etkinlik organizatörü Who Cares ile iş birliği yapan ekip yine çok keyifli ve özgürce insanların birbirleriyle tanışıp eğlenebildiği bir ortam vaat ediyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Pubstory w/ Whocares
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Pubstory w/ Whocares

Gece boyunca sahne performansları ve DJ setleri de olacak. Pub Story etkinliklerinin biletleri genelikle çok hızlı tükeniyor. Katılmak isterseniz acele etmekte fayda var.

 

Bob Marley Doğum Günü Kutlaması

Reggae müziğin efsane sanatçısı Bob Marley’in 74. doğum günü şerefine Babylon’da özel bir gece düzenleniyor. Sevgi, barış ve özgürlüğün destekçisi olan ve müziğine de her daim bu kavramları yansıtan Bob Marley, gece boyunca unutulmaz şarkılarıyla anılacak.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Bob Marley Doğum Günü Kutlaması
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Bob Marley Doğum Günü Kutlaması

Reggae müziğin tutkulu ve enerjik melodilerini içinizde hissedeceğinize eminiz.

 

Chocolate Market

Tam da kış aylarına yakşıan bir etkinlik bizi bekliyor. Çikolata pazarı! Mutluluk yaydığı artık kesinleşmiş olan çikolata, farklı tat ve sunumlarıyla iki gün boyunca bir pazarın ana teması olacak.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Chocolate Market
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Chocolate Market

Canlı performansların, çikolata workshoplarının ve çocuklara özel atölyelerin de düzenleneceği etkinlik çok leziz geçeceğe benziyor.

 

Sinema Günleri: Girl

Bomontiada’nın zevkle takip ettiğimiz Sinema Günleri, Ocak ayında başladığı 14 filmlik seçkisini 10 Şubat’ta tamamlıyor. Profesyonel bir balerin olmak için mücadele eden 15 yaşındaki trans birey Lara’nın hikayesinin anlatıldığı Girl, ilk gösterimini geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapmıştı.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Sinema Günleri: Girl
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Sinema Günleri: Girl

Ülkemizdeki festival gösterimlerinde olumlu eleştiriler alan filmi henüz izlemediyseniz bu iyi bir fırsat olabilir.

 

Trio Kuvars Viyolet

Süreyya Operası’nda bir konser izlemek hem çok keyifli hem de nostaljik bir yolculuk gibi. Salonun bu ayki temsillerinden seçtiğimiz Trio Kuvar Viyolet klasik müzikseverlerin kaçırmaması gereken konserlerden biri.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Trio Kuvars Viyolet
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Trio Kuvars Viyolet

Klarnet, piyano ve viyolonselden oluşan bu trio, konsere Beethoven, Frühling ve Muczynski’den eserler icra edecekler.

 

Alice Müzikali

Lewis Carroll’un yazdığı ve edebiyat dünyasında kült mertebesine erişen Alice Harikalar Diyarında, çağdaş bir müzikal olarak sahneye uyarlanıyor. Beyhan Murphy’nin koreografisi ve Serdar Biliş’in yönetmenliğinde izleyiciyle buluşmaya hazırlanan müzikalin oyuncu kadrosu da bir hayli iddialı.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Alice Müzikali
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Alice Müzikali

Sezon sonuna kadar devam edecek müzikale ilgi şimdiden büyük. Şubat ayına bilet bulamazsanız üzülmeyin. Mayıs sonuna kadarki temsil tarihleri belil oldu bile. Şimdiden biletlerinizi alabilirsiniz.

 

BURN presents: The Gardens of Babylon Valentine’s Day Istanbul

Sevgililer Günü’nde alışılmışın dışında bir etkinliğe katılmak istiyorsanız bu parti tam size göre. Müziği görsel performansla birleştiren ve meditasyon gibi spiritüel detayları ekleyen The Gardens of Babylon ekibi bir kez daha İstanbul’da buluşuyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | The Gardens of Babylon Valentine's Day
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | The Gardens of Babylon Valentine’s Day

Dünyanın farklı yerlerinden DJ’lerin yer aldığı Amsterdam merkezli bu ekip kolektif bir ruha sahip. Gece boyunca birbirinden özel setlist’ler ve performansların yer alacağı etkinliğin farklı bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

 

Audioban Sunar: The Kites ‘Sunset Vibes’ Albüm Lansman Konseri

Sanatçıları ve müzik sahnesinin farklı alanlarında çalışanlarını konser ve etkinlikler aracılığıyla bizlerle buluşturan Audioban, yepyeni bir lansman konseri ile çalışmalarına devam ediyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | The Kites'Sunset Vibes' Albüm Lansman Konseri
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | The Kites ‘Sunset Vibes’ Albüm Lansman Konseri

Tan Deliorman ve Ozan Erverdi’nin funk caz projesi The Kites ilk albümleri Sunset Vibes’ın lansmanı için dinleyicileriyle buluşacak. Yeni sesler keşfetmeyi sevenlerdenseniz mutlaka dinlemelisiniz.

 

CrowdUp ’19 Yeni Nesil Girişimcilik Konferansı

Girişimcilik ve startup dünyasıyla yakından ilgileniyorsanız bu ay katılmanızı önereceğimiz bir konferans var. Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte gün boyu süren etkinliklere paralel olarak girişimcilerin hikayelerini ve deneyimlerini kendilerinden dinleyebilirsiniz.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | CrowdUp'19 Yeni Nesil Girişimcilik Konferansı
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | CrowdUp ’19 Yeni Nesil Girişimcilik Konferansı

Özellikle üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan bu program startup üzerinden bir kariyer yolu çizmek isteyenler için faydalı olacak.

 

Hayvan Çiftliği

George Orwell’in bir kült haline gelmiş distopik romanı Hayvan Çiftliği’ni bir de tiyatro sahnesinde izlemenizi tavsiye ederiz. D22 ve Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımıyla sahneye konan oyunda her iki tiyatro topluluğundan da oyuncular sahne alıyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Hayvan Çiftliği
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Hayvan Çiftliği

Defalarca sinemaya ve tiyatroya uyarlanmış bu eseri bir de bu genç ve dinamik ekipten izleyerek Hayvan Çiftliği’nin hala ne kadar gerçekçi yazılmış bir eser olduğunu görebilirsiniz.

 

Büyük Ustaya Saygı: Fatih Erkoç & CRR Senfoni Orkestrası

Pop ve caz müziğin usta isimlerinde Fatih Erkoç bu defa özel bir programla sahne alıyor. Şef Orçun Orçunsel yönetiminde CRR Senfoni Orkestrası ile sahne almaya hazırlanan sanatçı repertuvarını klasik müzikle harmanlayarak seslendirecek.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Fatih Erkoç & CRR Senfoni Orkestrası
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Fatih Erkoç & CRR Senfoni Orkestrası

Erkoç’un sahne performansının ne kadar keyifli olduğunu önceden deneyimleyenler iyi bilir. Kendisini daha önce canlı dinlemediyseniz bu senfonik konser iyi bir fırsat olacaktır.

 

Gece Sempozyumu

Eric De Volder’in oyunundan sahneye uyarlanan Gece Sempozyumu klasik bir tiyatro oyunundan çok farklı bir içeriğe ve kurguya sahip. Plastik sanatçısı Lawrence Malstaf ve Meryem Bayram’ın tasarladığı arenada oyuncular yien özel olarak tasarlanan toplaçlar ilr birlikte hareket ediyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Gece Sempozyumu
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Gece Sempozyumu

Sahne tasarımının çok güçlü olduğu bu oyunda bir ailenin fertleri arasındaki iletişime tanık oluyoruz. Oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken bu oyun, perofrmans sanatıyla ilgilenenlerin de seveceği bir iş olacak.

 

Karsu

Caz müziğin yeni nesil seslerinden Karsu yeniden İstanbul’da konser vermeye hazırlanıyor. Türk müziğini caz, blues ve soul gibi türlerle harmanlayarak kendi özel stilini yaratan Karsu güçlü sesi, yorumu ve sahne performansıyla bu defa Moda’da dinleyicileriyle buluşacak.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Karsu
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Karsu

İyi bir şarkıcı olmasının yanı sıra aynı zamanda söz yazarı, besteci ve aranjör olan ve alanında pek çok ödül sahibi bu genç yeteneği canlı dinleme fırsatını kaçırmayın deriz.

 

Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması

Bu ayın bir diğer doğum günü sebebiyle anma gecesi Kurt Cobain’e ait. Müziği, hayatı ve tabii ki Nirvana’yla bir döneme damgasını vuran unutulmaz müzisyen bir tribute grup ile anılacak. Dünyanın en başarılı Nirvana tribute grubu olarak bilinen Nirvana Tribute Band’in sahne alacağı gecede, enerjik bir performans gelenleri bekliyor.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Kurt Cobain Doğum Günü Kutlaması

Radyo Eksen’in organize ettiği gecede, grup öncesi radyo DJ’lerinin etlerini dinleme fırsatı da olacak. Cobain’i ve Nirvana’yı özleyenler için unutulmaz bir gece olacağını düşünüyoruz.

 

Dislokasyon

Performans sanatı ve modern dansın iç içe geçtiği Dislokasyon farklı bir izleme deneyimi yaşatıyor. Dört dansçı ve sekiz bedenden oluşan hareket korosunun iddialı beden kullanımlarıyla şekillenen koreografi aynı zaman da dansçılardan da biri olan Gizem Bilgen’e ait.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | disLokasyon
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | disLokasyon

Bir dramaturg ile çalışan ekibin performansı çağdaş sanat ve dans tutkunlarının özellikle ilgisini çekecek.

 

İstanbul Soundscape Project: Haydarpaşa’da Bir Gar #2

Günlük şehir yaşamına işitsel yollardan yaklaşan ve şehrin seslerini kaydederek akustik hafızayı arşivleyen Soundscape Project eksenine bu defa Haydarpaşa Garı’nı alıyor. Yaklaşık yüz yıldır varlığını koruyan, bir dönem otel olacağı konuşulan ama en sonra tekrar gar olarak hizmet vereceği açıklanan bu tarihi lokasyon yıllar içerisinde şehre pek çok ses kattı.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | İstanbul Soundscape Project: Haydarpaşa'da Bir Gar #2
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | İstanbul Soundscape Project: Haydarpaşa’da Bir Gar #2

Hizmet vermediği son yıllardığı yokluğuyla şehirden hangi sesleri eksilttiğinin peşine düşen proje ekibi katılımcılara duyusal bir gece yaşatacak.

 

Hooverphonic

Trip-hop müziğin efsane grubu Hooverphonic, uzun bir aradan sonra yeniden İstanbul’da sahne almaya hazırlanıyor. Müziklerine bazen saykodelik, bazen neşeli tınılar katarak farklı bir tarz yakalayan ve bir döneme damgasını vuran grup tam 3 gece üst üste sahne alacak.

Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Hooverphonic
Şubat 2019 istanbul Etkinlikler | Hooverphonic

İlk konserin 27 Şubat’ta gerçekleşeceği bu seri hayranlarıyla olan özlemini dindirecek. Unutulmaz şarkılarını bir ağızdan söylemek için bir an önce biletinizi almanızı öneririz.

 

Sanatseverler ve sergileri kaçırmayanlar için de şehirden bazı sergi önerilerimiz olacak. Şubat ayı içerisinde ziyaret edebileceğiniz sergiler;

  • SALT Beyoğlu: Makbul Tarihin Tutsakları – Naeem Mohaiemen (28 Nisan’a kadar devam ediyor)
  • Pera Müzesi: Zaman Değişmeli – Cao Fei, Nilbar Güreş, Raqs Media Collective (17 Mart’a kadar devam ediyor)
  • X-ist: Bölünmüş Döngü – Aylin Zaptçıoğlu (23 Şubat’a kadar devam ediyor)
  • Pilevneli Gallery Mecidiyeköy: Genç Cumhuriyetin Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar (12 Şubat’ta başlıyor, 24 Mart’a kadar devam ediyor)

 

Yorumlar