Türkiye Müzik Festivalleri Rehberi

Tam buradan ulaşabileceğiniz içerikte line-up ve lokasyon olarak Avrupa’daki gidilesi müzik festivallerini bulabilirsiniz. Tarih olarak çok da geçmiş olmamasına karşın o zamanlar Euro rekor üstüne rekorlar kırmamış, herhangi bir sebeple yapılacak bu seyahatler Türkiye’de yapılacak bir tatil planına eş değer olabilecek bir vaziyetteydi.

Vücudumuza salınan dopamine ve seratonin hormonlarının en organiği havalimanı pasaport kontrolü için girdiğimiz kuyruklar her geçen gün biraz daha geçmişte anı olarak kaladursun, #tbt’lerimiz konuşsun diyerek biraz da lokal festivallere göz atalım.

“Ülkemizde festival mi kalmadı?” ile şu anki şartlar altında “Kıt kanaat bütçeyle ne keyif alacağım o ben o Avrupa festivallerden” arasındaki ince çizgide Türkiye’deki festival rehberi pek tabii elzem bir ihtiyaç…

Geçtiğimiz birkaç sene içinde iptal onlarca festival ve konserlere karşın bu sene caz, rock ve elektronik müzik festivalleri müzik severleri baya mutlu edecek cinsten. Üstelik sadece İstanbul’da değil, Kapadokya, Edremit, Bodrum, Bozcaada ve Çeşme gibi farklı yerlerde düzenlenen müzik festivalleri henüz yaz tatilini planlamayanlar için de iyi birer alternatif olabilir.

Lafı uzatmanın manası yok buyurunuz müzik severler, etkinlik tarihlerine göre sıralı, henüz detayları belli olmasa bile düzenleneceği kesinleşen yerli malı müzik festivalleri…

 

İstanbul Müzik Festivali | 23 Mayıs – 12 Haziran

Sezonu bu yıl ‘aile bağları’ teması üzerinde kurgulanan, 23 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 46. İstanbul Müzik Festivali ile açıyoruz. 9 yıllık aranın ardından İstanbul’da konser vermeye hazırlanan La Scala Filarmoni Orkestrası, dünyanın önde gelen opera ve konser sahnelerinde hem lirik hem koloratur soprano rollerini kapsayan geniş repertuarıyla dinleyenleri büyüleyen Diana Damrau ve eşi Nicolas Testé‘nin Verdissiomo konseri, İngiliz Oda Orkestrası Güher & Süher Pekinel, Mischa Maisky ve Skride Quartet, festival kapsamında canlı dinleme imkanı bulacağımız sanatçılardan yalnızca birkaçı.

Müzik Festivalleri | İstanbul Müzik Festivali
Müzik Festivalleri | İstanbul Müzik Festivali

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Cappadox Festival | 14 – 19 Haziran

Volkswagen ana sponsorluğunda, Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasında 14-19 Haziran tarihleri arasında dördüncü kez düzenlenecek Cappadox’un bu yılki teması “Sessizlik”. Müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava ve birçok farklı etkinliği bünyesinde barındıran Türkiye’nin en özgün festivallerinden biri olan Cappadox Festival, gerek atmosferi gerekse ilgi çekici etkinlikleriyle gerçek anlamıyla bir deneyim vadediyor.

Ülkemizdeki Festivaller | Cappadox Festival
Ülkemizdeki Festivaller | Cappadox Festival

Bu yıl sahne alacak sanatçılar arasında Nicola Cruz, Ala.ni, Popolous, Kalben, Gaye Su Akyol, BaBaZuLa, Duman, Hey Douglas!, Flamingods, Birsen Tezer ve Ahmet Aslan gibi isimler yer alıyor.

Detaylar için tıklayınız.

 

Chill-Out ‘the missing part | 23 Haziran

Yıllardır baharın ve festival sezonunun habercisi görevini üstlenen Chill-Out Festival bu sene yeni bir ayağıyla baharı selamlıyor: Chill-Out ‘the missing part’. Yıllar içinde Chill-Out’ta yaşanmış tüm hikayelere farklı bir perspektif kazandırmayı hedefleyen “the missing part”, katılımcıları Istanbul adalarının ikinci büyüğü Heybeliada’ya davet ediyor.

Ülkemizdeki Festivaller | Chill-Out ‘the missing part
Ülkemizdeki Festivaller | Chill-Out ‘the missing part

İstanbul’dan kaçıp müzikle içe içe bir Cumartesi geçirmek isteyenler için harika bir alternatif olarak öne çıkan festivalde dinlemek imkanı bulacağımız isimler arasında özgün tarzıyla elektronik müzik severlerin yakın markajında olan Satori, Afrika köklerinden aldıkları müziği Berlin’in underground sounduyla harmanlayan Kermesse, organik ve elektronik soundlarını birleştirerek hipnotik ambient

bir tarz yakalayan Jacob Groening, dans müziği sevenlerin kabinden inmesini istemeyeceği Centauri’nin yanı sıra Lounge FM ve Chill-Out Festival’ın kurucusu cantanca, Kozmonotosman, Mousike, Menachem 26 ve daha fazlası yer alıyor.

Detaylar için tıklayınız.

 

İstanbul Caz Festivali | 26 Haziran – 17 Temmuz

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıl 25’inci yaşını kutluyor. Ama ne kutlamak… 26 Haziran 17 Temmuz tarihleri arasında 27 farklı mekanda gerçekleşecek olan 50’yi aşkın konserde dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen yerli yabancı 250’den fazla sanatçı Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor.

Ülkemizdeki Festivaller | İstanbul Caz Festivali
Ülkemizdeki Festivaller | İstanbul Caz Festivali

Buram buram jazz soluyacağımız bu günlerde Nick Cave and The Bad Seeds, Melody Gardot, Benjamin Clamentine, Kurt Elling, Zara Macfarlane, Robert Plant & The Sensational Space Shifters dinleme fırsatı bulacağımız dikkat çeken isimlerden yalnızca birkaçı.

Detaylar için tıklayınız.

 

Chill-Out Festival Bodrum | 20 – 21 Temmuz

Chill-Out Festival’ın Bodrum ayağı bu sene 4. kez 20 – 21 Temmuz tarihlerinde Bodrum’daki evi olan Xuma Yalıkavak’ta gerçekleşiyor. Lounge FM’ın rüya gibi dünyasını Bodrum’un eşsiz doğasıyla bir araya getiren Chill-Out Festival Bodrum’da bu sene yakinen tanıdığımız Stavroz’un yanı sıra farklı kültürlerin geçmiş tarzlarından aldığı mirası geleceğin müziği olarak öngördüğü beat’leriyle bir araya getirerek kendi müzikal bir yolcuğunun kapalarını aralayan, son yılların yükselen prodüktörlerinden Viken Arman, Panaroma Bar (Berlin), Fabric (Londra), The Block (Tel Aviv) gibi gece klüplerindeki performanslarıyla adından söz ettiren daha önce yine Chill-Out Festival’da performans sergileyen DJ / Prodüktör Chaim, Kolombiya asıllı hipnotik vokali, etnik melodileri ve dünya müziğini bir araya getiren Eli Light’ı dinleyeceğiz.

Müzik Festivalleri | Chill-Out Festival
Müzik Festivalleri | Chill-Out Festival

Detaylar için tıklayınız.

 

Big Burn Festival | 20 – 22 Temmuz

Geçtiğimiz sene ilki düzenlenen ve bir anda şehrin en iddialı elektronik festivallerinden biri olan Big Burn, geçen sene arkasına aldığı rüzgarı bu seneki line – up’ına yansıtarak, katılımcılarına dans dolu 3 gün vadediyor.

Ülkemizdeki Festivaller | Big Burn Festival
Ülkemizdeki Festivaller | Big Burn Festival

Bu sene 6. sezonunu geçirecek olan, İstanbul’un elektronik müzik mabedi görevini üstlenen Suma Beach’te düzenlecek festivalde tekno müziğin bayrağı önde  taşıyan en iyi temsilcilerinden Adam Bayer, setleriyle sürreal yolculuklara çıkaran Dubfire, elektronik müzik piyasasının en iyi prodüktörlerinden Claptone, son yılların parlayan yıldızlarından Tale of Us ve kısa sürede house ve minimal tekno camiasında saygı duyulan bir marka haline Seth Troxler ilk etap için açıklanan headliner’lar. Bunlara ek olarak acid house’un yüklesen yıldızlarından Peggy Gou, Maceo Plex’in plak şirketinin en iyilerinden Agents Of Time ve Digby gibi isimler de festivalde yer alan sanatçılar arasında.

Detaylar için tıklayınız.

 

Bozcaada Caz Festivali | 27 – 29 Temmuz

Bozcaada Caz Festivali bu sene tekrar Bozcaada’nın en güzel zamanı olan temmuz ayının sonunda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Temiz hava almak, şehrin kaosundan uzaklaşmak, tatil, tarih, kültür ve müzik ile iç içe bir hafta sonu geçirmek isteyenler için harika bir alternarif olan Bozcaada Caz Festivali, adanın en güzel koylarından Ayazma’ya tepeden bir bakış atarak Tarihi Manastır’ın yeşil bahçesinde 27 – 28 – 29 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecek.

Ülkemizdeki Festivaller | Bozcaada Caz Festivali
Ülkemizdeki Festivaller | Bozcaada Caz Festivali

Yaşattığı deneyim ve enerjisiyle katılımcıları derinden etkileyen festival hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

 

Electronica Festival İstanbul | 28 – 29 Temmuz

Türkiye’nin en büyük elektronik müzik buluşması mottosuyla varlığını sürdüren Electronica Festival, dans müziği tutkunlarını 28-29 Temmuz tarihlerinde bir kez daha bir araya getirmek üzere Kilyos’un gözde mekanlarından Kafes’e davet ediyor.

İstanbul ve Çeşme olmak üzere iki lokasyonda gerçeklecen festivalin İstanbul ayağında bu sene performans sergileyecek isimler arasında Adana Twins, Extrawelt, Super Flu, Stimming, Peter Schumann, Rey & Kjavik, Rodriguez jr, WhoMadeWho, Woo York, Denis Hovar ve Rampa gibi house ve teknonun sevilen temsilcileri var.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

Diynamic Festival | 4-5 Ağustos

Kilyos’ta bulunan Kafes peşi sıra açıkladığı etkinlikleriyle bu yazı İstanbul’da geçireceklerin tesellisi olacak gibi… Öyle ki Diynamic Festival 3 yıllık aranın ardından Isolate organizasyonuyla yeniden İstanbul’a geliyor. Elektronik müziğin yaşayan efsanelerinden Solomun’un sahibi olduğu plak şirketi Dynamic sanatçılarının performans sergilediği ve dünyanın dört bir yanını dolaşan festival 4-5 Ağustos tarihinde İstanbul’a da uğruyor.

Ülkemizdeki Festivaller | Diynamic Festival
Ülkemizdeki Festivaller | Diynamic Festival

Festivalde performans sagileyecek isimler arasında Adriatique, Kollektiv Turmstrasse, HOSH, Magdalena, Undercatt, Lehar ve tabii ki Solomun bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

Chill-Out Festival Çeşme | 11 Ağustos

Chill-Out Festival’ın ayaklarından biri olan Chill-Out Festival Çeşme bu sene 8. yılını kutlayacak. 11 Ağustos’ta gerçekleşeceği açıklanan festivalin line-up’ı ve nerede ( hangi beach’te) düzenleneceği ise henüz belli değil.

Müzik Festivalleri | Chill-Out Festival Çeşme
Müzik Festivalleri | Chill-Out Festival Çeşme

İlk haberdar olmak isteyenlerdenseniz arada bir buraya tıklayarak güncellemeleri takip edebilirsiniz.

 

Electronica Festival Çeşme | 22-23 Ağustos

Müzik Festivalleri | Electronica Festival Çeşme
Müzik Festivalleri | Electronica Festival Çeşme

Çeşme festivallerinin bir diğeri: Electronica Festival Çeşme… Bu sene de 22 ve 23 Ağustos olmak üzere iki güne yayılan festival, Çeşme’nin en popüler beach’lerinden Fun Beach’te düzenleniyor. Adana Twins, Einmusik, Kiasmos, Ming Against ve Stavroz’un başı çektiği line-up’ta aynı zamanda BeeGee, Ali Efe Dinç, Ferhat Albayrak, Doruk Güralp, İlker Aksungar gibi İstanbul gece hayatının nabzını tutan isimler yer alıyor.

 

Zeytinli Rock Festivali | 29 Ağustos – 2 Eylül

Müzik Festivalleri | Zeytinli Rock Festivali
Müzik Festivalleri | Zeytinli Rock Festivali

Türkiye’nin en büyük müzik festivallerinden Zeytinli Rock Festivali bu sene yeniden doğuşunun 5. yılını 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında Edremit Akçay’da kutluyor. “Kamplı Festival” kültürünün son büyük kalesi diyebileceğimiz festivalde yabancı isim yok maalesef ancak her sene Türkiye’nin en iyi rock sanatçılarının yanı sıra alternatif isimler de festivalde seyirciyle buluşacak.

 

Rooftop Festival | 8 Eylül

Müzik Festivalleri | Rooftop Festival
Müzik Festivalleri | Rooftop Festival

Bu sene yaza hüzünle değil festivallerle veda edeceğiz gibi görünüyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve İstanbul’un farklı teraslarındaki etkinliklere tek biletle giriş yapmanızı sağlayan İstanbul Rooftop Festival bu sene 8 Eylül’de gerçekleşiyor.  Konserler ve teraslar hakkında bilgiler henüz net değil. Ancak siz detayları buradan takip edebilirsiniz.

 

Chill-Out Festival İstanbul | 15- 16 Eylül

11 senedir baharın habercisi olan, bu sene ise Sonbahar’ın haberciliği misyonunu üstlenen Türkiye’nin en köklü festivallerinden Chill-Out Festival, bu sene 15 – 16 Eylül tarihlerinde düzenleniyor. Henüz lokasyon ve line up ile ilgili bir açıklama yapılmasa da festival sezonunu kapatmak için nokta atışı olduğuna tabii ki şüphe yok.

Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Neyzen Tevfik Savrın

Yorumlar