Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

İçinden geçmekte olduğumuz pandemi sürecinde, fiziksel dinlenmeden daha çok ruhsal dinlenmeye ihtiyaç duymaktayız. Kalabalıktan uzak, ruhumuzun dinlenebileceği aynı zamanda da bize özel, eşsiz deneyimler yaşayacağımız seyahat planları yapıyoruz.

Pandemi döneminin en azından bir pozitif getirisi olduysa, onlardan birisi de bizi yurt içindeki güzelliklere daha fazla teşfik etmesi oldu diyebiliriz. Siz de Türkiye’deki saklı cennetleri merak ediyorsanız gelin seçkilerimize beraber göz atalım.

 

Ayder Dağ Evi – Rize

Türkiye'deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler
Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

Tablo gibi manzarasıyla kendine hayran bırakan Ayder dağ evi, Rize’nin Ayder merkezinden 1 km uzaklıkta bulunuyor. İç mekanın huzur veren dekorasyonuna dış manzaranın estetiği de dahil olunca, güzelliğin getirdiği dinginliğe kendimizi teslim etmemek mümkün değil.

IG: @ayderselaledagevleri

 

Bizim Ev Datça – Muğla

Türkiye'deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler
Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

Hem turistik bölgede hem de gürültüden, kalabalıktan uzak sadece doğanın sesini duyabileceğiniz bir mekan arayışındaysanız tam size göre bir yer Bizim Ev Datça. Datça’nın Kargı Koyu’nun yamacına yerleşen bu yapı tek odalı ve 25m2. Yapının doğa ile olan uyumu ve her şeyin huzur, denge kokması insanın bedenini stresten arındırıyor. Evin kendisinin güzel olduğu kadar hikayesi de ayrı güzel.

Hikayesini dinlediğinizde küçük ama içinde kocaman değerler barındıran bu evi daha çok seveceksiniz. Değerleri, hikayesi, manzarası, yapının doğaya olan uyumu ile muhteşem bir tatil deneyimi vaat ediyor.

IG: @bizimevdatca

 

Amanruya Otel – Bodrum

Türkiye'deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler
Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

Dünyaca tanınan butik otel markası Amanresort’un Türkiye’deki ilk ve tek oteli Amanruya.

Amanruya Bodrum’da zeytin ağaçları ve çamlardan oluşan eşsiz bir doğanın içinde konumlanıyor. Bulunduğu ülkeye ve yere saygılı olan mimarisi ile ise göz kamaştırıyor. Aşırı tasarlanmış (over designed ) mekanlardan sıkıldıysanız burası tam size göre. Serin aylar için düşünülmüş şömünelerinin yanı sıra, kekik kokulu terasları ile de unutulmaz bir tatil vaat ediyor.

IG: @amanruya

 

Forest Lodge Antalya – Antalya

Türkiye'deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler
Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

Yaban doğa içinde, muhteşem bir manzara ile çevrili izole bir yer Forest Lodge Antalya.

Bu yapı Antalya’nın tırmanış cenneti olan Geyikbayırında bulunuyor.  Etrafı tamamen orman dokusu, dereler ve gizli orman patikaları ile çevrili. Misafir odaları bağımsız bir girişe, banyoya ve mutfağa sahip. Tüm odaların önünde manzara tarafına bakan verandaları mevcut.

Tırmanış sezonu dışında da burada çok farklı aktiviteler gerçekleştirebilir. Çünkü ekip sizler için doğa yürüyüşü, kayak ve yoga etkinlikleri organize edebiliyor. Bu muhteşem deneyimi yaşamak için airbnb’den kiralama yapabiliyorsunuz.

Fotoğraf: @ebuk

 

Narköy – İzmit

Türkiye'deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler
Türkiye’deki Kalabalıktan Uzak Saklı Cennetler

Sürdürülebilir ve Ekolojik bir otel Narköy. İstanbul’dan yaklaşık iki saatte ulaşabileceğiniz bu otel, Kocaeli’nin Kerpe ilçesinde bulunuyor. 5R prensiplerinin tamamının uygulandığı otelde konaklamak harika bir deneyim olacak. Sıfır atık konusunun sadece plastik malzemelerin geri dönüştürülmesinden daha çok temel prensiplere dayandığını, yaşam şeklimizin ve tüketim alışkanlıklarımızın tamamen değişmesi gerektiğinin de farkına varacaksınız. Aynı zamanda GDO’suz 1200 çeşit  tohumun bulunduğu tohum bankasını da görebilirsiniz.

IG: @narkoyjournal

 

Montanitas Dağ Evi – Rize

Sessizliği duyabileceğiniz Montanitas Dağ Evi, Rize’nin Ayder yaylasında bulunuyor. Bu sessizlikle her nefes alış ve verişinizin yavaşlayıp derinleştiğini, zihninizin dinginleşip ruha iyi geldiğini deneyimleyeceksiniz. Bir diğer yaşayabileceğiniz deneyim ise her mevsimde ayrı güzel olan doğanın muhteşem değişimi olacak.

IG: @montanitasdagevi

 

Yessi Bungalov – Rize

Rize’nin en güzel yaylalarından biri olan Gito yaylasında yer alan Yessi Bungalov. Gün doğumunu ve batımını yapının büyük camları sayesinde rahatlıkla izleyebileceksiniz.  İç mekanı yaşam alanlarınının sıcaklığını vurgulamak için ahşaptan yapılmış. Ayrıca evin içi büyük pencereler sayesinde gün boyu aydınlatılıyor.

Bu yapı iki katlı olup alt katta oturma, mutfak ve şömine alanı bulunuyor . Üst katta ise 1 adet tek kişilik, 1 adet çift kişilik yatak mevcut. Yakınındaki yaylalara ve Palovit Şelalesine günübirlik tur olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra Ambarlı Yaylasındaki Balıklı Gölüne ve çam ormanlarına trekking de yapılabiliyor.

IG: @gitobungalov   |  Fotoğraf: @mucahitmuglu

 

Merjen Nuriyeva

Yorumlar