Türkiye’nin En Güzel 20 Plaj ve Koyları

Ülkemiz gerçek bir deniz deneyimini yaşayabilmek için kesinlikle harika bir konuma sahip. Ege ve Akdeniz bölgesinde çok iyi tanınan veya az bilinen birçok koy ve plaj var ki, aralarında seçim yapmak gerçekten zor.

Derin denizler, ince kumlar, sığ sular gibi farklı farklı arayışlarda olan herkesin zevkine bir koy veya plaj bulmak mümkün. Derlediğimiz bu listede Türkiye’nin en sevilen plajlarını ve koylarını bir araya getirdik. Listemizin sonunda sizden gelen önerileri de bulabilirsiniz!

 

Phaselis Koyu, Kemer – Antalya

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Phaselis Koyu, Kemer – Antalya
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Phaselis Koyu, Kemer – Antalya

Kemer merkezine yakın bir konumda yer alan Phaselis bir Likya antik kenti olarak biliniyor. Sakin ve dalgasız turkuaz bir denizde yüzmenin keyfine varabilir ve ardından antik kenti ziyaret ederek tarihi bir tur da yapabilirsiniz. Doğal yapısı, çam ormanlarının tatlı esintisi ve salaşlığıyla kampçıların da sevdiği noktalar arasında yer alıyor. Mavi yolculukla bölgeyi gezenlerin de mutlaka denize girmek için uğradığı bir koy.

Fotoğraf: @grzegorggg

 

Patara Plajı, Kaş – Antalya

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Patara Plajı, Kaş – Antalya
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Patara Plajı, Kaş – Antalya

Ülkenin en uzun kumsallarından biri olan Patara Plajı, incecik kumları, sığ denizi ve caretta carettalarıyla Türkiye’nin en iyi plajları arasında yer alıyor. Burayı bu kadar özel yapan bir diğer ayrıntı ise sahilin yanı başındaki Patara Antik Kenti. Köklü bir tarihe sahip böyle bir bölgede yüzmek kesinlikle bambaşka bir deneyim. Caretta carettaların yumurtlama alanları olduğu için de doğası yüksek hassasiyetle korunuyor.

Fotoğraf: @tugrulozcelik

 

Kleopatra Koyu

Çeşme’nin çok bilinmeyen noktalarından biriyle tanıştıralım sizi. Özel bir sitenin içerisinde bulunan Kleopatra Koyu, popüler kardeş koyu Deliklikoy’a araba ile 6 dakika uzaklıkta. Kleopatra koyu Ovacık sınırları içerisinde bulunuyor. Alaçatı merkezden araba ile 20 dakika. Koya bol virajlı bir yoldan ulaşılıyor. Virajların sonunda ise nefes kesici bir görüntü karşılıyor sizi.

Kleopatra Koyu
Kleopatra Koyu

Kuşbakışı bakıldığında tertemiz turkuaz deniziyle Ege rotasının favorilerinden olmaya aday. Plajda hiçbir tesis bulunmuyor. Sadece çok az sayıda siteye ait şemsiyeler var. Yanınızda cooler ve plaj şemsiyesi bulundurmayı unutmayın. Kleopatra Koyu’nun diğer Çeşme koylarına nazaran suyunun soğuk olduğunu söyleyelim.

Koyda iyi fotoğraflar yakalayacağınız karstik kayalık bir alan ve deniz içinde bir mağara da bulunuyor.

 

Kaputaş Plajı, Kaş – Antalya

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Kaputaş Plajı, Kaş – Antalya
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Kaputaş Plajı, Kaş – Antalya

Çoğumuzun en sevdiği tatil beldelerinden biri olan Kaş’a her gidenin önce manzarasıyla sonra da suyuyla aklını çelen Kaputaş Plajı listemizin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kaş ve Kalkan arasında konumlanan plaj, bakir dokusu ve uçsuz bucaksız deniziyle Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olarak da kabul ediliyor. Denize varmak için 187 basamak inmeniz gerekse de buna kesinlikle değiyor.

 

Faralya Koyu, Fethiye – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Faralya Koyu, Fethiye – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Faralya Koyu, Fethiye – Muğla

Faralya ya da diğer adıyla Uzunyurt, Fethiye’nin cennet beldelerinden biri. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi son yıllarda ünü artan tatil bölgelerinin de yer aldığı Faralya, kayalıkların üzerinden görünen nefes kesen manzarası, zen hissi yaşatan doğası ve turkuaz deniziyle tam bir kaçış noktası. Doğa içinde kendinizle baş başa kalmak istiyorsanız burası çok doğru bir adres diyebiliriz.

Fotoğraf: @schizophreneq

 

Palamutbükü, Datça – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Palamutbükü, Datça – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Palamutbükü, Datça – Muğla

Yolu zor ama varılınca buna kesinlikle değdiğini hissettiren Datça birbirinden özel koylara sahip. Palamutbükü de bunların en güzellerinden biri denilebilir. Uzun bir sahil boyunca irili ufaklı tesislerin ve otellerin bulunduğu Palamutbükü doğal, sakin ve sade görüntüsüyle gerçek anlamda dinlenebileceğiniz bir tatil seçeneği sunuyor. Ucu açık engin denizi de içinden çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte.

Fotoğraf: @hhasankarakas

 

İztuzu Plajı, Dalyan – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | İztuzu Plajı, Dalyan - Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | İztuzu Plajı, Dalyan – Muğla

Ülkemizin caretta carettalarıyla ünlü bir başka doğal plajı da Dalyan’daki İztuzu Plajı olarak biliniyor. Son derece dikkatli korunan bu alandaki plaja yumurtlama dönemlerinde belirli saatler arasında girmemeniz gerekiyor. Altın sarısı kumlarla kaplı bu doğal plaj gözden ırak lokasyonu, mis gibi çam ormanları manzarası ve dalgalı eşsiz deniziyle dünyanın en iyi plajları listelerinde de mutlaka kendine yer buluyor.

Fotoğraf: @smurtcu

 

Sarsala Koyu, Dalaman – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Sarsala Koyu, Dalaman – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Sarsala Koyu, Dalaman – Muğla

Ege’de mavi yolculuk yapanların favori koylarından biri de Dalaman yakınlarındaki Sarsala Koyu’dur. Özelikle Göcek açıklarında yapılan gezilerde mutlaka uğranılır. Bu cennet koya tekneyle ulaşabileceğiniz gibi köy yolu içerisinden karadan da ulaşabilir ve kıyıdaki plajdan da denize girebilirsiniz. Şanslıysanız yüzerken caretta carettalara bile denk gelebilirsiniz. Sakin, dalgasız ve ılık deniziyle çocuklu aileler de tercih ediyor.

Fotoğraf: @_tugbafirat

 

Bedri Rahmi Koyu, Göcek – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Bedri Rahmi Koyu, Göcek – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Bedri Rahmi Koyu, Göcek – Muğla

Mavi yolculuk tutkunlarının Ege’de vakit geçirmeyi en çok sevdiği bölgelerden biri de Göcek’tir. Marinası, eşsiz koyları ve şurup gibi tatlı deniziyle özellikle gece deniz üzerinde uyumayı sevenler için ideal sulardan biridir. En güzel koylarından biri olan Bedri Rahmi Koyu ismini ünlü Türk ressamdan alıyor. Yetmişli yıllardan ressamın bölgedeki ziyareti esnasında koydaki bir kayaya çizdiği resim sayesinde koya ilgi o günden beri hep devam ediyor.

Fotoğraf: @hedef_okyanus

 

Sığ Liman, Selimiye – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Sığ Liman, Selimiye – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Sığ Liman, Selimiye – Muğla

Marmaris’in huzur dolu köyü Selimiye bu özelliğinin hakkını veren koylara sahip. Sığ Liman da onlardan biri. Doğal ve salaş bir plaja sahip Sığ Liman’ın denizi de sakin ve dinlendirici. Pırıl pırıl kumları da cabası. Sahil boyunca salaş ve lokal mekanlar da bulunuyor. Hemen yakınlarındaki Akkum Plajı da yine keyifle yüzebileceğiniz bir alan sunuyor.

Fotoğraf: @uguroncu

 

Yahşi Plajı, Bodrum – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Yahşi Plajı, Bodrum – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Yahşi Plajı, Bodrum – Muğla

Her bir köşesi ayrı güzellikte sahillere sahip olan cennet bölge Bodrum’un bazı plajları bir adım daha öne geçiyor. Ortakent’te upuzun bir sahil şeridi boyunca uzanan Yahşi bir zamanlar minik motellerin ve apartların yer aldığı bir plajken şimdi onlara ek olarak beach club’lar, oteller ve yazlık evlere de ev sahipliği yapmaya başladı. Yine de buz gibi temiz suyu, taşlık doğal kıyısı ve halen işleyen salaş lokal mekanlarıyla bölgenin en iyi plajları arasında yer alıyor.

Fotoğraf: @bodrumluculuk

 

Mazı İnceyalı Koyu, Bodrum – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Mazı İnceyalı Koyu, Bodrum – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Mazı İnceyalı Koyu, Bodrum – Muğla

Bodrum’a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Mazı Köyü el değmemiş bir sahil kasabası görüntüsüne sahip. Zaman içinde salaş tesisler, tatlı pansiyonlar ve balık restoranları gelse de hala karakteristik yapısını sürdürüyor. Gözden uzak olması sayesinde özellikle kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği Mazı’nın en uğrak koylarından biri de İnceyalı Koyu. Tertemiz denizi ve leziz yemekler sunan mekanlarıyla gerçek Bodrum’u hissedebileceğiniz ender koylar arasında yer alıyor.

Fotoğraf: @mustafa7er

 

Albay Koyu, Akyaka – Muğla

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Albay Koyu, Akyaka – Muğla
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Albay Koyu, Akyaka – Muğla

Son birkaç yıldır popülerliği artan Akyaka’nın az bilinen koylarıyla hala eski sevenlerinin gönlünde farklı bir yeri var. Gökova Körfezi’nin bir ucunda yer alan bu cennet beldenin Albay Koyu tam da böyle yerleri keşfetmeyi sevenleri sevindirecek türden diyebiliriz. Basamaklarla biraz zahmetli bir şekilde indiğiniz ve kayalıklar arasında kalan Albay Koyu’nu kampçılar özellikle tercih ediyor. Çünkü koy Akyaka Orman Kampı’nın hemen devamında yer alıyor.

Fotoğraf: @memresumer

 

Ayazma Plajı, Bozcaada – Çanakkale

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Ayazma Plajı, Bozcaada – Çanakkale
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Ayazma Plajı, Bozcaada – Çanakkale

İnsanı girdiği anda dirilten buz gibi deniziyle Bozcaada dendiğinde akla gelen ilk plaj sanıyoruz ki Ayazma Plajı’dır. Tertemiz ve soğuk bir deniz, yumuşacık kumlar ve sürekli esen tatlı rüzgarıyla Ayazma şahane bir yüzme deneyimi sunuyor. Plajın hemen üzerinde ise isimleriyle ada ile özdeşleşmiş mekanlar var. Yüzdükten sonra manzaraya karşı bira ve leziz yemekler ile keyfe devam edebilirsiniz.

Fotoğraf: @furkangungorgunduz

 

Akvaryum Koyu, Bozcaada – Çanakkale

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Akvaryum Koyu, Bozcaada – Çanakkale
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Akvaryum Koyu, Bozcaada – Çanakkale

Bozcaada’dan bir koy var daha sırada. Adanın isminin hakkını veren Akvaryum Koyu, cam gibi berrak  rengiyle içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir suya sahip. Soğuk bir deniz ama kesinlikle yüzmeye değer bir deneyim yaşatıyor. Ulaşım biraz zahmetli ve koyda herhangi bir tesis bulunmuyor. Giderken yanınızda şemsiye, su, havlu götürmekte fayda var. Şnorkel ile dalmayı seviyorsanız koy buna müsait.

Fotoğraf: @mertdemircanx

 

Kalem Adası, Dikili – İzmir

Kalem Adası, Dikili – İzmir
Kalem Adası, Dikili – İzmir

Listemizin farklı bir adresine sıra geldi. İzmir’in tatil beldelerinden Dikili’ye bağlı olan bu küçük adanın üzerinde tek bir tesis bulunuyor. Özellikle izole bir yerde tatil yapmak isteyenlerin kalmayı tercih ettiği tesisin mavi bayraklı plajı için Ege’nin Maldivler’i diyenler bile var. Dalış meraklıları için adada bu imkan da bulunuyor. Tekne turuyla adanın müthiş koylarını da gezip hepsinde yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Fotoğraf: @kmlmrcn

 

Çiftlik Koyu, Marmaris – Muğla

Çiftlik Koyu, Marmaris – Muğla
Çiftlik Koyu, Marmaris – Muğla

Cennet Marmaris’in en güzel adreslerinden biri olan Çiftlik Koyu, salaşlığı ve cam gibi berrak deniziyle mutlaka deneyimlemeniz gereken yerlerden. İri taneli kumlarıyla kumsal keyfini de yaşatan bu az bilinen koy tekneyle seyahat edenlerin de uğramayı sevdiği koylar arasında yer alıyor. Koyda deniz mahsülleri sunan çok leziz restoranlar da bulunuyor.

Fotoğraf: @feldman1982

 

Kalamaki Koyları, Kuşadası – Aydın

Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Kalamaki Koyları, Kuşadası – Aydın
Türkiye’nin En Güzel Plaj ve Koyları | Kalamaki Koyları, Kuşadası – Aydın

Kalamaki Milli Parkı olarak da bilinen bu milli park bitki örtüsü, doğal ortamında gezen hayvanları ve şahane Kalamaki koyları ile bütün bir gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz bir alanda yer alıyor. Kimisi taşlık kimisi kumdan oluşan farklı koylarıyla çocuklu aileler için de denize rahat girmeye uygun alanlar bulunuyor. İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun ve Karasu Koylarından oluşan milli parkta duş, kafe gibi imkanlar bulunuyor. İsterseniz piknik de yapabilirsiniz.

Fotoğraf: @sea.stones

 

Gizli Liman, Gökçeada

Gizli Liman, Gökçeada
Gizli Liman, Gökçeada

Kuzey Ege’nin Yunan esintili adası Gökçeada balıkçı köyleri, meyhaneleri ve yerel lezzetleriyle her daim huzurlu bir tatil isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden. Tabii ki yaz aylarında denizi ve plajları da bu huzura eşlik ediyor. Gizli Liman veya bilinen diğer adıyla Saklı Liman ada müdavimlerinin ismi gibi gizli noktaları arasında yer alıyor. Upuzun sahili ve ince kumlardan oluşan kumsalı bu cennet koyun en büyük artıları. Son derece doğal ve bakir bu koya gelirken yanınızda şemsiye ve su bulundurmanızda fayda var.

Fotoğraf: @natural.life16

 

Hamsilos Plajı, Sinop

Hamsilos Plajı, Sinop
Hamsilos Plajı, Sinop

Listemizde Karadeniz sularından da bir koy var. Bir tabiat parkında yeralan Hamsilos adeta bir doğa harikası olarak biliniyor. Türkiye’nin fiyortları olarak da bilinen Hamsilos keyifle yüzebileceğiniz bir plaja da sahip. Deniz canlılarının arasından bu eşsiz doğa oluşumunu izleyerek yüzmek bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Tekne turları ile biraz daha açılabilir ve koydaki mağarayı da yakından görebilirsiniz.

Fotoğraf: @_elifxq__

 

Bir başka alternatif ise denizin üzerinde tekne tatili yapmak olabilir. Bütçenize göre seçimler ve uygunluklar için viravira.co ‘nun kiralama servisine göz atabilirsiniz.

Sizden gelen koy ve plaj önerileri:

 • Kalemya Koyu, Fethiye
 • Altınkum, Didim
 • Çınar Plajı, Gökova
 • Kefken, Kocaeli
 • Gebekilise Koyu, Marmaris
 • Amos ve Turunç, Marmaris
 • Kargı Koyu, Datça
 • Kelebek Koyu, Datça
 • Balıkaşıran Koyu, Datça
 • Korsan Koyu, Antalya
 • Çıralı, Antalya
 • Yağlıca Koyu, Antalya
 • Suluada, Antalya
 • Mordoğan, İzmir
 • Ilıca Plajı, Çeşme
 • Manal Koyu, Mordoğan
 • Papaz Koyu, İzmir
 • Sazlıca Koyu, Eski Foça
 • Haydar Koyu, Bozbük
 • Badavut, Ayvalık
 • Kadırga Koyu, Assos
 • Orak Adası, Bodrum
 • Aktur, Bodrum
 • Cennet Koyu, Bodrum
 • Kargıcak, Bodrum

Yorumlar