Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Evlerde geçirdiğimiz şu ilginç günler farklı bir öğreticilikle dokundu hayatıma. Uzun zamandır merak ettiğim bir konu üzerinde kendimi geliştirmeye ve okumaya karar verdiğimde bilmediğim çok şey olduğunu fark ettim. Belki de her gün mutfakta kullandığım zeytinyağının üretim hikayesine yabancı olduğumu gördüğüm gibi ülkemizde bu işe gönül vermiş, uluslararası platformlardan madalyalar ile dönmüş pek çok butik üretici olduğunu da keşfettim.

Hafif yemeklerin, Akdeniz kültürünün, sağlıklı sofraların vazgeçilmezi zeytinyağı dünyasına girdiğinizde kaybolmanız mümkün. Zeytini yetiştirmeden hasata, sıkım tekniklerinden şişelemeye giden uzun ve incelik isteyen bir süreç var. Gerçek anlamda kaliteli ve temiz bir zeytinyağı üretebilmek için tüm bu adımların özenle takip edilmesi gerekiyor. Hasat sonrası bekleme süresi ve nakliye koşulları bile lezzet standardını derinden etkileyen onlarca faktörden sadece biri.

İyi zeytinyağının peşinden gitmeye karar verdiyseniz damağınızı buna alıştırmak elbette ki bir günde gerçekleşmiyor. Renk, tat, koku, asitlik oranı, damakta bıraktığı hissiyat gibi pek çok kriter var bunu belirleyen. Ulusal ve uluslararası organizasyonlar tarafından ödüllere layık bulunan zeytinyağı markalarını deneyerek işe başlamak bir seçenek olabilir. Ama en güzeli de – ödülü olsun olmasın – yerli ve küçük üreticiyi destekleyerek tadabileceğiniz çok sayıda zeytinyağı markasına ülkemizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Biraz araştırmayla biraz da gelen öneriler ile derlediğim bu liste size rehber olabilir.

 

Nova Vera

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri
Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Ayvalık’ta bir zeytin bahçesinde 2016 yılında başlayan Nova Vera, kısa sürede dünya çapında ödüller kazanan bir zeytinyağı markası olmayı başarmış. Kurucusu Bahar Alan aslında aile şirketinde çalışan bir endüstri mühendisiyken kariyer deneyimini farklı bir alana aktarmaya karar veriyor. Dünyanın En İyi Zeytinyağları sıralamasında 2018’de ilk 50’ye, 2019’da ilk 30’a giren tek Türk zeytinyağı markası olan Nova Vera’da yüksek kalite ve sağlıklı bir zeytinyağı üretimi için sadece erken hasat kullanılıyor ve soğuk sıkım tekniği uygulanıyor. Zeytinyağına ek olarak zeytin, sabun, marmelat, sirke gibi kendi yapım ürünleri de mevcut.

 

Zetay

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri
Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Aydın’ın verimli ürünü Memecik zeytinlerinden yağ üretimi yapan Zetay, Ege Bölgesi’nden çıkıp yurtdışından pek çok ödülle dönmüş bir marka. Kaliteli zeytin elde edebilmek ve standartlarını koruyabilmek adına titiz bir üretim yaparken bahçelerinde zirai ilaçlardan kaçınmaya da önem veriyorlar. Tesislerinde tarımsal ve kimyasal ilaçlar kullanmak yerine hayvanların da doğal yaşama dahil olduğu bir yöntemle zeytin ağaçlarını koruyorlar.

 

Hellenia

Helen medeniyetinin kültür merkezi Antakya’dan bir üretici olan Hellenia, ismini köklerinden alıyor. Bu kültürel mirası ve lezzeti birleştirerek yola çıkan Antakyalı bir ailenin girişimi Hellenia bünyesinde soğuk sıkım naturel sızma zeytinyağı, nar ekşisi, zeytinyağlı defne sabunu gibi yöreye has doğal ürünler bulunuyor. Yağlarının temelinde bölgenin zeytin cenneti olarak bilinen Altınözü yöresinde yetişen zeytinlerin eşsiz lezzeti yatıyor. Saflıkla elde edilen yağların doğal sabunlara da hayat vermesi Hellenia’nın bir başka güzel yanı. Tabii bir de doğalını bulması günden güne zorlaşan nar ekşisi de muhakkak denenmeli. Antakya’ya özgü Hicaz nar tanelerinden elde edilen ekşi, kendi zeytinyağları ile şahane bir uyum sergiliyor.

  • Detaylar: https://www.hellenia.com.tr/
  • IG: @hellenia_

 

Oleamea

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri
Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Zeytinyağı üretiminde deneyimli bir ailenin ikinci kuşak temsilcilerinin kurduğu Oleamea, Aydın’da Memecik zeytinleri ile üretimlerini gerçekleştiriyor. Erken hasat ile toplanan zeytinler vakit kaybetmeden sıkıma gidiyor ve soğuk sıkım yöntemiyle en doğal şekilde işleniyor. Natürel sızma zeytinyağlarını sağlıklı, lezzetli ve yüksek polifenol seviyelerinde tatmak için Oleamea iyi bir alternatif olabilir.

 

Fresh Future

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri
Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Kazdağları’nda küçük bir zeytin bahçesinde başlayıp California’daki market raflarına uzanan bir hikayesi var Fresh Future’ın. Amerika pazarında günden güne büyüyen ve yurtdışındaki yarışmalarda pek çok ödül toplayan bir Türk zeytinyağı olarak fark yaratıyor. Ülkemizde de bu konuya meraklı hatırı sayılı bir müdavim kitlesi var. Kurucusunun mutfaktaki ilgisi üzerine hobi olarak başlayıp işi bu denli büyütmesi ve ciddi araştırmalar eşliğinde üretim yöntemlerini geliştirmesi büyük bir başarı.

 

Olidya

Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri
Türkiye’nin Farklı Yerlerinden Zeytinyağı Üreticileri

Manisa merkezli Olidya, ismini ve gücünü Lidya Vadisi’nin bereketli topraklarından alıyor. Olidya’nın tek tek elle toplanan zeytinleri fazla bekletilmeden soğuk sıkıma gönderiliyor ve naturel sızma zeytinyağı olarak şişeleniyor. 2001 yılında dikilen zeytin ağaçları bugün 450 dönümlük bir araziye ulaşmış durumda. 2011 yılından beri de organik tarım sertifikası altında zeytinciliklerini sürdürüyorlar. Farklı damak zevklerine hitap eden erken ve olgun hasat zeytinyağları bulunuyor.

 

Mavras

Girit’ten Küçükkuyu’ya göç etmiş bir ailenin butik girişimi olan Mavras, Kazdağları’nın enfes zeytinlerini şişelere taşıyor. Uluslararası yarışmalardan altın madalyalar ile dönen bu aile girişimi natürel sızma zeytinyağları sunuyor. Saf ve yumuşak tadıyla dikkat çeken Mavras zeytinyağları aynı zamanda organik sertifikalı bir tarım anlayışıyla üretiliyor. Buna ek olarak saf zeytinyağı sabunu üretimi de yapıyorlar.

 

Granpa

Gemlik zeytinlerini Muğla’ya taşıyan ve burada premium seviyede ödüllü zeytinyağları üreten Granpa iyi tarım uygulamaları ve çevresel sorumluluğa olan katkılarıyla da tanınıyor. Erken hasat yöntemiyle saf ve sağlıklı yağlar üreten marka, ürünlerinin kimyasal analiz raporlarını da şeffaf bir biçimde yayınlıyor. Çevre bölgelerde yaşlı olduğu için kesilmesi düşünülen ağaçları özel yöntemlerle kendi arazilerine taşıyarak doğaya büyük katkı sağlamaları da çok değerli özellikleri arasında yer alıyor.

 

Hermus

Manisa’da geniş bir araziye kurulu olan Hermus zeytinlikleri erken hasat ediliyor ve soğuk sıkım yöntemiyle üretiliyor. Hikayesi 2008 yılında kurucularının bir İspanyol zeytini olan Arbequina ile tanışmasıyla başlıyor. Arazilerinin bulunduğu Köprübaşı bölgesi, coğrafi açıdan Ege Üniversitesi tarafından zeytin ağacının yetişmesi için en ideal coğrafyalardan biri olarak tanımlanıyor. İspanya’da ürettiği yağlarla pek çok ödül kazanan bir danışmanla çalışan Hermus ekibini zeytinyağları kimyasal işlem görmeden katkısız biçimde üretiliyor.

 

Tayga İyi Gıda

Adından da anlaşılabileceği gibi iyi gıda kavramını merkezlerine alan Tayga İyi Gıda, zeytinyağı alanında sürdürülebilir, adil, sağlıklı ve ulaşılabilir bir üretim anlayışını benimsiyor. Ağırlıklı olarak Güney Ege’nin en verimli zeytinlerinden Memecik hasatlarından üretim yapan Tayga, bol ödüllü ve madalyalı referanslarıyla da dikkat çekiyor. Hasattan kargo aşamasına kadar her adımı titizlikle takip ediliyor.

 

Olea Aera

Üç nesildir zeytincilikle iç içe bir ailenin kızı olan Bahar Sağlam Gürol’un girişimi olan Olea Aera henüz çiçeği burnunda bir zeytinyağı markası. 2019 yılı itibariyle hayatına başlayan Olea Aera kurucunun da gıda mühendisi olmasının etkisiyle iyi gıdayı, Akdeniz tipi beslenmeyi ve zeytinyağının buradaki rolünü destekliyor. Ege’nin doğal, katkısız, soğuk sıkım zeytinyağlarını bizlerle buluşturan marka Ayvalık’tan bir zeytin masalı vaat ediyor.

 

Amichia

Zeytin ve zeytinyağı dendi mi akla hep Ege Bölgesi gelse de aslında ülkenin güneyi de zeytin açısından verimli topraklara sahip. Bunlardan en bilineni de Hatay yöresi. Amichia markası da bu yörenin köklü ailelerinden birinin girişimi olarak sofralara tat katıyor. Hatay’ın kendine has aromalı zeytinlerini natürel sızma zeytinyağlarında buluşturuyor. Marka buna ek olarak zeytinyağı sabunu ve nar ekşisi üretimi yaparak Hatay’ın verimli topraklarını çeşitli şekilde değerlendiriyor.

 

Eşref Bey

İsmini Kuzey Ege’nin geçmişteki en önemli zeytinyağı üreticilerinden Eşref Çakır’dan alan Eşref Bey Zeytinyağları, kuşaklar boyu devam eden zeytincilik birikimini girişimlerine aktarıyor. Eşref Bey’in Çanakkale’de diktiği 75 yıllık zeytin ağaçlarından hasatlarını toplayan marka tüm üretimini İyi Tarım Uygulamaları kapsamında yürütüyor. Sadece erken hasat ve naturel sızma zeytinyağı üretimi yapan markanın zeytinyağı sabunu ve kantaron yağı gibi ürünleri de bulunuyor.

 

Bu markalara ek olarak sıklıkla önerilen diğer zeytinyağı üreticilerini de aşağıya sıralıyorum;

Dino Ayvalık, Vievi, Özgün Zeytincilik, Angelos, Kürşat Ayvalık, Ayhan Sicimoğlu

Gargarus, Deli Dane, Kesebir, Baba Toprağı, Hiç Olive Oil, Kairos Olive House, Yağderesi, Hayal Bahçe’den

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar