Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Gün içerisinde sık sık aklımıza düşen ihtiyaçlardan biridir atıştırmak. Özellikle evde veya ofiste masa başı uzun saatler çalışanlar ve öğrenciler anlık açlık krizlerinde hemen atıştırmaya başvurur. Bunu kuru meyve, kabuklu yemiş veya özel hazırlanmış sağlıklı atıştırmalıklar ile yaptığınızda ihtiyacınızı giderdiği gibi dengeli beslenmede de etkili rol oynar.

Ama işlenmiş, katkı maddesi içeren, rafine şekerli ürünler ile atıştırdığınızda o zaman kilo almak kaçınılmaz olur. Neyse ki artık sağlıklı atıştırmanın da çok keyifli ve leziz olabileceğiniz kanıtlayan, temiz içerikli pek çok alternatif var.

 

Sağlıklı atıştırma nedir?

İhtiyacınıza yönelik doğru besinlerle atıştırdığınız zaman bu eylem kilo kontrolünüzü sağlamaya yardımcı olurken tokluk hissini de beraberinde getirecektir. Kan şekerinde dalgalanmalar, karbonhidrat yüklü bir öğün sonrası gelen açlık krizleri, atlanılan öğünler, sosyal etkinlikler ve bazen de stresli durumlar sizi atıştırma isteğine yönlendirebilir.

Günümüzde artık pek çok tüketici beslenme konusunda bilinçlense de kimi zaman paketli, işlenmiş ve katkılı ürünler ile atıştırmak kaçınılmaz olabiliyor. Anlık olarak açlığı bastıran bu tip ürünler kısa sürede kan şekerini dalgalandırdığı için tekrar açlığa sebep oluyor ve sağlıksız bir beslenme döngüsü başlıyor. Bu küçük atıştırma halleri alışkanlık haline geldiğinde de vücut yağ depolamaya ve kilo almaya başlıyor. Ancak günlük beslenme rutinlerinize ekleyebileceğiniz uygun porsiyonda sağlıklı atıştırmalıklar ile ara öğünlerinizi veya açlık krizlerinizi doğru bir şekilde düzenlemeniz mümkün. Örneğin;

  • Taze veya kuru meyveler,
  • Kabuklu yemişler,
  • Granola veya müsli,
  • Chia puding,
  • Tam buğday unlu krakerler,
  • Kurutulmuş sebze veya meyve cipsleri,
  • Smoothie gibi alternatifler yanlarına eklenebilecek şekersiz fıstık ezmesi, peynir, kefir, süt, bitkisel süt ve yoğurt gibi ürünler ile tok tutan ve sağlıklı bir atıştırmalığa dönüşebilir.

Evdeyken pek çok ara öğünü kendiniz hazırlayabilir ve çeşitli lezzet kombinasyonları deneyebilirsiniz. Ancak evde bunları hazırlamaya vaktiniz olmayabilir veya dışarıdayken elinizin altında ara öğünleriniz hazır bulunsun istiyor olabilirsiniz. Artık market raflarında pek çok sağlıklı gibi görünen atıştırmalık olsa da etiketlerini okuduğunuzda içerisinde pek çok katkı maddesi ve şeker olduğu gröülüyor. Ancak butik üreticiler sayesinde sağlıklı, katkısız, temiz içerikli atıştırmalıklara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hazır yaz mevsimi yaklaşıyorken Denemen Lazım ekibi olarak denediğimiz ve sık sık tükettiğimiz sağlıklı atıştırmalıkları sizin için listeledik. Yaza fit girmek için elinizin altında bulundurmak isteyeceğiniz türden bu yerli girişimlerin ürünleri hem masum hem de çok leziz.

 

Unibble Healthy Snacks

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Bir gıda teknoloji girişimi olan Unibble, tüketicilerine kutu aboneliği sunan bir modele sahip. Katkı maddesiz, rafine şekersiz, doğal ürünler üreten girişim seçtiğiniz sıklıkta seçtiğiniz kutuyu tüm Türkiye’ye gönderiyor. Bu kutuların içerikleri de birbirleriyle uyumlu ürün gruplarından oluşuyor. Tamamen vegan olan ürünleri arasında granola, kuru meyve karışımı, meyve rulosu, hurma barı gibi farklı tatlar bulunan Unibble’daki bazı ürünler 41 derecenin üzerine çıkmadan kurutuluyor. Yani raw beslenmeyi tercih edenler için de alternatifler sunuyorlar. Son yıllarda sporcuların veya düzenli egzersiz yapanların sıklıkla tercih ettiği trail mix sınıfından da ürünleri bulunuyor.

 

Nu Snacks

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

İlk olarak atölyesinden ürettiği nefis barlar ile tanıdığımız Nu Snacks geçen yıl atölyesine minik bir cafe kısmı da ekleyerek ürettiği sağlıklı atıştırmalıkları da çeşitlendirdi. Meksika fasülyeli brownie, karabuğdaylı raw granola, yerfıstığı ezmesi, taze badem sütü ve glutensiz kurabiyeler gibi çok çeşitli ve lezzetli atıştırmalıklar üretiyorlar. Vegan beslenenler için de alternatifle sunan Nu Snacks’in atıştırmalıklarını tek başına da keyifle tüketebileceğiniz gibi hazırladıkları bitkisel sütler ve fıstık ezmeleriyle siz de kendi tarifleriniz yaratabilirsiniz. Yaz aylarındaki favori lezzetleri olan vegan, rafine şekersiz ve glutensiz dondurmalarını da mutlaka denemelisiniz.

 

Saf Nutrition

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Safe ve besleyici süper gıdaları kullanmak üzere yola çıkan Saf Nutrition, farklı beslenme şekillerine uygun geniş seçkide bir atıştırmalık dünyası sunuyor. Karabuğdaylı granola, amaranthlı kurabiye, ketojenik granola gibi sağlıklı atıştırmalıklara ek olarak organik moringa tozu, açai tozu, muz tozu gibi fonksiyonel ürünler ile alternatifleri arttırıyor. Benzer ürün gruplarını bir araya getiren kit seçenekleri ise özellikle ilk defa deneyecek olanlar için iyi bir başlangıç olabilir.

 

Arch Snacks

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Kuru meyve dünyasına farklı bir tat ve yenilik getiren Arch Snacks, doğal ve katkısız atıştırmalıklar üretiyor. Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerji ve ara öğün için iyi bir alternatifi olan markanın enerji topları, kuru meyve karışımları, granolaları ve şekersiz fıstık ezmesi bulunuyor. Sağlıklı yağlardan ve proteinden yana zengin besleniyorsanız ara öğünleriniz için rahatlıkla tercih edebileceğiniz seçenekleri var.

 

Dear Food

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Beyoğlu’nda hem atölyesi bulunan hem de küçük bir cafe ile keyifli bir kahve molası noktası da sunan Dear Food, glutensiz ve rafine şekersiz geniş bir sağlıklı atıştırmalık yelpazesi hazırlıyor. Sağlıklı kek, muffin, kurabiye gibi keyifli atıştırmalıklarla beraber granola, grissini, kraker, enerji topları gibi tatlı ve tuzlu katkısız atıştırmalıklar da var. Sürmelik kategorisindeki fındık, kakaolu fındık ve fıstık ezmesi gibi şekersiz tatlarla da leziz tamamlayıcılar sunuyorlar.

 

Naked Bites

Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi
Yaza Enerjik Girelim: Sağlıklı Atıştırmalık Rehberi

Doğal, katkısız ve sağlıklı atıştırmalıklar üretmek adına Göktürk’te bir atölyede başlayan Naked Bites’ın hikayesi bizi leziz ürünler ile tanıştırıyor. Koruyucu madde içermeyen sağlıklı atıştırmalıkları arasında ilke göze çarpanlar granola ve granola topları oluyor. Kinoa, ham kakao, kendi yapımları fıstık ezmesi gibi tatları granolalarda kullanarak leziz kombinasyonlar yaratıyorlar. Ayrıca şekersiz badem, fındık ve fıstık ezmesi gibi sürmelikleriyle de farklı ara öğünler yaratmanıza olanak sağlıyorlar.

 

Chi Food Studio

Isıl işlem görmeden, katkı ve koruyucu maddesi eklemeden, rafine şekersiz atıştırmalıklar üreten Chi Food Studio ismini yaşam enerjisi Chi’den alıyor. Glutensiz ve laktoz içermeyen ürünleriyle farklı beslenme biçimlerine de hitap ediyor. Filizlendirilmiş karabuğdaydan ve glutensiz yulaf ezmesinden ürettikleri granolalar balkabağı, zerdeçal, tahin gibi ilginç ve leziz malzemeler ile tatlandırılıyor. Dönem dönem çikolata, ekmek, kraker gibi atıştırmalıklar da hazırlıyorlar.

 

The Snack Haus

Yeni nesil atıştırmalık sloganıyla yola çıkan The Snack Haus raf ömrü uzun, besin değerleri korunmuş, kurutulmuş tatlar sunuyor. Freeze dry teknolojisiyle üretilen atıştırmalıklar arasında bamya, kavun, muz, zeytin, mozzarella peyniri gibi oldukça farklı ve bir o kadar leziz ürünler bulunuyor. Özellikle de ara öğün veya atıştırmalık zamanında tuzlu alternatifler arayanlar için iyi bir çözüm olabilir.

 

Muge’s Healthy

Listemizin en butik oluşumlarından olan Muge’s Healthy, ev yapımı sağlıklı tatlar ve atıştırmalıklar ile bizi buluşturuyor. Isıl işlem görmeden kurutulan meyve cipsleri, glutensiz karabuğday granola, fındık ve badem ezmesi, taze badem sütü gibi çeşitli atıştırmalıklar ve tamamlayıcılar üretiyor. Ayrıca ekşi maya ekmek üretimi de bulunuyor.

IG: @muges_healthy

Yorumlar