Yağ Yakımında En Etkili 10 Besin

Fazla yağların yakımı, estetik kaygılardan önce sağlıklı olmak açısından hayati bir öneme sahip. Bunun için ille de aç kalmanız gerekmiyor. Hatta aç kalmak yerine listelediğimiz besinlerden bol bol tüketip egzersiz yaparak fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Yağ Yakan Yiyecekler
Yağ Yakan Yiyecekler

1) Ceviz

Tüm kabuklu yemişler, bir miktar Omega-3 yağı ve Alfa-Linoleik Asit içerir. Ancak çoğu eser miktardadır. Yağ yakımında asıl kahramanımız doymamış yağlar. İşte ceviz de, içeriğindeki zengin Omega-3’le bu gruba giren kabuklu yemişlerden biri. Yaklaşık 30 gramında 3 gram Alfa Linoleik asit bulunuyor.

 
2) Zencefil

Yüzyıllardır sindirim problemleri ve mide rahatsızlıklarında kullanılan zencefil, aynı zamanda yaraların iyileşmesinde, kan dolaşımımızı hızlandırarak kaslara akışını hızlandırmada ve kas iyileşmesinde de çok etkili. Ayrıca yemeği fazla kaçırdığınız günlerden sonra kalori yakımınızı hızlandırmak istiyorsanız, çare zencefil!


3) Yulaf

Bu çok yavaş sindirilen karbonhidrat, bildiğimiz işlenmiş karbonhidratlara hiç benzemiyor. Kan şekerini ve kandaki insülin seviyesini düşük tutarak yağ yakımını hızlandırıyor. Bunun kanıtı olarak, araştırmalar sonucunda sabahları yulaf gibi yavaş sindirilen karbonhidrat tüketen atletlerin, gün içinde daha çok yağ yaktığı ortaya çıkmış. Elbette antrenmanları da ölçümlenmiş ve aynı sonuca varılmış. Hızlı sindirilen karbonhidrat tüketenler ise daha az yağ yakıyor.


4) Avokado

Bayıldığımız sos Guacamole’da bulunan Avokadonun içerdiği doymamış yağlar, egzersiz sırasında adeta gaz misali yanıyor ve yağ yakımını tetikliyor. Ayrıca içerdiği yararlı karbonhidratlar, faydalı bir tür şeker sayesinde insülin salınımını engelliyor ve kalsiyum emilimini hızlandırıyor. Bu iki özellik ise yağ yakımında kritik rollere sahip.

 
5) Somon

Özellikle çok sevdiğimiz Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bu mucizevi balık, Omega-3 bakımından çok zengin olan EPA ve DHA içeriyor. Vücudunuza direkt olarak yararlı yağ desteği sağlayarak yağ yakımını hızlandırıyor ve yağ depolanmasını engelliyor.

 
6) Soya Fasulyesi (Edamame)

Yine, Uzakdoğu mutfağına mensup son zamanların en popüler besinlerinden birini listemizde ağırlıyoruz. Soya fasülyesi, kas inşasında hayati bir rol oynayan soya proteini kaynağı. Bir dönemin fırtınası protein ağırlıklı Dukan Diyeti’nin vegan versiyonu için bizce oldukça uygun. Protein ağırlıklı beslenme, iştah azaltıcı ve kalori alınımını azaltıcı özellikte.


7) Su

Ve tabii ki yaşam kaynağımız su da listemizin kıymetlilerinden. Araştırmalar sonucunda, iki su bardağı su içmenin metabolizma hızını %30 arttırdığı ortaya çıkmış. Öğünlerinizden önce iki su bardağı su içmek, size yılda 17.400 ekstra kalori yaktırabilir. Bu da 2 kilo demek oluyor.

 
8) Keten Tohumu

Yoğurtlu ve meyveli ara öğünlerin yıldızı da listemizde! İçerdiği zengin Omega-3 ve Alfa Linoleik Asitle yağ yakımını hızlandırıyor, yağ depolanmasını ise azaltıyor.


9) Greyfurt

Amerika merkezli bir araştırmada, günde üç kez, bir greyfurtun yarısını yemenin veya bir buçuk su bardağı greyfurt suyu içmenin 12 hafta içinde ekstra 2 kilo vermeyi sağladığı ortaya çıkmış. Metabolizması daha hızlı olanlar ise diyetsiz 5 kg kaybetmiş! Bu meyve insülin seviyesini düşürerek kilo kaybına yardımcı olmada bir star!


10) Bal

“Ama bu şeker!” dediğinizi duyar gibiyiz. Buradaki önemli nokta, balın işlenmemiş şeker içeriyor olması. İnsülin seviyesini düşük ve stabil tutması kilo kaybı için son derece elverişli bir ortam hazırlıyor. Ayrıca bal, Nitrik Oksit(NO) bakımından zengin olmasıyla, hücrelerden atılan yağ oranını arttırıyor.

Yorumlar