Yeni Yıl, Yeni bir Başlangıç ve Yeni Farkındalıklar

2020 resmen geldi! Bir 10 yıl daha bitiyor ve yılın bu döneminde bizi heyecanlandıran yeni kararlarımız, planlarımız, umutlarımız var. Hepimiz mutlu ve tatmin olduğumuz hayatlar yaşamak istiyoruz.

Peki, neler bizi mutlu ediyor? Daha fazla şeye sahip olmak, daha hızlı tüketmek mi; yoksa elimizdekiyle yetinmek, paylaşmak ve hatta biraz da azaltmak mı?

Yeni yılda hayatlarımızı daha anlamlı ve mutlu kılmak için neler yapabiliriz, hangi alışkanlıklarımızı değiştirip, yenileyebiliriz ? neleri geride bırakabiliriz… Farkındalıklar yaratması için birkaç öneri:

 

Dolap detoksu yapın.

Giymediğiniz kıyafetleri gözden geçirin. ‘Belki bir gün’ diye dolapta bekleyen ama yıllardır yüzüne bakmadığınız bir palto, bir başkasını tüm kış ısıtabilir. Giyeceklerinize bu gözle bakın ve paylaşmaktan çekinmeyin. Yeni bir şey alırken de aldığınıza değecek mi emin olun. Ben alışverişe çıktığımda kendime ‘Bunu en az 4 ayrı kombinle kullanabilecek miyim?’ yada ‘Yılda en az 30 kez giyecek miyim?’ gibi sorular soruyorum, inanılmaz işe yarıyor.

 

Tahammül etmeyin!

Zaten hayatın içinde sevmediğimiz şeylere bir şekilde maruz kalıyoruz. Size keyif vermesi beklentisiyle hayatınıza dahil ettikleriniz de keyif vermiyorsa eksiltmekten kaçınmayın. Sevmediğiniz bir ortamdaysanız orada daha fazla vakit kaybetmeyin. Bir kitap aldınız baktınız sıktı, bırakın. Yıllardır hayatınızda olan, ayıp olmasın diye görüştüğünüz ve enerjinizi sömüren insanlara tahammül etmeyin. Kibarca uzaklaşın, uzaklaştırın.

 

Ufak adımlarla başlayın.

Yıllardır ertelediğiniz fikirleri, yarım kalan işleri, projeleri hayata geçirin. Hayata geçirmek isteyip de adım atamadığınız ne varsa size stres olarak geri geliyor. Çok gözünüzü korkutmadan, işi bölerek, ufak adımlar atarak, hatta belki yardım alarak ilerleyin ve başlamak için mükemmel olmayı beklemeyin. Bugün hayata geçmemiş pek çok planın arkasında mükemmeliyetçilik bariyeri var. Tüm şartların olgunlaşmasını beklemek yerine varolan kaynaklarınızla elinizden geleni yapın.

 

Başarısızlıktan korkmayın.

Sizi ilerlemekten alıkoyan bir diğer etken başarısızlık korkusu olabilir ama bugün adını duyduğumuz pek çok kişinin biyografisinde başarı kadar da başarısızlık öyküsü var. Başarı kavramının anlamını yeniden gözden geçirmek ve belki de kendi başarı tanımınızı yaratmak işinize yarayabilir.

 

En az bir sağlıklı alışkanlık edinin.

Yeni Yıl, Yeni bir Başlangıç ve Yeni Farkındalıklar
Yeni Yıl, Yeni bir Başlangıç ve Yeni Farkındalıklar

Hayvansal ürünleri azaltmak, koşuya başlamak, daha çok su içmek yada paketli gıdaları haftada bire düşürmek gibi basit adımlar atabilirsiniz. Bu alışkanlıkları gerçekleştirebilmek için ufak hatırlatıcılar yapın.

 

Daha fazla ‘Canım kendim!’ deyin.

Kendinizle daha fazla zaman geçirin. Journaling, yoga, meditasyon, nefes, sosyal medya detoksu… Listeyi çoğaltabilir, meditasyon yada yogaya başlama konusunda biraz cesaretlenmek isterseniz daha önce bu konuda yazdığım yazılara bakabilirsiniz.

 

Dünyayı unutmayın.

Yeni Yıl, Yeni bir Başlangıç ve Yeni Farkındalıklar
Yeni Yıl, Yeni bir Başlangıç ve Yeni Farkındalıklar

Sadece kendinize değil dünyaya da değer verin. Plastik kullanımını azaltmak, yeni kıyafetler yerine 2. El kıyafetlere göz atmak, alışverişe bez çantalarla çıkmak, kahveyi termosta tercih etmek, çöpleri ayrıştırmak, enerji kaynaklarını bilinçli tüketmek gibi ufak adımlarla başlayabilirsiniz.

Özellikle yılın bu döneminde yeni yılbaşı hediyeleri almak yerine elinizdeki kullanmadığınız eşyaları, etiketi üzerinde duran kıyafetleri, kırtasiye veya kozmetik malzemelerini değerlendirin yada en azından aldıklarınızı paketlemeyin. Çam ağacı satın almak yerine dökülen dallardan yada evdeki kutulardan, kitaplardan kendi ağacınızı tasarlayın, ev bitkinizi süsleyin.

 

2020 kendimize, çevremize ve gezegenimize karşı daha duyarlı ve bilinçli olduğumuz bir yıl olsun.

Yorumlar