Yoga’ya Başlamak İçin 6 Neden ve Faydaları

Yılın ilk günlerinde hepimizde yepyeni hedefler, kurmaya doyamadığımız hayaller sıralandı. Okunacak kitaplar, girişilecek projeler, yapılacak diyetler… Peki, son zamanlarda sıkça rastladığın, hatta belki “Ben de denesem mi?” deyip, bir türlü adım atamadığın Yogaya başlamaya ne dersin?

Yoga Faydaları ve 6 Neden
Yoga Faydaları ve 6 Neden

Bu sene, kendine bir adım daha yaklaşmak, bedeninin sınırlarını keşfetmek, biraz esnemek, biraz güçlenmek ve en önemlisi farkındalığını arttırmak için, yogaya başlayabilirsin. Üstelik hayatına katacakları bunlarla da sınırlı değil:

 

1. Anda kalmana yardımcı olur.

Zihnin sürekli bir yerlerde, bir şeylerin peşinde. Önünü alamadığın düşüncelerin akıp gidiyor. Ancak, zihnin şimdide olmadığı zamanlarda, ya geçmişin değiştirilemez anılarında ya da geleceğin belirsizliklerinde sıkışıp kalıyor. Yoga ise seni şimdinle buluşturan ve burada kalmana yardımcı olan en önemli araçlardan biri. En başında bedendesin, yani bedeninden daha “şimdi” yok.

Yoga Faydaları ve 6 Neden
Yoga Faydaları ve 6 Neden

2. Hislerini ortaya çıkarır.

Daha önce çalıştırmadığın kaslar, sana yeni fiziksel hisler katarken, bu hislere her dokunduğunda duygularının da canlandığını fark edersin. Ve pek çok iyi yoga hocasının da dediği gibi, yoga matın hayatını aynalar. Seni zorlayan bir durumda ne tepki verirsin? Oradan uzaklaşır mısın; yoksa ondan bir şey mi öğrenmeye çalışırsın? Yoga da bazı pozlarıyla hayatın içindeki zor anlarda ne yaptığını sana yansıtıyor. Kaçıyor musun; mücadele mi ediyorsun; hiçbir şey yapmadan bitsin diye mi bekliyorsun; yoksa acıyı da deneyimlemeye, ondan bir şeyler öğrenmeye mi bakıyorsun?

 

3. Nefesinden güç alırsın.

Birtakım heyecan verici pozlar, baş üstü duruşlar, eğilmeler, bükülmeler… Hepsi bir görsel şölen. Ancak yogada başının üstünde ne kadar süre kaldığın değil de, en kolay hareketi yaparken bile nefesine ne kadar hakim olduğun önem taşıyor. Nefesin akışkan mı, yoksa tuttun mu? Yoga pratiğinde öğreneceğin nefes ve beden kontrolü ile hayatın stresli anlarında bir şekilde kendini rahatlatmayı da beceriyorsun.

 

4. Uyku düzenine yardımcı olur.

Sabahları çabucak kendine gelip, akşamları ise yatağa girdiği gibi mışıl mışıl uyumak herkesin hayali. Aslına bakarsan, düzenli yapacağın her türlü bedensel aktivitenin, uyku kalitesini yükselttiği biliniyor. Yoga da bunların en keyiflilerinden biri. Sadece bu sebepten bile yogayı #denemenlazım.

Yoga Faydaları ve 6 Neden
Yoga Faydaları ve 6 Neden

5. Stresle mücadeleyi kolaylaştırır.

Yeterli ve yerinde stres hepimizin için bir gereklilik. Çünkü stres, sana adım attıran, bir şeyleri yapmak üzere harekete geçiren bir güdü; tabii kendi menfaatine kullanmayı becerebilirsen! Stresin kontrolünü kaybettiğindeyse sana zarar vermeye başlıyor. Buna karşın yoga yaparken salgıladığın serotonin; nam-ı diğer mutluluk hormonu stresle başa çıkmanı kolaylaştırıyor. Yani, “Strese girmemeliyim!” diye daha çok strese girmek yerine, mutluluğunu çoğaltıyorsun.

 

6. Bir rutinin olur.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir şey rutin. Her gün yaptığın bir ritüel. Aslına bakarsan tarihte başarılı insanları incelediğinde de çoğunun bir rutini olduğunu fark ediyorsun. Aslında yoga da kendi içinde tekrarlayan pozları ile sana bir rutin oluşturuyor. Her sabah uyandığında, her gece yatmadan önce birkaç poz yaparak ya da her hafta aynı hocanın dersine giderek kendi rutinini oluşturabilirsin.

 

Yorumlar