Seyahat

Bambaşka Gezegen: Fabrika Hostel & Suites

Gürcistan ile ilgili bildiğiniz tüm bilgileri unutun. Çünkü bu yazıda çevresindeki şehirlere pek benzemeyen, sessiz sakin ama adı hep sanatla anılmış sentez bir dokuyla karşılaşacak, bambaşka bir Gürcü şehri ve kreatif oluşumla tanışacaksınız.

2016-Aralık ayında ilk Tiflis seyahatim öncesinde bu şehirle ilgili o kadar çok ilham verici içerik ve bilgi okumuştum ki, uçakta şehre doğru yaklaşırken bir an önce kavuşmak için can atıyordum. Şehirle ilgili merak edilenler sıralamasında biri vardı ki o hep başı çekiyor, top listime hep ilk sıradan giriyordu.

O zaman sizi onunla, yani Fabrika ile tanıştırayım!

Öyle bir yer hayal edin ki- her şeyin olabildiğine cool, estetik kaygıların en üst düzeyde tutulduğu, içerisinde farklı gastronomik noktalar barındıran bir yandan hostel bir yandan da sürekli canlı bir kültürel merkez… İşte burası Fabrika Hostel & Suites.

Şehrin en havalısı Fabrika, bir hostel olma özelliğinin ötesinde multi disipliner- çok kullanımlı yapısıyla Tiflis’teki kreatif enerjilerin buluşma adresi. Gündüz ortak çalışma ortamı, gece ise kokteyl içip, dans edebileceğiniz bir yere dönüşüyor.

Bir zamanlar Sovyet dikiş fabrikası olan şu anki Fabrika, renove edilerek tasarım bir hostele dönüştürülmüş. Gürcistan’ın vizyon sahibi hizmet markası Adjara Group’un Tiflis’e armağanı Fabrika 2016 yılında açılmış bir yer. İçerisinde co-working alanlarından, gurme burgerciye tasarım mağazalarından hipster berbere pek çok ilgi alanına yönelik çeşitlilik var. Fabrika’nın bulunduğu bölge aynı zamanda Tiflis’in şehir tarihinde kaybolan ve unutulan önemli caddelerinden Ninoshvili üzerinde bulunuyor. Yerli halkın gezginlerle buluştuğu, tarihi binaların muraller ve sokak sanatıyla kesiştiği bu alan son yıllarda kentin en canlı noktalarından.

Gelin Fabrika’nın ilham veren avlusunun sakinlerini tanıyalım kısa kısa…

 

Black Dog Shop

Lokal tasarımcılara ait mini cep defterler, Gürcü alfabesinden çeşitli tasarım ürünler ve sanatçıların özel baskılarına ev sahipliği yapan mağaza ve sanatçı stüdyosu. Black Dog Shop, mağaza bölümünde çoğu Sovyet döneminden, önemli Gürcü filmlerinin afişlerinden oluşan geniş bir seçki sunuyor.

 

Ceramic Studio 1300

Soft renklerde ve minimal formlarda hazırladıkları her koleksiyonlarıyla “benim olmalı” dedirten parçaların yaratıcısı. Tiflis merkezli, iki yakın arkadaş tarafından kurulan markanın mug koleksiyonlarına bayılacaksınız.

 

Funduki

İsmi gibi tatlış doğa dostu ahşap ürünler tasarlayan bir tasarım stüdyosu. Aynı zamanda ilginç hediyelikler de bulabilirsiniz.

 

Vodkast Records

Tiflis merkezli plak şirketi ve plakçı. Şehrin önemli müzik prodüktörü ve dj’i tarafından kurulan Vodkast, yeni şubesi ile Fabrika’nın yeni sakinlerinden. Zaman zaman lokal djlerin performanslarına da ev sahipliği yapan Vodkast, her zaman çok canlı.

 

Pipes Burger Joint

Yediğimiz en iyi burger olabilir mi? dediğimiz ve tekrar tekrar uğradığımız canımız burgercimiz. Sağlıklı bir “junkfood” markası hayaliyle kurulan Pipes Burger Joint, sağlıklı ve yüzde yüz el yapımı, lezzetli mi lezzetli burgerler sunuyor. Ki amaçları da bu doğrultuda lezzetleriyle “Burgazm” yaşatmak.

 

Margo Skate Shop

Şehrin ilk kaykay mağazası. Old school ve yeni markaları bir arada topladığı seçkisiyle gönülleri çelen cinsten. Farklı bir atmosfer için mutlaka uğramalı!

 

Camora Basement

Hipster berber dükkanı ve pub birarada. En şekilli, en cool saçlar için Tiflisli beylerin gözdesi: Camora Basement. İçeri girer girmez yayılan iyi müzik ve her yanı muhteşem dekorlu alanlarıyla kısa zamanda kalbinizi çalacak.

 

Plant Shop

Fabrika’nın botanik bahçesi gibi Plant Shop. Farklı renkte, türde bitkilerin dünyasına giriş yapmak isterseniz listenize mutlaka alın.

 

Flying Painter

Burası Tiflis’te moda alanında rafine ve farklı stil anlayışını yansıtmak isteyenlerin kurduğu bir tasarım mağazası. Gürcü tipografisinden ve eski Sovyet modasından ilhamlı bir çok tasarım yer alıyor. Ayrıca eski Sovyet dikiş fabrikasından kalan özel parçalar da temsili bir fiyatla satışta.

Fabrika’nın hostel bölümüne dönecek olursak; endüstriyel tarzın modern formlarla buluştuğu lobi, günün her saati enerjisi ile sizi hemen içine çekecek. Gelen konukların “fotoğraflardan bile daha güzelmiş” dediği alanın kuşkusuz en popüler noktası “Cocktails & Dreams” yazılı neon ışıklı barı. Burası “Fabrika hatırası fotoğrafı” için iyi bir seçim, tabi kokteyl tadımı için de. Önerimiz Tropical Pop.

Gelelim bu tasarım hostelin odalarına… 3-4-6-10-12 kişilik karışık ortak banyolu odalarda kalabileceğiniz gibi, 2 kişilik özel odalarda veya tasarım harikası teraslı apartment style suitlerde de kalabilirsiniz.

Fabrika, çok geniş seçenekte oda özelliği sunmasının yanında, zengin lokal lezzetleriyle bir hostel kahvaltısından fazlasını vaad ediyor.

Sözün özü Fabrika’nın Instagram efekti kendinden lobisinde uzun uzun oturup, playlistiniz için birbirinden şahane müzikler keşfedip, panayır havasında geçen gece ve gündüz etkinlikleriyle Fabrika’dan çıkmak istemeyeceksiniz! 🙂

Mayıs sonuna kadar ise “Denemenlazim” kodu ile gerçekleştireceğiniz rezervasyonlarda ise %15 indirim uygulanacak. Aşağıdaki linkten rezervasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

http://fabrikatbilisi.com/hostel/

 

Mayıs ayına özel etkinlikler ise şu şekilde:

05 & 06 Mayıs – Market Tel Aviv – İsrailli ve Gürcü tasarımcılar, çiçekçiler, berberler, şefler ve birçok kreatif disiplinin çalışmalarını görebileceğiniz Bit Pazarı Fabrika’da olacak.

12  & 13 Mayıs – Gürcistan 2018 Şarap Festivali’nin bir bölümünün de Fabrika’da yapılacağı etkinliklere katılabileceksiniz.

 

Son olarak Fabrika’ya gidince Tiflis’de ne yapacağım diyenleri de 30 Madde ile Tiflis Rehberimize alalım!

 

Fotoğraflar: Sena Turan