Barselona’yı Lokali Gibi Yaşamak İçin 10 İpucu

Barselona Avrupa’nın en çok turist alan şehirlerinden bir tanesi. 2016’da tam 75 milyon turist Barcelona’yı ziyaret etmiş. O yüzden de şehir hakkında milyon tane rehber bulmak mümkün.

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

Genelde bu listeler sana “Gaudi’nin evlerinin içini gez”, “La Rambla’dan aşağıya yürü”, “Bir flamenko şovu izle”, “Sahilde paella ye” der. Ama gel gör ki, flamenko Güney Ispanya geleneği; paella ise Valencia şehrinin yemeği.

Barselona Gezilecek Yerler

Tabiki ilk defa gidiyorsan Gaudiyi de görmelisin, La Rambla’yı da. Arta kalan zamanlarında ise, Barcelona’da lokaller nasıl yaşıyor diye merak edersen bu rehber senlik.

 

Madde Madde Gezi Rehberi:

1. Barcelona dümdüz bir şehir. Keşfetmek için en güzel yöntem ya yürümek ya da “bicing”den bisiklet kiralamak.

Barselona Gezilecek Yerler

2. Genelde yılın 9 ayı hava oldukça güzel oluyor. Eğer denize girilebilecek bir sezonda Barcelona’da olacaksan lokallerin tercihi Montgat, Garraf veya Castelldefels plajları. Tren ve metroyla yakın mesafedeler. Sana oturduğun havludan şemsiyeye, birçok şey satmaya çalışacak insanların olduğu Barceloneta’dan uzak dur J

Barselona Gezilecek Yerler

3. En çok bilinen pazarı La Bouqeria. İçeri girdiğinde renkli renkli sebze ve tropik meyve tezgahları ile oldukça canlı ve hareketli. Ama bence El Born’daki Mercat de Santa Catarina daha güzel. Hem o kadar kalabalık değil, hem de en bence El Born şehrin en güzel mahallesi.

Yok yine de La Bouqeria’yı dolaşmak istersen, ziyaretini öğle yemeği saatine denk getir. Saat 1’e kadar servis veren El Quim de la Bouqeria’da lezzet şöleni var. 1’den sonra yiyecek birşey bulamazsın, o yüzden 1’e kadar mutlaka git.

Barselona Gezilecek Yerler

4. El Born demişken, Barcelona’da birkaç saatini bu mahallenin sokaklarında kaybolmaya ayır. En otantik, gezmesi en keyifli mahalle burası. Balkonlarıyla, meydanlardan dolup taşan insanlarıyla insana yaşama sevinci veren bir semt.

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

5. Bir diğer arşınlamak gereken semt ise Raval. Butik dükkanları, ufak tapas barları ve günün her saatinde sokaklardan yükselen müzik sesleri ile meşhur. Burdayken MACBA’da 1-2 saat geçirmek gerekli.

Barselona Gezilecek Yerler

6. Ispanyollar akşam yemeğini 10’dan önce yemiyorlar. Eğer barda ve ayakta yemek istemiyorsan, rezervasyon yaptırmak gerekli. Benim favorilerimden ikisi Cerveseria Catalana ve Canete. Ikisi de tapasçı, Canete biraz daha deneyimsel.

7. Yemekten sonra kokteyl saati gelir! Konu Barcelona olunca, herkeste bir Sangria sevdası oluyor ama Katalanlar Cin & Tonik seviyor. En güzeli de Gracia’daki Old Fashioned Bar’da. Hatta oraya kadar gidersen, tüm kokteylleri sıradan dene. Sipariş verirken direk bu fotoğrafı gösterebilirsin.

Barselona Gece Hayatı

8. Akşam yemeğini bu kadar geç yiyince, sindirmek için aktivite şart. Canlı müzik dinlemek için (her ne kadar turistlerle dolu olsa da lokallerin de çok sevdiği) Plaça Reial’deki Jamboree’ye gidebilirsin.

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

9. Pazar günü hem aileler, hem de arkadaş grupları Parc de la Ciutadella’da. Aileler genelde çocuklarıyla geliyor, yere örtülerini serip piknik yapıyorlar. Küçük çocuklar parkta koşuştururken, üniversite öğrencileri de çimlerde kestiriyor. Vakit geçirmesi çok keyifli. Sen de birkaç içecek, biraz da atıştırmalık kapıp yayılmaya git.

Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler

10. Pazar günlerinin diğer olayı ise vermut. Vermut nedir? Alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla aromatize edilmiş bir tür şarap. Katalanlar pazar günleri “fer el vermut” yapıyorlar, yani Türkçe’si “vermut-lamak”J Kahvaltıdan sonra arkadaşlarıyla bir araya gelip, bir vermut barına oturuyorlar; tüm öğleni ufak ufak tapas yiyerek, vermut içerek ve muhabbet ederek geçiriyorlar. Yaşamayı iyi biliyorlar.

Yeme – İçme

Good City Guides

Yorumlar