Budapeşte’de Bir Hafta Sonu

Budapeşte

Termal su zengini Budapeşte’de, hamam kültüründen oluşan yerlerin sayısı çok fazla. Szchenyi Bath çok eski yıllarda yapılmış, buz gibi havada dışarıdaki havuzlarda olmak hele bir de hava kararmışsa gerçekten çok güzel bir anı oluyor! Masaj yaptırmayı ihmal etmeyin.
Lokasyon: Állatkerti körút 9-1

Gül şeklinde dondurmalara ile önce görsellikle gönlümüzü fethedip sonra tadıyla yerini koruyan Gelarto Rosa’yı denemen lazım! Bulunduğu lokasyon uğramak için de tam bir bahane. Önce Busó Bistro’da yerel lezzetleri deneyip ardından St. Stephen’s Basilica’yı ziyaret edip sonra dondurmalarınızı yiyerek meydanın keyfini çıkarabilirsiniz.
Lokasyon: Szent István tér 3

Margaret adası, iki nehir arasında arasında yer alan sonbaharın tüm renklerine doyabileceğiniz, yaz mevsiminde de Sziget festivaline ev sahipliği yapan yer. Tekli, ikili hatta dörtlü bile bisiklet kiralayıp adayı turlamayı, sonbaharın tadını çıkarmayı denemen lazım.

New York Insurance Company tarafından yapılan bina tam bir şaheser. New York Palace otelinin kafesi. Yemek yemeye gerek yok, sadece tavandaki süslemeleri, freskleri, varakları seyrederek doyabileceğinizi düşünüyorum. Dönemin aristokrasisinin, yazarlarının en büyük buluşma mekanıymış.
Lokasyon: Erzsébet krt. 11

Goamama; hem kahveleriyle hem paninileriyle hem de seyahat boyunca neredeyse her gün kendisine uğramak zorunda bıraktıran tatlılarının lezzetiyle kendini en çok özletenlerden olabilir. Hemen yanında da kendi bünyesine dahil olan GoaHome adı altında harika tasarımlara ev sahipliği yapar yer.
Lokasyon: Király u. 21

Ruin Bar konseptinin Budapeşte’de Chain Bridge (Zincir Köprü)’den bile daha ünlü olduğu iddia edebilirim. Avlulu evleri çöpten, hurdadan alınan objelerle, evdeki kullanılmayan eşyalarla donatmışlar. Ortaya yaratıcı dizayna sahip bohem yerler çıkmış. Kültürün öncüsü “Szimpla Kert” isimli bar. Fiyatları çok uygun. Özellikle rahat inceleme ve güzel kareler yakalamak için gündüz uğramanızı öneririm.
Lokasyon: Kazinczy u. 14

Yorumlar