Chicago’da Ne Yapmalı

Chicago’ya hayranlığımı şu yazıdan hatırlayacaksınız (http://denemenlazim.net/chicagonun-en-havali-mekanlari/). Gitmekten pek keyif aldığım mekanları bir oturuşta yazmıştım. Anladım ki kendisini yazmakla, anlatmakla bitiremeyeceğim.

Bu yazım da Chicago’ya ilk kez gidecek bütün turistler için gelsin.

milenyumpark

Gider gitmez Anish Cooper’ın şu ünlü eseri “Cloud Gate”u görmek için Milenyum Park’ta bitmeli! Parktaki heykellere selam çaktıktan sonra kendinizi çimenlere atmalı.

artinstituteofchicago

Parkın yanı başındaki dünyanın en iyi müzelerinden biri olan Art Institute of Chicago’yu ziyaret etmeli. Jakson Pollock, Marsden Hardley, Edward Hooper, Van Gogh, Monet, Roy Lichtenstein gibi sanatın mihenk taşlarının eserlerini ve çok daha fazlasını bu müzede bulabilirsiniz.

contemporaryartchicago

Chicago’da müzeden bol başka bir şey yok! Eğer çağdaş sanat ile içli dışlıysanız Contemporary Art of Chicago tam size göre! Ya da fotoğraf çekmeyi seviyor ve bu işe saygı duyuyorsanız Museum of Contemporary Photography’e gitmeli.

mimarlikturu

Chicago binalarının, köprülerinin; mimariye dair ne varsa her şeyin gözünüzü gönlünüzü açacağına hem fikiriz. Bu sebeple Chicago’ya gidip de yapmadan dönmeyin dediğim şeylerden biri de “mimarlık turu”. Böylece şehri Chicago kanalı üzerinden görebilirsiniz. Sizi bu tur paklamazsa “Frank Llyod Wright Turu”na katılmalı.

JohnHancock-

Şehri kanal üzerinden gördüysek şimdi bir de şehre yüksekten bakmalı! Şehrin en yüksek binası Willis Tower ve John Hancock bunun için iki önerimiz. Giriş biletlerinin birazcık pahalı olduğunu da söylemeden geçmeyeyim ama bunun da çaresi var; John Hancock’ın 96. katında yer alan The Signature Lounge’a ücretsiz girip bilete vermediğiniz parayı nefis kokteyller için harcayabilirsiniz. (bknz: http://denemenlazim.net/chicagonun-en-havali-mekanlari/ )

New York’unki kadar büyük olmasa da hatırı sayılır bir Chinatown var, gitmeli!

pilsen

Chinatown’a bir otobüs kadar yakın Pilsen sokaklarında yürümeli. Devasa murallarıyla sizi bir Berlin’e kadar götürecek.

  • Hazır buradayken bol deep-dish pizza ve Chicago stili hot dogs yemeli.

Şehrin yeni hip bölgeleri West Loop, Damen, Bucktown’daki mekanları, duvarları, tasarım harikası dükkanları keşfetmeli.

  • Şehre kanal üzerinden sonra da yüksekten baktınız. Peki bitti mi? Tabii ki hayır! Bir de uzaktan bakmalı. Bunun için de en iyi noktalardan biri Lincoln Park.
  • Eğer mevsimlerden yazsa; Amerika’nın 5 büyük gölünden biri olan Michigan’da yüzmeli.
  • Chicago’ya gitmeden aylar evvel yapacağınız bir şey de var; Dünyanın en ünlü orkestralarından Chicago Symphony Orchestra ve Lyric Opera of Chicago’nun programına göz atmak, sevdiğiniz bir etkinlik için biletleri oracıkta satın almak.

LyricOperaofChicago

Çağla Gillis

Yorumlar