Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

Bir kahve tutkunu için günün en güzel saatleri elinde taze demlenmiş kahvesiyle mola verdiği veya o kahveden aldığı enerjiyle okuduğu, yazdığı, ürettiği saatlerdir diyebilirim. En azından benim içim yıllardır değişmeyen rutin böyle. Ama asıl keyif veren kısmı bunun bir adım öncesi yani demleme anı dersem işte o zaman tam bir tutku halini yansıtır.

Taze çekilmiş kahve çekirdeklerinin demlenirken yaydığı koku bile bunu keyifli bir ritüel haline getirmeye yeter.

Evinizde ekipman olduktan sonra demleme aşaması kolay. Ardından gelecek soruları ise tahmin ediyorum:

Hangi kahve çekirdeklerini tercih etmeliyiz? Nerelerden almalıyız? Kavrulma özellikleri ne olmalı? Kahveyi çekilmiş mi yoksa çekirdek olarak mı almalıyız?

Sondan başlayacak olursam tabii ki kahve çekirdeğini demlemeden önce öğütmek lezzet ve tazelik açısından olumlu anlamda büyük fark yaratıyor. Yani öğütmeden almak çok daha iyi. Ancak evinizde bir kahve öğütücü yoksa ve kahveyi sık tüketen biriyseniz o zaman öğütülmüş şekilde de alabilirsiniz. Kavrulma özelliği, çekirdeğin kökeni gibi konular ise çok kişisel tercihler. Deneyerek kendi damak zevkinize uygun tat profillerini bulduktan sonra kendi rutinlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Nerelerden kahve alalım?

Evlere kapandığımız bu dönemde sık sık hangi kahve tedarikçilerini tercih ettiğim sorusuyla karşılaşıyorum. Aslında sürekli olarak kahve çekirdeği aldığım tek bir yer olmakla birlikte zaman zaman araya farklılıklar katmayı da seviyorum. Hem de yerel kavurucuları desteklemek adına da fayda sağladığımı hissediyorum. Siz de bu listedeki önerileri deneyimledikten sonra kendi favori kahvecinizi bulabilir ve rutininizi yaratabilirsiniz. Listelediğim nitelikli kahve kavurucularının online satış seçenekleri bulunuyor. Evde Kal dediğimiz şu dönemde sipariş günleri ve sıklıkları değişim gösterebilir. Bu sebeple web sitelerini detaylı incelemenizi tavsiye ederim.

 

Null Coffee Roasters

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

Null Coffe Roasters için nitelikli kahve tüketimine bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşan, konuyu enine boyuna araştırıp bunu bir tüketimden çıkarıp yaşam kültürü haline getirmeye çalışan kolektif bir oluşum diyebilirim. Kavurmahanelerini aynı zamanda değerli sohbetlerin, tadımların ve fikir alışverişlerinin yapıldığı bir atölyeye hatta deneyim alanına çeviriyorlar. Kahveyi yeme-içme araştırmaları ekseninde inceleyerek ortaya hakkı verilmiş şekilde kavurdukları çekirdekler sunuyorlar. Bu aralar Wolichu Wochu (Etiyopya) ve Sitio de Cruz (Brezilya) çekirdekleri favorilerim arasında yer alıyor. Bir dönem sık aldığım, şimdilerde maalesef stokta olmayan Wolena da unutulmazlarım arasında.

Detaylar: https://null.coffee/

 

Kimma Coffee

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

Kurucuları arasında uluslararası kahve demleme yarışmalarından ödülle dönen Aslı Yaman’ın da bulunduğu Kimma Coffee, nitelikli kahveyi özenle kavuran ve kahvelerini pek çok işletmeye ulaştıran bir girişim. Aynı zamanda bir kadın girişimi de olması da Kimma’yı ayrı bir yere koyuyor. Bir yandan ticaret yaparken bir yandan da kahve sektörü çalışanlarına yönelik eğitimler de düzenliyorlar. Etiyopya Mormora çok sevdiğim çekirdekleri arasında yer alıyor.

Detaylar: http://kimmacoffee.com/

Fotoğraf: @firsik_ee

(Kimma’nın web sitesini markayı inceleyebilmeniz adına bıraktım. Çekirdeklerini satın almak isterseniz Gurme Kahveci isimli siteden faydalanabilirsiniz.)

 

William’s Roastery

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

Nitelikli kahve kavurma ve tutkunlarına ulaştırma adına yola çıkan William’s Roastery ekibi, Ağustos 2019’dan bu yana Kalamış’taki atölyelerinde kavurmaya devam ediyor. Butik bir anlayışla çalışmalarını yürüten ekibin kahveleri kısa sürede mekanlarca da sevilip menülerine katıldı. Evinizde çekirdeklerini kullanarak kahve demlemek isterseniz web sitelerinden sipariş edebilirsiniz. Finca El Tigre (Honduras) çekirdeğini tavsiye edebilirim.

Detaylar: https://williamsroastery.com/

 

CoffeeNutz

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

İstanbul’da nitelikli kahve akımı (hatta o dönemdeki tabirle üçüncü dalga kahve) başladığında bu alanın ilk isimlerinden biri olan CoffeeNutz halen aynı özen ve nitelikte kahvelerini kavurmaya devam ediyor. İyi kahveyi ulaşılabilir kılma adına yola çıkan CoffeeNutz’ın kavurma alanı aynı zamanda bir eğitim ve atölye alanı. Mekana girdiğinizde kahvenizi de içebileceğiniz CoffeeNutz’ın yakın zamanda İzmir’de de bir çekirdek kavurma atölyesi açıldı. Yirgacheffe Adado Grade 1 (Etiyopya) isimli çekirdeklerini öneririm.

Detaylar: https://www.coffeenutz.net/

 

Deal Coffee

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

Şehrin kahve mekanlarını yakından takip edenler Deal’ı Abbasağa’daki küçük ama senelerdir çizgisini bozmayan müdavim yerleriyle tanırlar. Sonrasında aynı cadde üzerinde daha büyük alana sahip ikinci bir alan da açtılar. Deal Coffee bir kahve mekanı olmasının yanı sıra kahvelerini de kendisi kavuran bir işletme. İşletme olarak çok sevdiğim gibi kahvelerine de bayıldığımdan zaman zaman eve çekirdeklerimi Deal’dan alıyorum. Buradan önereceğim tat ise çok daha farklı ve özel. İsmi Vecize. Türk damak tadını da göz önünde bulundurarak kavurdukları nitelikli Türk kahvelerini denemeniz lazım.

Detaylar: https://www.deal-coffee.com/

 

Montag Coffee Roasters

Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler
Evine Kahve Çekirdeği Almak İsteyenlere Öneriler

2014 yılında Kadıköy’de nitelikli kahve kavurmak ve aynı zamanda kafe olarak hizmet vermek adına kurulan Montag, o dönemden bu yana hala aynı kalitede çekirdeklerini kavuruyor. Bu süreçte iki yeni şubeyi de açarak yollarına devam ediyorlar. Mekanlarında vakit geçirmek keyifli olduğu gibi çekirdek kahvelerini evde demlemek de pek leziz. Cajamarca (Peru) farklı ve leziz bir çekirdek. Şans verebilirsiniz.

Detaylar: https://montagcoffee.com/

 

Boxx Coffee Roasters

Bundan birkaç yıl önce Maslak Oto Sanayi’deki atölyelerindeki bir etkinlik sayesinde tanıştığım Boxx Coffee alanında başarılı isimler arasında yer alıyor. Kurucusunun şehirdeki kahve sektörü ve kültürüne de katkısı büyük. Kendisi şehirde düzenlenen kahve festivalinin oluşmasında da öncü isimler arasında yer alıyor. Boxx Coffee’nin bir hayli geniş çekirdek seçeneği var. Damak tadınıza uygun bir çekirdeği kolaylıkla bulabileceğinize eminim. Benim önerim Kirinyaga AA (Kenya).

Detaylar: https://boxxcoffee.com/

Deniz Bengü Özdağ

Yorumlar