Filipinler’de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Fotoğraflarını gördüğümde heyecanlandığım ve ne yapıp edip mutlaka gideceğim dediğim, Filipinler´in mavi denizlerinin aksine, yemyeşil pirinç tarlalarının, dağların ve yardımsever yerel halkının olduğu Banue´ye yolculuğum Manila´da kaldığım otelin lobisinde tanıştığım iki Amerikalı gezginle birlikte başladı.

90´larda yaptığımız şehirlerarası yolculukların baş kahramanı otobüsleri mumla aratan, koridorda 5. koltuk yerine dünyanın en rahatsız taburesinden daha konforsuz oturaklarla giden şanssız yolculardan biraz daha şanslı olarak, 11 saat boyunca tekerleğin üzerinde hoplayarak, motorun sıcaklığından saunadaymışcasına devam ettik yolumuza eziyetler içinde. Ne zaman ki doğdu güneş, gökyüzü kızardı anladım ki işkencenin sonu cennete çıkıyor.

Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

BANAUE, Filipinlerin en büyük ve en önemli adası Luzon´un Ifugao Bölgesi´nde bulunuyor.

2000 yıl önce dağların içine oyulmuş ve “Dünyanın 8. Harikası” olarak kabul edilmiş pirinç tarlaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi´nin de gözbebeklerinden biri. Banaue´de bulunan üç seyir tepesine çıkarak hayranlıkla keyfe dalıyoruz. İnsan eliyle bir bir inşa edilmiş, her sene yağan musonlarla, çıkan tayfunlarla yerle bir olan ama her seferinde tekrar bir bir eski yöntemle inşa edilen muhteşem pirinç tarlalarını anlatmak için hiçbir kelime yeterli değil. Tayland´ın meşhur kapalı motor taksileri tuktuklar, Filipinler´de tricyle adı ile kabini arkada değil, motorun yanında olarak kullanılıyor. Banaue´yi gezmek için en güzel yol tricyle. Konforunuza düşkünseniz, yanınızdan geçen her aracın da bir taksi olduğunu bilin ve pazarlık yapmayı unutmadan, Banaue´nin en güzel yerlerine çıkın.

Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Banaue´de neyi #denemenlazim;

 • Banaue Homestay´de , Beatriz´in yardımseverliğini ve isminin hoşgeldinle duvara asılmasını
 • Instant kahve bağımlısı Asyalılara inat, bahçedeki kahve ağaçlarından toplanmış mis gibi Filipinler kahvesinden içmeyi
 • Şekerkamışından yapılan ev şarabını içmeyi
 • Tatlı patates kızartması yemeyi
 • Pirinç tarlalarından doğan gündoğumunu, pirinç tarlalarına batan günbatımını izlemeyi
 • Her 3 yılda bir yapılan Imbayah Festivali´ni
 • Batad´a yürüyüş deneyimini
 • Buralara kadar gelmişken Hapao, Mayoyao, Bontoc ve Sagada Pirinç Tarlaları´nı görmeyi

 

Fotoğraflarda göründüğünden çok daha büyülü BATAD

Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Batad, Filipinler Pirinç Tarlaları diye bildiğimiz, çeltiklerin içinde minicik gördüğümüz köyün olduğu, adı pek bilinmeyen ama fotoğrafı görüldüğü gibi Filipinler olduğunu bildiğimiz, asla dönmek istenemeyecek kadar güzel bir kasaba.

Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Banaue´den Batad`a gitmenin bir çok zahmetsiz ve kolay yolu varken; Asyalıların Hac Yürüyüşü gibi süren yolculuğumuzda, giderken de dönerken de saatlerce yürümeyi tercih ettik. Henüz yolun yapılmadığı bir zamanda, taşın toprağın üstünden saatlerce tırmanarak ve inerek toplamda 10 saate yakın yol arşınladığımız Batad, benim için kesinlikle Filipinler´ de en görülmesi gereken yer. İnternetin olmadığı, telefonun asla çekmediği, akşam 6 da elektriğin gittiği, doğal güzelliği dışında hiçbir şeyin olmadığı, gezmeden bile saatlerce oturup etrafı izleyerek hiçbir şey yapmadan da mutlu olunabilecek bir kasaba. Bize ve şimdi ki yaşam biçimimize çok uzak olsa da aynı çocukluğumuzda ki gibi.

 

Batad´da Neyi #denemenlazim;

 • Ramon´s Homestay´de kalarak, tamamen geri dönüşümden oluşturulmuş dağın tepesinde uyumayı
 • Hiçbir şeye başlamadan önce, saatlerce yürüyüp adım atamayacak kadar ağrıyacak ve acıyacak bacaklarından af dilemek için yaptıracağın masajın randevusunu otele vardığın gibi almayı
 • Yerel bir rehber eşliğinde, pirinç tarlaları içinde düşmemeye çalışarak saatlerce yürümeyi
 • Tappiyah Şelalesi´ne kadar durmadan yürüyerek, ilk molayı yüzerek vermeyi
 • Şelaleden köprüye kim önce düşecek yarışı yaparak fotoğraf çekmeyi
 • Masajdan sonra akşam yemeği için Sideview Inn´de yemek yemeyi
 • Akşam yemeğine giderken, elektrikler kesilmeden restorana gidip rahatlıkla menüden yemek seçmeyi
 • Banaue´ye dönüş yolunda 4-5 saat sürecek Bangaan´a yürümeyi
Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Manila – Banaue Otobüs Yolculuğu İçin Önemli Hatırlatmalar

 • Manila´dan Ohayami Trans ile yolculuk yapacaksanız çift yön bilet ile 700 Peso´ya , tek yön bilet ile 450 Peso´ya yolculuk yapabilirsiniz.
 • Gece yolculuğunu tercih ederseniz, bir gecelik otel paranız cebinize kalır
 • Cam kenarı koltuk isterseniz, hem ortada seyahat eden yolcunun omzunuzda uyuma riskinden uzak olursunuz; hem de iki yolcu arasında sıkış tepiş 10 saat yol gitmezsiniz
Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler'de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad
Filipinler ‘de Yemyeşil Bir Hikaye: Banaue ve Batad

Banaue – Batad – Bangaan İçin Önemli Tavsiyeler

 • Spor ya da dağcı ayakkabısı ile yola çıkarsanız, Ifugao Dağları´nın bakir yollarında kayma, düşme ve sakatlanma riskinizi azaltırsınız.
 • Fotoğraf makinesi, kamera, drone, yedek pilleriniz, taşınabilir telefon şarjınız olmadan sakın yolculuğa başlamayın
 • Saatlerce yürüyeceğiniz bu yolculuğu yapmak istiyorsanız, sırt çantası ve sırt çantasından ağzınıza kolay uzanabilen hortumlu suluklardan mutlaka edinin. Böylece sürekli su içmek için çantanızı açmanıza gerek kalmaz.
 • Güneş kremi, şapka Güneydoğu Asya için su kadar önemli bir ihtiyaç
 • Fener, kafa feneri
 • Şelale için mayo
 • Yürüyüş yolları, tahmin ettiğinizden çok daha engebeli ve zor. Yürüyüş noktalarından önce 10 Pesoya bambu baston kiralarsanız, işinizi kolaylamış olursunuz

 

Son olarak;

Gitmek için en uygun zamanın “KASIM – MAYIS” arası olduğu Filipinler´de , eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız; otelde, otobüste, molalarda, restoranlarda, hatta yürürken karşılaştığınız insanlarla tanışmaktan asla çekinmeyin. Tek başına seyahatin en güzel tarafı dünyanın her yerinde arkadaşınızın olmasıdır. Yolda tanıştığınız insanlarla birlikte seyahat ederken otel,yemek ve yol parasını ortak ödeyerek daha fazla yer göreceğinizi asla unutmayın. Benim en büyük şansım, otel paramı üçe bölmek değil; Nicole ve Wendy ile tanışarak onlarla birlikte seyahat etmekti. Onlar sayesinde, tek başıma asla yapamayacağım bir yolu deneyimlemiş oldum. Her yol başka sürprizler çıkardı karşıma. Filipinler´in bu zorlu ama keyifli yolculuğunda ise sürprizden çok daha fazlasını elde ettim. Doğal güzelliklerinin, isminden daha çok havalı olduğu Filipinler´e yolunuz düşerse, Banaue´ye uğramadan sakın geri dönmeyin.

Yorumlar