İstanbul’un Öne Çıkan Etkinlikleri | Ağustos 2019

Yazın son düzlüğüne girdik. Bundan sonrası, tüm kışı atlatmanızı sağlayacak keyifli anılar biriktirmek için son hamleleri yapmak. Ağustos’un sıcak yaz akşamlarını film gösterimleriyle renklendirip nostalji de yapabilirsiniz, ruhunuza format atacak workshoplarla kışa taze başlamayı da hedefleyebilirsiniz.

Tüm ayın neredeyse her günü için kendine yer bulan sayısız konserden ise bahsetmeye gerek yok.

İşte Ağustos ayı için öneriler;

 

Season Closing: Oceanvs Orientalis presented by We Are The Party

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Season Closing: Oceanvs Orientalis presented by We Are The Party
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Season Closing: Oceanvs Orientalis presented by We Are The Party

Şafak Özkütle tarafından kurulan Oceanvs Orientalis, kısa zamanda özgün prodüksiyonları, remiksleri ve yeni’den ‘eski’ye bakarken Doğu’ya güzellemeler sunan parçalarıyla elektronik müzik dünyasına etkileyici bir giriş yapıp yerini de sağlama almayı başaranlardan.

Senenin yazını iyi değerlendiren ve kulakların pasını silen Oceanvs Orientalis, Suma Han’ın yaza vedasını gerçekleştirmek için sahneye çıkacak. Tüm sezonun enerjisini yüksek perdede özetleyecek bu geceye katılarak 2019 yazınıza bir hatıra daha ekleyebilirsiniz.

 

Diynamic Fest Ist 2019

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Diynamic Fest Ist 2019
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Diynamic Fest Ist 2019

Solomun’un önderliğinde hayat bulan Hamburg çıkışlı Diynamic Fest, arkasındaki ismin büyüklüğü ve etrafında toplayabildiği büyük isimleri sayesinde kısa sürede elektronik müzik sahnesinin en prestijli festivallerinden biri oldu. Dünyayı dolaşan Diynamic Fest, Amsterdam, Münih ve Barcelona’nın ardından rotasını İstanbul’a çeviriyor.

Gece ve gündüzü ayrı mekanlarda ve tatlarda deneyimleyeceğiniz etkinlikte festivalin sahibi Solomun’un yanı sıra, Adriatique, Adana Twins, Kollektive Turmstrasse, Lehar ve Magdalena gibi iddialı isimler var.

 

Burgazada Müzik Festivali

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Burgazada Müzik Festivali
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Burgazada Müzik Festivali

Şehrin karmaşasından uzaklarda ama şehre de bir o kadar yakın olmasıyla kaçamak tatillerin ilk akla gelen isimlerinden Burgazada, festivalleriyle anılan bir ada olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Birçok keyifli etkinlik ile güney ruhunu yakınımıza taşıyan Cennet Bahçesi, gelenekselleşmesini ve uluslararası bir organizasyona dönmesi umut ettiği bir müzik festivalinin ilk ayağını gerçekleştirecek bu sene.

Bu ideali gerçekleştirmek için her şeyin düşünüldüğüne emin olduğumuz festival, ilerleyen yıllarda ülkemizin müzik sahnesindeki adını bile duyurabilir. İlk ateşin fitillendiği yerde olmak istemez misiniz?

 

4. Red Bull Uçuş Günü

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | 4. Red Bull Uçuş Günü
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | 4. Red Bull Uçuş Günü

Cesur ve eğlence düşkünü uçuş ekiplerinin yaratıcılıklarını ve belki de biraz fizik bilgilerini sergilediği Red Bull Uçuş Günü’nü özlediniz mi? Çünkü kendisi 6 yıllık bir aradan sonra İstanbul semalarına dönüyor. Hayal gücüyle uçmayı mümkün kılan etkinlik havacılık tarihinin gördüğü en etkili etkinliklerden biri.

Eğer 6 metrelik rampanın üzerinden seri sulara atlayabilecek kanatalara ve cesarete sahip olan hayal gücü neferlerini izlemek isterseniz, soluğu Caddebostan Sahili’nde alabilirsiniz.

 

Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi – Tosun Paşa

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Gaggenau ile Boğaz'da Sinema Keyfi - Tosun Paşa
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi – Tosun Paşa

Lüks mutfak aletleri sektörünün en önemli markası Gaggenau, Yeniköy’de bulunan tarihi Sait Halim Paşa Yalısı’nın rıhtımına kuruduğu nostaljik açık hava sinemasında sıcak yaz akşamlarınızı unutulmaz bir deneyim ile taçlandırıyor. Türk sinemasının efsane filmlerinden Tosun Paşa’yı, hikayesine uygun bir yerde, boğazın serinleten havasıyla izlemek bir başka olacaktır.

 

GusGus

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | GusGus
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | GusGus

İzlanda’nın elektronik müzik dünyasına sunduğu GusGus, tekno, trip-hop ve house müzikten esinlenen ve yeni olanı denemekten korkmayan tavrıyla Kafes’i ziyaret ediyor.

Glastonbury, Split, Creamfields, Benecassim gibi büyük festivallerde sahne tozu yutmuş, başta Björk olmak üzere Sigur Ros, Depeche Mode ve Moloko gibi isimlerle yaptığı çalışmalarıyla kalitesini kanıtlamış elektronik müziğin dâhisini dinlemeden geçmeyin.

 

Açık Mikrofon

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Açık Mikrofon
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Açık Mikrofon

Konserler, festivaller atölyeler tamam. Hepsi de keyfinizi yerine getirecek etkinlikler. Peki ya şöyle ağız dolu bir kahkahaya veya attırmaya ne dersiniz?

Biz yazın son ayına keyifli bir stand-up gösterisinin yakışacağını düşünüyoruz.  Üstelik tatil programınıza göre uydurabileceğiniz bir şov da mevcut; Açık Mikrofon. Her Salı, Kadıköy’de espri anlayışına güvenen tecrübesiz komiklerin sahneyi ele geçirdiği etkinlik, farklı ve komik bir deneyim vadediyor. Üstelik dilerseniz, siz de güldürme şansınızı deneyebilirsiniz!

 

Gül Dirican ile Döngüsel Meditasyon

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Gül Dirican ile Döngüsel Meditasyon
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Gül Dirican ile Döngüsel Meditasyon

Gündelik hayatımızda hem bedenimiz hem de zihnimiz sürekli bir stresin altında ve bu stres yüzünden çenesi düşen zihnimiz faaliyetine neredeyse hiç ara vermiyor. Biz fark etmesek de süreklilik arz eden bu gerginliğimiz gevşeyemiyor. Yine de çözümsüz değiliz.

Döngüsel Meditasyon, zihninizi ve bedeninizi bütün koşullandırmalardan çıkarmanızı sağlayacak bir öğreti ve derdimizin çaresi. Gevşemenin keşfinin de ötesine geçip, kendinize ait kıldığınız alışkanlıklara, eğilimlere tutunmak zorunda olmadığınızı anlayacağınız, içinden çıkamadığımız soruların cevaplarını o gevşemenin etkisiyle rahatça belirleyebileceğiniz Nidra tekniğini denemek için bu ay bir şansınız var! Üzerinize rahat bir şeyler geçirin ve Moda’nın yolunu tutun. Gül Dirican’dan öğreneceğiniz Nidra tekniği belki de hayatınızı hafifletecek…

 

Karsu

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Karsu
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Karsu

Vokal, piyanist, söz yazarı, besteci ve aranjör olan Karsu için, ana dili müzik diyebiliriz. Ancak kendine has tarzı ile tüm şarkılarını ana diliyle, kalbinden söyleyen Karsu’yu özel kılan bu yetisi değil. Caz, blues, soul, funk ve özellikle Türkiye’ye saldığı köklerinden edindiği tınıları müziğine yedirebiliyor olması.

Hollanda doğumlu Karsu, eşsiz sesini en başta köklerinden birini saldığı Türkiye olmak üzere tüm dünya ile paylaşıyor. Bu ayki duraklarından biri de pek tabi İstanbul. Demek ki iddialı orkestrasıyla Karsu’yu izlemek için bahaneler üretmeye şimdiden başlamalısınız.

 

Çağdaş ve Modern Dans Performans Atölyesi

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Çağdaş ve Modern Dans Performans Atölyesi
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Çağdaş ve Modern Dans Performans Atölyesi

Dans denilince akla gelen ilk şey büyüleyici bir harmoni ve estetik olsa da aslında dans nefes, duruş, koordinasyon, güç, esneklik, denge, doğaçlama, odaklanma ve ritim gerektirir. Denklem zorlu gibi gözükse de dansın DNA’sını çözmek için hevesli olmak yeterlidir. Bu satırları okurken kendinizde o hevesi bulduysanız, size dansın her bir parametresini öğretebilecek Çağdaş ve Modern Dans Performans Atölyesi’ne katılabilirsiniz.

Bu yaşta bu tecrübesizlikle nasıl yaparım da demeyin. Çünkü profesyonel ya da hobi amaçlı, hem grup hem de bireysel (özel) kurslar her yaş grubunu kapsayacak şekilde Çağdaş ve Modern Dans Performans Atölyesi’nde mevcut.

 

Cirque du Soleil Bazzar | Istanbul 2019

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Cirque du Soleil Bazzar
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Cirque du Soleil Bazzar

Dünyanın en önemli projelerine imza atan Alchemy Project Entertainment, Cirque du Soleil’in efsanevi dev çadırını, yeni prodüksiyonları BAZZAR ile İstanbul ilk kez getiriyor! Bazzar, Cirque du Soleil’in 1984’ten bu yana 43. Orijinal prodüksiyonu. Bir başka deyişle, saygın bir tarihçeye sahip bu şovun en son örneği şehre geliyor da diyebiliriz.

Kendilerini akrobatlar, dansçılar ve müzisyenlerden oluşan eğlenceli bir grubunun hayranlık uyandıran gösterilere imza attığı, hüner ve becerilerin sergilendiği seçkin bir laboratuvar olarak tanımlayan Cirque du Soleil BAZZAR, sizin için heyecanlı, eşsiz ve gerçek dışı bir dünya yaratacak. İlk ayağını İstanbul Hilltown Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirip ay boyunca İstanbul’u gezecek bu büyülü çadırı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

American Certificated Mandala Workshop

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | American Certificated Mandala Workshop
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | American Certificated Mandala Workshop

Dünyaca ünlü Amerikalı sanatçı ve Spirutuel Artist Paul Heussenstamm ve Gülben Aykaç, üç gün sürecek etkinlikte, Mandala ritüelleri, çeşitli meditasyonlar ve “Geleceğimizi nasıl yaratırız?” teması üzerine çalışmalar yaparak sizi ruhani tarafınızla tanıştırmayı hedefliyor.

Sadece bir etkinlik değil, aynı zamanda bir eğitim olarak da görülebilecek bu workshop’da öğrenip deneyimleyebileceğiniz birçok şey ile karşılaşacaksınız. Mandala eğitimleri tıbba destek bir yöntem şeklinde psikanaliz’in kurucusu Carl Gustav Jung’un çalışmalarında kullandığı 21.ci yy tıbbı olarak kabul edilen “kendi kendini tedavi yöntemleri, sağ – sol beyni dengeleme ” metodunu öğrenecek, 50 X 50 Tuval üstüne yapılacak çalışmada akrilik su bazlı boyalar ile fırça tekniği kullanılarak niyet çalışmaları yapacak, toplu meditasyonlarla zihninizi rahatlatacaksınız.

 

Konstantin Sibold (Afterlife)

istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Konstantin Sibold (Afterlife)
istanbul Ağustos Etkinlikleri 2019 | Konstantin Sibold (Afterlife)

Gecenin ev sahipliğini ülkemizin Techno sahnesindeki yerini yurtdışında da başarıyla temsil eden Ferhat Albayrak ve Uğur Project’in yaptığı etkinlik, son dönemin parlayan isimlerinden olan Konstantin Sibold’u Sumahan Karaköy’e getiriyor.

Sibold’un yüksek ritimli melodilerden oluşan enerjik müziği, Solomun tarafından da takdir görmüş, 2018 yılındaki Time Warp Festivali performansıyla ise taze Dj, kariyerini zirveye taşımıştı. İlerleyen yıllarda ismini ve müziğini sık sık duyacağımız Sibold’u kariyerinin başındayken dinlemek bir ayrıcalık olacaktır.

 

BacktotheSound Music Festival

istanbul Ağustos Etkinlik 2019 | BacktotheSound Music Festival
istanbul Ağustos Etkinlik 2019 | BacktotheSound Music Festival

Geçen yıl ilki düzenlenen BacktotheSound Music Festival, ilk günkü heyecanını yanında taşıyarak ikinci ayağı ile geliyor! Burgazada’nın kendine özgü atmosferinde, müzikten başka hiçbir şeyin aklınıza giremeyeceği uzun saatler vadeden festivalde yerli janrın dikkat çeken, gelecek vadeden ve kült isimlerinden Onat Önol, Nilgün Özer, Özgün Semerci, Tuğçe Şenoğul ve In Hoodies sizin için çalıp söyleyecek.

Fonda onları dinlerken siz ise, dilerseniz müziğe dair farklı formatların, farklı tarih sekanslarındaki değişimlerle değerlendirildiği panellere ve müzisyenlerle interaktif röportajlara katılabilir, plak, kaset, müzik tarihine ışık tutan materyallerin yer aldığı masalarda keyif çatabilirsiniz.

 

Dan Brule ile Nefes Alma Sanatı

istanbul Etkinlik 2019 | Dan Brule ile Nefes Alma Sanatı
istanbul Etkinlik 2019 | Dan Brule ile Nefes Alma Sanatı

Nefesimiz, vücutta hem tamamen otomatik olarak iş gören hem de kontrolümüz altında, düzenlenebilir olan tek sistemdir ve nefes; yaşamdır! Nefes alma sanatının inceliklerini çözdüğünüzde ise, derinlemesine bir rahatlama ve sınırsız bir enerjiye ulaşmak imkansız da değildir. O halde, Nefes Alma Sanatı ve Bilimini öğrenme ve ustalaşma zamanı sizce de gelmedi mi?

Şifacı ve Breathwork alanında dünyaca ünlü bir öncü, Breath Therapy’nin yaratıcılarından biri ve Uluslararası Sertifikalı Yeniden Doğuş Nefesi’nin asıl grubu üyesi olan Dan Brule ayağınıza kadar gelmişken bu fırsatı kaçırmayın deriz.

 

Amfi’de Film Gösterimleri: Mamma Mia!

istanbul Etkinlik 2019 | Amfi'de Film Gösterimleri: Mamma Mia!
istanbul Etkinlik 2019 | Amfi’de Film Gösterimleri: Mamma Mia!

Size nostaljik yazlar yaşatmayı seven PSM Amfi, bu yazı da sayısız film gösterimi ile taçlandırdı. Havalar soğumadan ve açık havada sinema keyfiniz kaçmadan, etkinliğin son demlerinden yararlanmayı ihmal etmeyin deriz.

Çarşamba günlerini romantizme ayıran Zorlu Amfi’si, ayın 28’inde tüm zamanların en renkli müzikallerinden olan Mamma Mia!’nin Merly Streep’li şahane versiyonunu beyaz perdesine yansıtıyor olacak.

 

İstanbul Cocktail Festivali 2019

istanbul Etkinlik 2019 | İstanbul Cocktail Festivali 2019
istanbul Etkinlik 2019 | İstanbul Cocktail Festivali 2019

Yaza en çok yakışan içki renkleri, lezzetleri ve cezbedici görüntüleri ile kokteyllerdir desek, siz de bize katılırsınız diye düşünüyoruz. Bizler gibi düşünen ve kokteyl kültürünü ülkemizde temsil eden Cocktail Festivali, bu yıl üçüncü kes şehre geri gelince de haliyle sevindik.

Miksolojiyi bir bilim ve sanat gibi değerlendiren en usta mekanların imza lezzetlerini ve standartlarını sunacak onlarca standlar, ödüllü miksolojistlerce verilecek kokteyl atölyeleri ve şovları, kulaklarınızda ise Türkiye’nin özgün müzisyenlerinin tınıları… Her bir duyunuza hitap edecek İstanbul Cocktail Fest ile gastronomik bir yolculuğa çıkmayı ihmal etmeyin.

 

Harbiye Açıkhava Konserleri

istanbul Etkinlik 2019 | Harbiye Açıkhava Konserleri
istanbul Etkinlik 2019 | Harbiye Açıkhava Konserleri

İstanbul’da yazın zirveyi yaşadığı günler, Harbiye Açıkhava Konserleri’nin başlamasına denk geliyor. Türkiye’nin en önemli seslerinin hem konserleri hem gösterileriyle sahne alacağı etkinlikler ardı sıra tarihi sahnedeki yerini alıyor ve ağustos ayını müzik ve eğlenceyle dolduruyor.

Bu yıl da Candan Erçetin’den Kenan Doğulu’ya, Ata Demirer’den Fırat Tanış’a pek çok isim yazın son ayında sizi keyiflendirmek için sahnede olacaklar. Geriye hangi konsere gideceğinizi seçmek kalıyor, ki sanırım bu seçim de oldukça zor…

Yorumlar