Kış Biterken | İstanbul Şubat 2020 Etkinlik Takvimi

Şubat ayı diyince akla ilk gelen şüphesiz Sevgililer Günü oluyor. Buz gibi hava, lapa lapa yağan kar ve yanınızda sevdiğinizle aşk dolu bir Şubat elbette ki hayalleri süsleyen şey. Kar kendini henüz göstermiş değil ve belki de bazılarınızın kapısını aşk henüz çalmadı. Ancak  İstanbul herkesi kucaklayan bir şehir ve sunduğu etkinliklerle içinizi her koşulda sevgiyle doldurmayı kafasına koymuş.

Bir tarafta romantik melodiler bir tarafta çılgın dans ritimlerini sunan çeşitli konserler, kendinizi geliştireceğiniz atölyeler, keyifli performanslar ve çok daha fazlasıyla kışın zirve yaptığı ayı selamlıyoruz.

 

Alexey ile Lindy Hop Atölyesi

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Alexey ile Lindy Hop Atölyesi
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Alexey ile Lindy Hop Atölyesi

1920’lerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük orkestraların ortaya çıkmasıyla jazz, swing dönemine geçişini yapmıştı. Bu geçiş ise ortalığı kasıp kavuran Lindy Hop dansının doğumunu mümkün kıldı. Ve bu ay, ilk defa Harlem ve New York’ta atılan dans adımları İstanbul’da kendini tekerrür edecek!

Eskiden İstanbul’da da yaşamış olan, Avrupa’nın önde gelen dansçılarından Alexey Kazennov’un önderliğinde, bu eski ama zamansız dansı öğrenmeye ne dersiniz?

 

Sleep Dealer

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Sleep Dealer
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Sleep Dealer

2009 yılında Moskova’da Rus sanatçı Vadim Palych tarafından kurulan Sleep Dealer, enstrümantal post-rock melodileri ile esrarengiz bir müzik yapıyor. Sadece 5 şarkıdan oluşan ilk EP’leri ile tüm dünyada büyük başarı yakalayan grup, Şubat’ta ilk defa İstanbul’da olacak. Bu gizemli müzikal yolculuğu kaçırmayın!

 

140journos On Stage: 82 Plaka Berlin

Yaratıcı fikirleri ile bağımsız medyanın en başarılı hareketi olan 140 Journals, son harikaları “82 plaka Berlin” belgeselinin ilk gösterimi için özel bir buluşma hazırladı.

Bugün dünyada Türkiye dışındaki en büyük Türk kökenli nüfusa ev sahipliği yapan Berlin’i mercek altına alan belgesel, 1960’lardaki ilk işçi alımından bu yana Türkiye’den Almanya’ya süren göçün günümüze kadarki izini sürecek. Yaratıcı ekibinin editöryel ve yaratım sürecine dair sunumu ve konuşmalarıyla “140journos ON STAGE” özel gösterimini kaçırmayın.

 

Bob Marley Doğum Günü Partisi: Bosphoroots

Roots reggae’yi temel alarak müziğinde dub, reggae fusion ve reggae revival türlerini harmanlayan Bosphoroots, Bob Marley’nin 75. yaşını kutlamak için %100 Studio’da olacak.

Müzik mottosu tamamen barış üzerine kurulu ender müzisyenlerden Bob Marley’i şarkılarıyla salınarak anmak serotonin seviyelerinizi yükseltecektir, orası kesin…

 

Stavroz

Elektronik müziğin üzerine serpiştirdikleri organik ve akustik caz tınıları ile dans pistlerine farklı bir soluk getiren Stavroz, 2020’nin ilk buluşması için canlı performansıyla RX İstanbul’da olacak. Suma Productions ve RX Istanbul’un bugüne kadar Nina Kraviz ve Dixon gibi devleri ağırlayan birlikteliği “Sweet Union” kapsamında gerçekleşecek olan kendi ışık ve visual ekipleriyle bizzat kürate edecekleri gecede Stravroz’a Luca Musto, O/Y ve Xique Xique eşlik edecek.

 

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Yeni ve En Yeni Müzik Festivali
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Yeni ve En Yeni Müzik Festivali

Arter, İstanbullulara yepyeni bir müzik festivali kazandırıyor: Yeni ve En Yeni Müzik Festivali. Klasik ve elektronik müzikten beslenen ve disiplinlerarası geçirgen bir yapıya sahip “Yeni Müzik”in önemli temsilcileri arasında yer alan besteci ve müzisyenler, Arter’in ileri teknik özelliklerle donatılmış performans salonları Sevgi Gönül Oditoryumu ve Karbon’da çok yönlü bir keşif alanı yaratacak.

3 gün sürecek festival, Berlin’in deneysel sanat ve müzik sahnesinin önde gelen figürlerinden Matthias Osterwold’un sanat yönetmenliğinde gerçekleşecek. Festival süresince Avrupa çağdaş müzik sahnesinin öne çıkan genç bestecilerinden Enno Poppe’nin Ensemble Mosaik dahilinde gerçekleştireceği Rundfunk “Radio Broadcasting” performansını görebilir, Besteci ve icracılar Mehmet Ali Uzunselvi, Mithatcan Öcal, Emre Dündar, Şahin Kureta, Onur Dülger ve Uğurcan Öztekin tarafından kurulan ICC (Istanbul Composers Collective)’e kulak verebilir, Alman müzisyen ve görsel sanatçı Carsten Nicoli’nin akustik ve görsel sembollere dönüşecek müziği ile tanışabilirsiniz.

 

Get Closer to Genesis w/ Bob Moses (club set)

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Get Closer to Genesis w/ Bob Moses
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Get Closer to Genesis w/ Bob Moses

Tarihi Binbirdirek Sarnıcı Şubat ayında da tarihi bir geceye mekan olacak. Çünkü geçtiğimiz yıl Armen Miran, Monolink, NU, Rampue, Satori gibi elektronik müzik dünyasının öncü isimleriyle kol kola veren Get Closer serisi, 8 Şubat’ta Bob Moses’a el verecek.

Tom Howie ve Jimmy Vallance’den oluşan Kanadalı ikili Bob Moses’a eşlik edecek isimler ise Valeron, Omerar Nanda ve Aytek Dorken.

 

Doğu Demirkol

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Doğu Demirkol
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Doğu Demirkol

Ahlat Ağacı ve Ölümlü Dünya filmlerindeki dikkat çekici performansı ile ülke mizahının yükselen yıldızı Doğu  Demirkol, stand-up gösterisi ile düzenli olarak güldürmeye devam ediyor.  Sadece İstanbul’da değil New York başta olmak üzere dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirdiği tek kişilik gösterisinde, kendi yaşamından ve ülke gündeminden oluşan konularla güldüren Demirkol keyifli bir akşam geçirmenizi garantileyecek.

 

Tabloların Ardındaki Yemek ve Sanat Tarihi

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tabloların Ardındaki Yemek ve Sanat Tarihi
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tabloların Ardındaki Yemek ve Sanat Tarihi

Sanata hiç aç gözlülükle baktınız mı? Hayatınız boyunca belki onlarca natürmort gördünüz, ama onların gerçek hikayelerini merak ettiniz mi? Havva’nın Adem’e verdiği elma değilse neydi? İsa’nın balıkla ne ilgisi var? Tablolarda gördüğünüz yiyecekler neleri sembolize ederlerdi?

Tüm bu soruların cevaplarına ve çok daha fazlasına Prof. Dr. Özlem Kumrular ve Sanat Tarihçisi Celil Sadık önderliğindeki atölyede ulaşabilirsiniz. Van Gogh, Rubens, Bruegel, Manet, Bosch, Velázquez, Tintoretto, Veronese, Caravaggio ve Pirosmani gibi ünlü ressamların unutulmaz eserleri üzerinden sanata iştahla bakma fırsatını kaçırmayın.

 

Bolşoy Balesi Gösterimleri: Romeo ve Juliet

İnsanlık tarihinin en bilinen ve en etkileyici aşk hikayelerinden biri olan Romeo ve Juliet, Bolşoy Balesinin kusursuz dans anlayışı ile birleşiyor. Montague ailesinden Romeo ve Capulet ailesinden Juliet imkansız aşkını izlemek için Şubat ayından daha güzel bir zaman olabilir mi?

  • Yer: Zorlu PSM
  • Tarih: 9 Şubat

 

Amélie

Toplam beş dalda Oscar’a aday olan ve döneminin en başarılı filmlerinden kabul edilen Amélie, müzikal versiyonuyla İstanbul’da! Sıra dışı anlatımıyla romantik film janrına yeni bir anlam katan Amélie, İngiltere’de büyük hayran kitleleriyle buluşan müzikali ile aşkın kapılarını aralayacak.

Sevgililer Günü’nün kutlandığı romantik Şubat ayında, hayal gücüyle dokunduğu her şeyi güzelleştiren Amélie ve Nino’nu aşk hikayesini izlemeyi ihmal etmeyin.

 

Fazıl Say

Besteciliği ile müziği şiire dönüştüren dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile özel bir Sevgililer Günü konserine davetlisiniz. Havada aşk kokusunun olduğu 14 Şubat’ta, soğuk havayı aşkla ısıtmak için Fazıl Say’ın melodilerinden daha iyisi olamaz.

 

Tangoneva Sevgililer Günü Konseri

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tangoneva Sevgililer Günü Konseri
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tangoneva Sevgililer Günü Konseri

Sevgililer Günü için en romantik randevu seçenekleri arasında güzel bir konser keyfinden daha iyisi gerçekten de yok. Melodiler denizinde aşkınızın dalgalarını köpürtmek için TangoNEVA’nın ezgilerine kulak vermeyi tercih edebilirsiniz. Zira kendileri aşkın ve tutkunun ritmi olan Tango türünde çalacaklar.

İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Devlet Opera ve Bale, Borusan İstanbul Filarmoni ve Tekfen Filarmoni orkestralarının kıymetli altı üyesinden oluşan TangoNEVA müzisyenleri ile klasik müziğin kıpkırmızı haliyle tanışın.

 

Tsar B

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tsar B
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Tsar B

Klasik keman eğitimi almasına rağmen karanlık tarafı seçip dans pistlerini kasıp kavuran Tsar B, kendi deyimi ile “gece kadar karanlık bir R&B” yapıyor. Gerçekten de doğu ezgileri ve sert synth’leri elektronik altyapıyla harmanlayan Belçikalı femme fatal’ın müziği bir başkasınınkine benzemiyor.

 

Thurston Moore (Solo) “Spirit Counsel” with Konstrukt

Efsane grup Sonic Youth’un kurucusu, şarkıcı, şarkı yazarı, gitarist ve şair Thurston Moore ve Korhan Futacı, Ediz Hafızoğlu, Barlas Tan Özemek ve Umut Çağlar’dan oluşan caz grubu Konstrukt ile 2020’de unutulmaz olma garantili bir konsere imza atacaklar, kaçırmayın.

 

Charlie Cunningham

Deneysel, indie ve hardcore gruplarla başlayan müzik hayatı, bir de üzerine aldığı Flamenko eğitimi ile Charlie Cunningham’ın yaptığı müziğe “”özgün kelimesi çok yakışacaktır. Indie-folk melodilerini flamenko tekniğiyle harmanladığı tarzı ile sivrilen ve kendine apayrı bir yer edinen İngiliz şarkıcı, 2017’de yayınlanan ilk albümünden beridir övgü üzerine övgü almayı başarıyor. İlk kez Türkiye’de sahne alacak olan Cunningham ne kadar iyi olabilir ki diyorsanız, cevabı ilk elden almak için konseri kaçırmayınız.

 

Amadeus

Dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin sıra dışı hikayesini anlatan Amadeus, güçlü oyuncu kadrosu, 12 kişilik koro ve 10 kişilik canlı orkestradan oluşan 35 kişilik dev ekibiyle yeni yılda sahnedeki yerini alıyor.

Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisine odaklı aynı yapıt, 1984 yılında Milos Forman tarafından sinemaya uyarlanmış ve “En İyi Film” ve “En İyi Uyarlama” dahil olmak üzere toplam 8 dalda Oscar kazanmıştı. Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı Amadeus oyunu da övgüleri fazlasıyla ha edeceğe benziyor.

 

Flapper Swing

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Flapper Swing
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Flapper Swing

Caz efsanelerinin şarkılarını leziz bir şekilde yorumlayan başarılı grup Flapper Swing ritm gitar, solo gitar, kontrabas, soprano saksofon ve vokalden oluşan şahane bir ekip. Müziklerinin ruhuna eşlik eden kıyafet tercihleriyle de sahnede göz dolduran Flapper Swing ile zamanda yolculuk yapacağınız bir gece geçirebilirsiniz.

 

The Illusionists

Cirque du Soleil’ın en başarılı ve en çok satan sihir şovuna imza atan sihirbazlar, nefes kesen birbirinden tehlikeli numaraları ile büyüleyici bir şov için İstanbul’a geliyor.

Portekizli büyük sihir ustası Luis de Matos’un önderliğindeki dünyanın en iyi 7 illüzyonisti, hayal gücünün sınırlarını zorlayan gösterileri ile dünya çapında bir üne sahipler. Özel olarak davet edildikleri Beyaz Saray’da ve Monako Prensi’nin huzurlarında hünerlerini sergilemiş olmaları ise başarılarının en büyük kanıtı. Broadway tarihinin en çok izlenen şovu olarak rekor kıran, 200 şehir ve 40 ülkede rekor sayıda bilet satan bu gösteri ile imkansıza tanıklık edin!

 

Altın Gün

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Altın Gün
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | Altın Gün

Hollanda çıkışlı Altın Gün yeni nesil psikedelik rock tınıları ile Garanti BBVA Konserlri kapsamında istanbul’a geliyor. Gitarda Ben Rider, basta Jasper Verhulst, davulda Nic Mauskovic, vokalde Merve Daşdemir, sazda, tuşlularda ve vokalde Erdinç Yıldız Ecevit ve perküsyonda Gino Groeneveld ile 70’ler Türkiye’sinin müziğine selam çakan Altın Gün repertuvarlarını kaçırmayın.

 

Garou

Notre Dame de Paris müzikalinin yazarı, ünlü şair ve yapımcı Luc Plamondon’un, Montreal’de bir barda elinde gitarıyla şarkı söylerken keşfedilen Garou, aynı müzikaldeki Quasimodo performansı ile tüm dünyayı kendine hayran bırakmıştı.  Ülkemizde de çok geniş bir hayran kitlesine sahip şarkıcı ikinci kez İstanbul’da sahne alacak. Onun imza niteliğindeki sesinden ‘Belle’, ‘Gitan’, ‘Sous le vent’ ve ‘Seul’ hit şarkılarını dinlemek istemez miydiniz?

 

TEDxIstanbul “Altüst Et/Upside Down”

Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | TEDxIstanbul "Altüst Et/Upside Down"
Etkinlik Takvimi Şubat 2020 | TEDxIstanbul “Altüst Et/Upside Down”

TEDxIstanbul “Altüst Et” temasıyla Şubat’ta Zorlu’da olacak. Teknoloji, bilim, sanat, iş dünyasından, gazetecilerden, yazarlardan ve fikir önderlerinden oluşan konuşmacılarıyla TEDxIstanbul sizi fikirleri, düşünceleri ve ön yargıları “Altüst” etmeye davet ediyor.

Yorumlar