Mart 2019: İstanbul’da Öne Çıkan Etkinlikler

Ayın bir yüzü hala soğuk kış günlerine dönük olsa da şehrin yoğun etkinlik takvimi ve doğanın uyanışıyla enerjimiz tavan yapıyor diyebiliriz. Konser, tiyatro ve sergiler son hız devam ederken bir yandan da farklı atölyeler, festivaller ve partiler ile bu ay neredeyse her güne bir program yapmak mümkün.

Notlarınızı almaya hazırsanız denemen lazım dediğimiz etkinliklerle dolu şahane bir liste sizi bekler!

 

Jam Session: Can Güngör

Mart ayı boyunca çeşitli mekanlarda müzik programları sunacak olan Jam Session serisi Bina’da Can Güngör konseriyle başlıyor. Mabel Matiz ve Ceylan Ertem’in prodüktörü olarak tanıdığımız Güngör, bir süredir albümü ve teklileriyle vokalde de başarılı olduğunu kanıtlamıştı.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Jam Session: Can Güngör
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Jam Session: Can Güngör

Uzun bir aradan sonra ilk canlı performansını verecek olan müzisyenin konserini 2 Mart’ta Islandman performansı takip edecek.

 

SINN Grand Opening W/ Cantanca+Memo Garan & Dimitrios

Elektronik müzik severler için iyi bir haberimiz var: İstanbul yeni bir kulübe kavuşuyor. Etiler’deki müzik anlayışını tasarımı ve temasıyla değiştirmeye hazırlanan SINN 1 Mart’ta kapılarını açıyor. Gece başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek olan açılış partisinde DJ kabini elektronik müzik camiasının duayen isimlerine emanet olacak.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | SINN Grand Opening W/ Cantanca+Memo Garan & Dimitrios
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | SINN Grand Opening W/ Cantanca+Memo Garan & Dimitrios

Memo Garan, Dimitrios ve Cantanca’nın yer alacağı gecenin ses getireceğe benziyor.

 

Istanbul Design Summit

UNESCO tarafından Tasarım Şehri seçilen İstanbul, hem bu misyonu duyurmak hem de tasarım duayenlerini sektördekilerle buluşturmak için bir zirveye ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Istanbul Design Summit
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Istanbul Design Summit

İki gün sürecek olan Istanbul Design Summit’te Karim Rashid ve Stefan Sagmeister gibi dünya çapında tasarımcıların konuşma yapacağı zirvede mimarlık, peyzaj, şehircilik, sanat ve tasarım alanında da ülkemizden ve yurtdışından pek çok uzman panellerde yer alacak. Networking anlamında tasarımcılar için faydalı bir zirve olacak.

 

Suma Han Grand Opening

Elektronik müzik performansları ve partilerinin şehirdeki sevilen yeri Suma Han yepyeni konseptiyle büyük bir açılış gecesine hazırlanıyor. Klasik parti anlayışını yeni konseptlerinde çok daha orijinal partiler, caz konserleri, festivaller ve yeni nesil stand up şovlarıyla genişletmeyi planlayan Suma Han ekibi bu gece için birbirinde enerjik setleriyle LUM, Mr. Sür, Moguz ve No Basic gibi isimleri ağırlayacak.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Suma Han Grand Opening
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Suma Han Grand Opening

Yenilenen formu ve içinde açılacak mekanlarıyla Suma Han sadece gece değil de gündüz de yaşayan bir alan olacak. Takipte olmakta fayda var.

 

Blended Workshop – Çocuklar için Fitoterapi & Kadınlar, Hormonlar ve Bitkiler

Taze sıkım meyve-sebze suları ve shotlarına bayıldığımız sağlıklı mekan Blended Greens, atölyeler ile dolu dolu geçecek bir hafta sonu ile Mart ayını karşılıyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Blended Workshop
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Blended Workshop
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Blended Workshop
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Blended Workshop

Çocukların sağılığı için kullanılabilecek şifalı bitkilere dair Çocuklar için Fitoterapi ve vücuttaki dengesizliklerle doğal yollardan mücadele etmenin anlatılacağı Kadınlar, Hormonlar ve Bitkiler workshoplarından son derece faydalı bilgiler öğrenebilirsiniz. Blended’ın sağlıklı ve ferah dünyasıyla tanışmak için de iyi bir fırsat.

 

Jöte Sosyete: Alter Ego Night

Alternatif bir parti arayışındayız bu etkinlik tam size göre. Bir seri haline Jöte Sosyete’de tema “alter ego” olacak. Gece boyunca müzik dinmeyeceği ve bol bol dans edileceği partiyi drag performans sanatçısı Cake Mosque organize ediyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Jöte Sosyete: Alter Ego Night
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Jöte Sosyete: Alter Ego Night

Bir önceki partinin disco queen’inin şovunun da izlenebileceği gecede birinci olan bir sonraki etkinlikte performans yapacak.

 

Canlı Sanat Konuşmaları İhtiyaç: SEN

Türkiye’nin ilk uluslararası performans sanatı topluluğu olan Performistanbul, geçen yıl inşaatlarına başladıkları Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın birinci yıldönümünde bir sanat konuşmaları serisiyle karşımızda. Bu süreçte yer verdikleri performansları, bir ay aralıksız devam eden süreci, sanatçıların performansa hazırlanırken tuttukları günlükleri birer dijital kayıt haline getiren ekip 1. yıllarında paylaşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Canlı Sanat Konuşmaları İhtiyaç: SEN
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Canlı Sanat Konuşmaları İhtiyaç: SEN

Hem dijital kayıtların izlenebildiği hem de her haftaya sanatsal söyleşilerin eklendiği program 2-20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Galata’da bulunan atölyeyi Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Botanical Paperart Workshop

Şehrin sevilen konsept dükkanlarından Mae Zae’nin keyifli workshopları devam ediyor. Melmer Artworks ile yapacakları Botanical Paperart atölyesi içeriğiyle dikkatimizi çekti. Öncesinde herhangi bir deneyim gerektirmeyen ve sadece kağıt, kalem ve makasla çok yaratıcı işler çıkarılabilir görünüyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Botanical Paperart Workshop
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Botanical Paperart Workshop

Kağıttan üç boyutlu bitkiler yarattıktan sonra çeşitli saksılar tasarlayıp poster oluşturacağınız bu atölye kağıtlarla uğraşmayı sevenleri özellikle mutlu edecek.

 

Çok da Fifi – Hatunlar Stand Up                       

Geçtiğimiz günlerde açılışını yapan caz ve komedi kulübü Touché sezonluk takvimini açıkladı. Yoğun bir caz konseri programı olan mekan yaratıcı yeni nesil stand up gösterilerine de önemli bir yer ayırıyor. Bunlardan biri olan Çok da Fifi, 6 kadın komedyenin yaratıcı şakaları ve muhabbetleri ile bezeli keyifli bir performans vaat ediyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Çok da Fifi – Hatunlar Stand Up   
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Çok da Fifi – Hatunlar Stand Up

Farklı bir stand up deneyimi için kaçırmayın deriz.

 

Royal Opera House Gösterimleri: La Traviata

Dünyaca ünlü opera ve balelerin performans kayıtlarını izleme fırsatı sunan Royal Opera House gösterimleri Zorlu PSM’de devam ediyor. Guiseppe Verdi’nin unutulmaz eseri La Traviata da bu sezon izleme şansına erişebileceğiniz operalardan biri.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | La Traviata
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | La Traviata

Dramatik bir aşk hikayesini ele alan La Traviata’nın bu versiyonunda dünyaca ünlü İspanyol tenor Placido Domingo da yer alıyor.

 

Olimpos Sergileri 1. Portre / Taner Ceylan

Sırada sadece bu ay ziyarete açık olacak özel bir sergi haberimiz var. Sanatçı Taner Ceylan uzun süredir üzerinde çalıştığı bir projeyi hayata geçiriyor. Olimpos’taki zeytinliğinden elde ettiği gelirle başlattığı Olimpos Sergileri serisinin ilk ayağı “Portre” 6-23 Mart tarihleri arasında Cihangir’deki Sadık Paşa Konağı’nda sanatseverlerin ziyaretine açılacak.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Taner Ceylan - Olimpos Sergileri 1
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Taner Ceylan – Olimpos Sergileri 1

Taner Ceylan’ın küratörlüğündeki sergide farklı disiplinlerden sanatçıların eserleri yer alacak. Tümü yeni üretim olan eserlere bir de Portre temasına odaklanan bir kitap yer alacak. Kitapta sergiye katılan sanatçıların üretim süreçlerini kendi kalemlerinden okuyabileceğiz.

 

Sónar İstanbul

Yılın Sónar zamanı geldi çattı. Elektronik ve avangard müziğin dünyadaki önemli festivallerinden Sónar, İstanbul ayağıyla yeniden gerçekleştirilmeye hazırlanıyor.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Sónar İstanbul
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Sónar İstanbul

Türkiye ve dünya sahnesinden müzisyenlerin performanslarını izleyebileceğiniz, DJ’lerin setlerine eşlik edebileceğiniz, workshoplara katılabileceğiniz ve konuşmalar dinleyebileceğiniz festival çok yönlü yapısıyla sadece elektronik değil tüm müzik ve dijital kültür severlere hitap ediyor. İnteraktif enstalasyonların da yer alacağı festival bu açıdan sanatseverlerin de ilgisini çekiyor.

 

Steve Aoki

Dünyaca ünlü DJ ve prodüktör Steve Aoki özgün sahne performansıyla İstanbul’daki dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Albümleriyle Billboard listelerine giren ve iki defa Grammy adayı gösterilen Aoki, fütürizm, teknoloji, elektronik ölümsüzlük gibi temaları işlediği son albüm serisinin atmosferini sahneye taşıyacak.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Steve Aoki
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Steve Aoki

Elektronik müzik ve dans tutkunları için farklı bir deneyim olacağını düşünüyoruz.

 

Nilipek

Alternatif müziğin başarılı isimlerinden Nilipek kendine has vokali, besteleri ve coverları ile hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip. Müzik geçmişinde bas gitaristlik de olan Nilipek vokal ve söz yazarlığı konusunda da bir hayli başarılı.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Nilipek
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Nilipek

Klasikleşmiş Türkçe şarkılara yaptığı coverları son dönemde sıkça reklam filmleri ve sinema filmlerinde duyduğumuz müzisyenin canlı performansını izlemenizi tavsiye ederiz.

 

15. Akbank Kısa Film Festivali

Mart ayının bizi heyecanlandıran etkinliklerinden biri de Akbank Kısa Film Festivali. Bu yıl 15. si düzenlenecek olan festivalde yine ulusal ve uluslararası kısa filmleri izleme ve yeni sinemacıları keşfetme şansına erişeceğiz.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Akbank Kısa Film Festivali
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Akbank Kısa Film Festivali

18 – 28 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin yoğun programında film gösterimlerine ek olarak sektörün deneyimli isimlerinin atölyeleri ve söyleşileri de yer alacak. Ercan Kesal, Hakan Bıçakçı, Gökhan Tiryaki gibi isimlerin yer alacağı senaryo yazımı, film üretimi ve edebiyat söyleşileri ilk dikkatimizi çekenlerden oldu.

 

Mercedes-Benz Fashion Week

Moda sektörünün nabzını tutan Mercedes-Benz Fashion Week yine tüm ihtişamıyla başlıyor. Bu yıl ve önümüzdeki yılın sonbahar/kış kreasyonlarının tanıtılacağı etkinlikte ülkenin önde gelen tasarımcılarının yanı sıra genç isimleri de keşfetme fırsatımız olacak.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Mercedes-Benz Fashion Week
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Mercedes-Benz Fashion Week

Moda dünyasında çalışan veya sadece sektöre ilgi duyanların buluşma noktası olan etkinlik defileleri ve partileriyle yine eğlenceli bir haftaya imza atacak.

 

Calypso Night: Metin Ersoy Tribute

Güney Amerika sahillerinin kıpır kıpır müziği kalipsonun temsilcilerinden Kalipso Kralı lakaplı Metin Ersoy’un 85.yaş günü seslendiriği ve sevdiği şarkılarla anılıyor. Emir Ersoy Orkestrası’na eşlik edecek pek çok müzisyen ve oyuncunun sahne alacağı anma gecesinde kalipsonun bitmeyen enerjisini de yakından hissedebilirsiniz.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Calypso Night: Metin Ersoy Tribute
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Calypso Night: Metin Ersoy Tribute

Ayrıca bahara girdiğimiz 21 Mart günü için de bizce şahane bir aktivite olacaktır.

 

Şokopop Watch & Party: 2019, Gelecek Geldi

YouTube dünyasının gizemli magazin içeriği üreticisi Şokopop ve 140journos yeni bir partiyle tekrar karşımızdalar. Ocak ayında yaptıkları ilk partiye biz de Denemen Lazım ekibi olarak gitmiş ve fazlasıyla eğlenmiştik.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Şokopop Watch & Party: 2019, Gelecek Geldi
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Şokopop Watch & Party: 2019, Gelecek Geldi

Bu defa 90’lı yıllarda İstanbul şehir hayatına damga vuran gece kulübü 2019’un hikayesini dinleyeceğimiz gecede bol nostalji, eğlence ve acid house müzikler bizi bekliyor.

 

Gaye Su Akyol

Vokalleri, besteleri ve sahne danslarıyla kendine has bir tarz yaratan Gaye Su Akyol ve grubu son dönemlerde yurtdışı festival katılımlarıyla yabancı basının da ilgisini çekmeye başladı. Uzayda yolculuğa çıkaran şarkılarını Türk sanat müziği nağmeleriyle süsleyen Akyol son albümü “İstikrarlı Hayal Hakikattir” ile müzikal yolculuğundaki istikrarı da kanıtladı.

İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Gaye Su Akyol
İstanbul Etkinlikler Mart 2019 | Gaye Su Akyol

Enteresan ve farklı sahne performansını izlemediyseniz Zorlu PSM’deki konserini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 

Ve ayrıca ziyaret edebileceğiniz sergiler:

Mart Ayında bitenler;

 • Bilsar İstanbul – Uğur Engin Deniz – Running Hajnal / 2 Mart’a kadar
 • Anna Laudel Gallery – Ardan Özmenoğlu “This goes on and on / Bu işin sonu yok” / 7 Mart’a kadar,
 • Akbank Sanat – Theo Eshetu Yüzler ve Yerler / 9 Mart’a kadar,
 • Bozlu Art Project Şişli: Gamze Taşdan – Tuhaf Şeyler Ormanı / 9 Mart’a kadar,
 • PG Art Gallery / Yonca Karakaş / Botanic Hospital 15 Mart’a kadar,
 • Galeri Nev İstanbul – Murat Monova- Cosmic Latte / 16 Mart’a kadar,
 • Pera Müzesi Parajanov Sarkis ile /  17 Mart’a kadar,
 • Galerist – Semiha Berksoy – Portreler / 23 Mart’a kadar;
 • Pilevneli Gallery Dolapdere “Yeni Sen” Gülfem Kessler / 23 Mart’a kadar,
 • Pilevneli Gallery / Mecidiyeköy “KAĞIT” Türkiye Çağdaş Sanatından Bir Seçki / 24 Mart’a kadar izlenebilir.
 • Dirimart Dolapdere Özlem Günyol – Mustafa Kunt – “Ses-li Harfler | Ses-siz Harfler” 24 Mart’a kadar,

 

Devam edenler;

 • Sakıp Sabancı Müzesi Rus Avangardı / 1 Nisan’a kadar,
 • İstanbul Modern – Yıldız Moran “Bir Dağ Masalı” / 12 Mayıs’a kadar izlenebilir.
 • İstanbul Modern – İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar / 7 Temmuz’ kadar.

 

Mart’ta Başlayanlar;

 • Mixer Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan, Umut Toros – “Yürüme Mesafesi”  /  01 Mart-07 Nisan arasında,
 • Art on İstanbul / Ali Elmacı – “Kan Görünce Rüya Bozulur” / 9 mart – 20 Nisan arasında izlenebilir.

Yorumlar