İstanbul’un Öne Çıkan Etkinlikleri | Mayıs 2019

Mayıs ayı etkinlikleri adeta evden çıkma zamanının geldiğinin sinyallerini veriyor. Nisan ayından arda kalan sergileri gezmek için son şanslarınızı kullanırken, yaza hazırlık turlarını sayısız konserle atma fırsatı sunan Mayıs ayında, kulaklarımızın pası güzelce bir silinecek gibi. Kış uykusundan uyanıp güzel havaların tadını çıkarmaya hazırsanız başlayalım…

 

PSM Caz Festivali

Bu sene 3. kez gerçekleşecek olan PSM Caz Festivali Nisan’ın son haftasında yeşillenmiş olsa da asıl meyvelerini Mayıs ayında verecek. Festival, unutulmayacak konserlerin yanı sıra konsept partiler, ünlü konukların katılımıyla gerçekleştirilecek paneller, farklı konseptlerin işleneceği atölyeler ve film gösterimleriyle de alanını epeyce bir genişletiyor.

5 hafta boyunca sadece cazın değil, blues, indie, klasik, pop ve rock müziğin en başarılı seslerine sahnelerini emanet edecek olan Zorlu PSM’de dinleyeceğimiz isimler arasında neo-klasik müzik hareketinin İzlandalı süperstarı Ólafur Arnalds üst düzey bir caz davulcusu olmanın dışında Beat Music projesiyle elektronik müziğe karşı da boş olamayan Mark Guiliana, tek başına bir orkestra olmayı başaran multi instrumentalist Estat Tonne, çağımızın en büyük piyanist ve bestecilerinden olan 84 yaşındaki Terry Riley ve oğlu Gyan Riley, Lars Danielsson Group, İlhan Erşahin, Enrico Macias, Morcheeba, Mark Guiliana, Bobby McFerrin, Estas Tonne, Stavroz gibi sayısız isim var.

 

Urban Picnic

Türkiye’nin ilk ve tek gece pikniği etkinliği olan Urban Picnic, unvanını üçüncü senesinde de kimselere kaptırmayarak Kemer Country Orman Evi’nde lezzet tutkunlarını ağırlayacak.  İstanbul’un en gözde restoranlarının Türk, İtalyan, Uzakdoğu, Meksika, Fransız ve Lübnan mutfaklarının örneklerini sunacağı, tatlı, kahve ve sokak lezzetlerinin de unutulmadığı Urban Picnic 2019’da, sınırları kendinizin belirleyeceği gastronomik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Urban Picnic
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Urban Picnic

Yemek.com ve Hybrid işbirliği ile gerçekleşen etkinlik ayrıca piknik oyunları, yarışmalar ve çeşitli workshoplarla yediklerinizi keyifle hazmetmenize de yardımcı olacak. Evrencan Gündüz, Güntaç Özdemir, Dj Tan Güner ve Dj Stylist’in ise ruhunuzu besleyecek performansları ile sahnede olacaklar.

 

Tale Of Us

Milano’da bir soundscape projesi olarak kariyerlerine başlayan İtalyan techno düosu Tale of Us, günümüzde elektronik müziğin en özgün temsilcisi olarak alanında parlıyor. İnsanın içine işleyen karanlık tınıları romantik notalarla besleyen müziklerinin bu kulvarda bir ilk olduğunu göz ardı etmemek gerek.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Tale Of Us
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Tale Of Us

Oluşturdukları bu kulvarda başarıya koşmaya hevesli sanatçıları kanatları altına aldıkları plak şirketleri Afterlife ile elektronik müzik sahnesine yeni isimler kazandırmayı da oldukça iyi başaran ikili, yine Afterlife ismi ile düzenledikleri etkinliklerinde Adriatique, Stephan Bodzin, Mind Against ve Maceo Plex gibi isimlerle iş birliklerine giderek tüm dünyayı fethetmeyi başardı bile.

Suma Beach ve Zorlu PSM iş birliği ile bu ay da İstanbul’u fethetmeye gelen Tale of Us’a Afterlife için son keşiflerinden Alman DJ ve prodüktör Kevin de Vries ile Seko eşlik edecek.

 

Geometrik Desenler, Formsuz Renkler

İnsanı diğer canlılardan ayıran sadece düşünme yetisi değil hayal kurabilme becerisidir de. İnsanoğlunun sanatsal ve bilimsel gelişiminin temelinde, var olmayanı beyninde canlandırabilme gücü var ve bu güç erken yaştan itibaren körüklendiğinde çocuklar, duygusal zekası yüksek yetişkinlere dönüşür. Geometrik Desenler, Formsuz Renkler atölyesi de bu dönüşümün peşinde.

4-6 yaş çocuklara yönelik atölye, sanatçı XU Hongming’in eserlerinden ilhamla çeşitli geometrik şekilleri, farkı formları tanıyıp onlarla kompozisyon oluşturmayı öğretmeyi ve görselleştirme yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyor.

 

Ben Fero

Türk rap müziğinin yükselen isimleri arasına kısa sürede adını yazdırmayı başaran Ben Fero, Etkin Bas serisi kapsamında 10 Mayıs’ta Jolly Joker Vadi İstanbul’da sahne alacak.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Ben Fero
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Ben Fero

Yeni albümünün ardından 2019 yılının ilk çeyreğini Türkiye’yi gezerek geçiren Ben Fero’nun elektronik beat’ler, dub, trap, hip-hop, funk ve rock elementleriyle kol kol seyreden, bunu yaparken de İngiltere ve Jamaika soundsytem kültürüne, sokak kültürüne ve farklı dillere de müziğiyle selam çakmayı ihmal etmeyen kendine has tonunu dinlemeyi ihmal etmeyin.

 

Balkan Şarkılarıyla Gelsin Bahar

Folk ve caz altyapılarını geleneksel ezgilerle birleştirdikleri çok katmanlı müziklerini, farklı dönemlerde farklı müzisyenlerin katılımıyla sürekli olarak zenginleştiren Kolektif İstanbul, baharın gelişini Balkan müziklerinin efsane isimleri ile kutluyor.

Ekibin balkan ezgilerini doğru renkleri katacak müzisyen konukları ise Petar Ralchev, Salif Ali, Dzambo Agusevi gibi Balkanlar’ın en önemli müzisyenleri ile Ceylan Ertem.

 

Mammal Hands

2016 yılında yayınladıkları son albümleri ‘Floa’ ile geleneksel bir caz üçlüsünden çok daha fazlası olduklarını kanıtlayan Mammal Hands, bu ay rotasını İstanbul’a çeviriyor. Folk, ambient ve elektronika gibi farklı türleri caz ile harmanlayarak önümüze sıra dışı bir harman sunan Mammal Hands, zamanı ve mekanı unutturan performanslarıyla iki gün üst üste Salon İKSV’de olacak.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Mammal Hands
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Mammal Hands

 

Maceo Plex

Yaptığı birbirinden başarılı prodüksiyon ve remix’lerle, güçlü techno altyapısını house ve disco’yla harmanlayan Amerikan asıllı İspanyol prodüktör Maceo Plex, temsil ettiği müziğin standartlarını da belirleyen güçlü bir isim. Techno müzik dinleyicisi olmayanların bile aklını çelecek setlere sahip olan nam-ı diğer Maetrik, çok katmanlı müzikalitesini konuşturmak için bu ay Zorlu’da olacak.

 

212 Fotoğraf Festivali

Sınırları ülke dışına taşan kültür sanat dergisi 212 Magazine, bu sene yanına Leica Camera Türkiye ve Bomontiada da alarak Mayıs ayının en heyecan verici etkinliklerinden birine imza atıyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan 212 Fotoğraf Festivali, geçen yıl da olduğu gibi çağdaş fotoğrafçılık alanında dikkat çeken yerel ve uluslararası birçok ismin katılımı ile gerçekleşecek.

Fotoğrafı ortak bir dil olarak gören ve bu doğrultuda kullanmaya hevesli fotoğraf severleri çeşitli atölyeler, paneller, portfolyo değerlendirmeleri ve Goethe Institut’un katkılarıyla gerçekleştirilecek Photography on Film adlı film programıyla daha da bir keyiflendirecek festivalde, Hellen Van Meene, Julia Fullerton-Batten ve Alicia Moneva gibi dünyaca ünlü fotoğrafçılarla da bir araya gelebilirsiniz. Festival aynı zamanda 5 bin Euro ve bir Leica fotoğraf makinesi ödüllü Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması ile de kadrajına güvenenleri belirleyecek.

 

Masterpiece Anneler Günü

Sanat, müzik ve eğlencenin bir arada olduğu Masterpiece etkinlikleri aslında ayın neredeyse her günü gerçekleşiyor. Keyifli ortamında, güzel müzikler eşliğinde içinizdeki sanatçıyı uyandıran etkinliklerinden bu ay Anneler Günü’nün tarihini seçebilir ve Klimt’in Anne ve Çocuk eserini kendi ellerinizle çizmek isteyebilirsiniz.

Masterpiece’in bir kurs olmadığını hatırlatmak gerek, yeteneğe ve deneyime de önem vermiyorlar.  Katılımcılarına gerekli tüm malzemeleri sağlayan etkinliklerde tek yapmanız gereken Masterpiece sanatçılarının direktiflerini izleyerek ilerlemek ve eğlenmek. Günün sonunda kendi ellerinizle yarattığınız bir sanat eseri ile eve dönecek olmak da cabası.

 

Çok da Fifi Hatunlar

Deniz Özturhan, Meltem Parlak, Aslı Akbay, Hande Yögen, Şirincan Çakıroğlu ve Buse Sinem İren’den oluşan dünyanın ilk kadın stand-up grubu Çok da Fifi Hatunlar, neredeyse üç yıldır sahnedeler. Mizahın erkek egemenliği altında olduğu günümüzde ‘hayatla dalga geçen’ bu kadınların nevi şahsına münhasır şakalarıyla, Zorlu PSM’nin yeni kulübü touché’de sizi mizahın öteki yüzüyle tanışmaya davet ediyor.

 

Pink Martini

Kendilerine “Dünyanın değişik köşelerinden melodileri ve ritimleri bir araya getirip, modern bir formda sunan müzik arkeologları” diyen Pink Martini için bundan daha açıklayıcı bir tanım bulmak zor.

Gerçekten de, tanımlarını olumlar şekilde 1930’ların Küba müziğinden Fransız şansonlarına, Brezilya sokak şarkılarından İtalyan aşk şarkılarına kadar dünya müziğinin en güzel şarkılarını bulup, tozlu raflarından çıkaran Pink Martini her daim iyi bir fikir olacaktır.

 

Gaye Su Akyol

Kendi deyimi ile ‘tatlı tatlı delirmenin müzikle olan buluşması’na birbirinden başarılı şarkılarıyla bizi de davet eden Gaye Su Akyol, 17 Mayıs’ta Salon’da olacak. Türler arası kozmik yolculuğunun son meyvesini İstikrarlı Hayal Hakikattir ile veren şarkıcıyla bu dünyadan soyutlanacağınız galaktik bir yolculuğa çıkmak için mayıs ayı oldukça ideal.

 

Garanti Caz Yeşili: Courtney Barnett

2015 senesinde yayınladığı “Sometimes I Sit and Think, Sometimes I Just Sit” isimli albümü yayınlandığından beri, indie-rock alemlerinde durdurulamaz bir yükselişe geçen Courtney Barnett nihayet Türkiye’ye geliyor.

Geçen yıl yayınladığı ikinci solo albümü “Tell Me How You Really Feel” ile kişisel duruşunu daha da bir oturttuğunu belli eden Barnett’in açık sözlülüğüne eşlik eden alışılmışın dışındaki tınıları alkışlamak için geri sayıma başlayabilirsiniz.

 

Reformist 2019

Dream Sales Machine, şehrin kaotik yapısından uzaklaşıp kendi gücünüzü keşfetmenizde size yardımcı olacak bir etkinlik ile karşınızda. Tüketim toplumunda üretken bireyler yaratmayı amaçlayan Reformist 2019, 18-19 Mayıs’ta Feriye’de gerçekleşecek.

Daha önce deneyimlemediğiniz alanlarla tanışmak ve ilgi alanlarınızı genişletmek, böylelikle de kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu etkinlik tam da size göre.

 

İstanbul Street Dans Karnavalı

Bu sene İstanbul Street Dans Karnavalı bünyesinde üçüncü kez düzenlenecek olan Show Zone etkinliği, geçen yıllarda da olduğu gibi Türkiye’den ve dünyadan birçok dans severi aynı çatı altında buluşturacak.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | İstanbul Street Dans Karnavalı
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | İstanbul Street Dans Karnavalı

Genç dansçıların ve koreografların yeteneklerini sergileyerek, dansın sunduğu özgürlükçü tavrı görsel bir şölene dönüştürmeyi amaçlayan etkinliğin jüri koltuklarında ise, üç senedir olduğu gibi dünya çapında büyük başarılar kazanmış ünlü dansçılar oturuyor.

 

Hey Gidi Günler

Yıllardır ev sahipliği yaptıkları Oldies But Goldies ile müzikal zaman yolculuğunu en iyi şekilde beceren Babylon, gelenekselleşmiş 90’lar turunu bu ayın 24’ünde gerçekleştirecek. 90’lar temalı Pub Story etkinliği ile hazırlık turları attıktan sonra zaman makinesine binmeye hazır hale geleceksiniz. Ardından kabin başına geçen Sarp Dakni ve Berke Yavuz kaptanlığında geçmişe yolculuğunuz başlayacak.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Hey Gidi Günler
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Hey Gidi Günler

 

Organik Ürünler Festivali

“Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Ürünler ve Sağlıklı Yaşam” sloganı ile yola çıkan festival, organik ürünleri tanıtmak ve organiğin öneminin altını çizmek için Türkiye’nin 7 bölgesinden Organik Ürün Sertifikası’na sahip üreticilerini bir araya getiriyor.

Gıdadan tekstile, kozmetikten temizlik malzemelerine kadar organiğin söz sahibi olduğu her alandan ürünler sunacak olan festival, konunun uzmanları tarafından yönetilen paneller, alış veriş stantları ve çeşitli etkinlikler ve yarışmalarla insanları doğal, sağlıklı ve bilinçli bir yaşamın tarafına çekmeyi amaçlıyor.

 

İtalyan Lezzetleri Atölyesi

İtalyan mutfağı tüm dünyanın kalbini kazanan yemeklere sahip. Hamur işine olan tutkumuz, yeşillik ve zeytin yağı sevdamız İtalyanlarınkiyle benzeşse de, söz konusu makarna ve risotto olduğunda işi ustasından öğrenmek gerekir.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | İtalyan Lezzetleri Atölyesi
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | İtalyan Lezzetleri Atölyesi

Le Cordon Bleu İstanbul’un düzenlediği İtalyan Lezzetleri Atölyesi tam da bu amaca hizmet ediyor. Makarna ve risotto severler için düzenlenen bu bir günlük yemek kursu, el yapımı makarna ve risotto pişirme tekniklerinizi ve bilginizi genişletmenize yardımcı olacak.

 

Neo Dervish

48 yaşındaki Ziya Azazi, 28 yıldır dans eden 18 yıldır da sufizm geleneklerine gönül vererek dönüşün felsefesini benimseyen şehirli bir mühendis aslında. Sanatçı olan yönünü hiçbir zaman boş bırakmadan sezgisel yolculuklarıyla besleyen Azazi, ruhsal yönden kendisini oldukça doyuran Sema Dansı’nı yıllardır farklı koreografilerle yorumluyor.

İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Neo Dervish
İstanbul Mayıs Etkinlikleri | Neo Dervish

Farklı sanat dallarına, alışılmışın dışında fikirlere, mekanik ve teknolojik imkanlara yer verdiği projelerinden biri olan Neo Dervish ise, canlı ney ve perküsyona eşlik eden elektronik müziğin büyüsüyle hazırladığı çağdaş bir dans performansı.

 

Mayıs ayında devam eden sergiler

 • Pilevneli Gallery Dolapdere – Arik Levy “Varoluş Kavşağı”/ 4 Mayıs’a,
 • Zilberman Gallery – Zeynep Kaya “Geçici Aynılık” / 4 Mayıs’a,
 • Pilevneli Dolapdere –  “Varoluş Kavşağı” / 4 Mayıs’a
 • İstanbul Modern – Yıldız Moran “Bir Dağ Masalı” / 12 Mayıs’a,
 • SALT Galata – “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” / 9 Haziran’a
 • İstanbul Modern – “İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar” / 7 Temmuz’a.
 • Akbank Sanat – “İnsanın Yeni Gündemi” / 25 Mayıs’a,
 • Pera Müzesi – “Mürekkepten” / 28 Temmuz’a,
 • Versus Art Project – Emirhan Eren “Raw” / 1 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.

Mayıs ayında devam eden tiyatro oyunları

 • Uniq – Don Kişot’um Ben
 • Uniq – Dogville
 • Uniq – Bir Baba Hamlet
 • DasDas – Joseph K
 • DasDas – Timsah
 • DasDas – Yakaranlar
 • Dot – Çıkışa Gel
 • Dot – Limon Limon Limon Limon
 • Dot – Bunu Ben de Yaparım

Yorumlar