Mayıs Takvimi: İstanbul’da Dikkat Çeken Etkinlikler

Günler günlerin ardından, haftalar haftaların içinden geçerek yeni bir aya daha kavuştuk. Hoş bir şekilde gelen Mayıs ayının içimize verdiği, sokaklardan evlere girmeme isteği ise maksimum seviyede. Tıpkı bizim gibi kendi iç sesini dinlemeyi düşünenler için de Mayıs ayının öne çıkan etkinliklerini listeledik.

 

National Geographic Live: Uzaydan Dünyamız

Karşınızda dünyamızın sıra dışı hikayesi.

Neil Armstrong’tan sonra günümüzde dünyanın en ünlü astronotlarından biri olarak adlandırılan Kanadalı Astronot Chris Hadfield uzaydan görülen dünyamızın hikayesini aktarıyor. Dünyamızdaki yaşamın; ne kadar kırılgan, ne kadar sürprizlerle dolu ve ne kadar eşsiz olduğuna tanık olmak isteyenlerin bu özel etkinlik tarihini bir kenara not almalarını öneririz.

Darren Aronofsky’nin yönettiği ve çekimleri 100 hafta süren National Geographic Live: Uzaydan Dünyamız etkinliğinde,  Hadfield uzayda geçirdiği 166 günün hikayesini ve uzay deneyimlerini izleyicilerle paylaşıyor olacak.

 • Yer:  Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro
 • Tarih: 14 Mayıs Pazartesi, 20.00

 

Filarmonica della Scala & Daniil Trifonov | 46. İstanbul Müzik Festivali

Şehrin enerjisini yükselten festivallere kulak vermenin tam zamanı.  23 Mayıs günü başlayacak olan ve #AileBağları teması çerçevesinde gerçekleşecek  festival 12 Haziran’da son bulacak. Mayıs ayının son günlerini ve haziran ayını şenlendirmeye hazırlanan 46. İstanbul Müzik Festivali’nin öne çıkan konserlerinden biri de;  çağımızın en müthiş piyanisti olarak adlandırılan Daniil Trifonov ve La Scala Filarmoni Orkestrası’nın yan yana gelecek olması.

Merakla bekliyoruz.

 • Yer: Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium
 • Tarih: 27 Mayıs Pazar, 20:00

 

Urban Picnic

Türkiye’nin ilk ve tek gece pikniği Urban Picnic, ikinci senesinde de damakları şenlendirmek için iki gece boyunca leziz bir etkinlikle işte yine burada. Yeşillikler içinde bir karnaval havasında gerçekleşecek olan etkinlikte,  onlarca tarz ve mutfaktan yüzlerce farklı lezzeti ek bir ücret ödemeden ve sınırsız olarak tatma şansı yakalayabilirsiniz. Gece pikniği ile yeniden buluşmaya hazır olanlar Urban Picnic’i ajandalarına not alabilir.

 • Yer: Kemer Country Orman Evi
 • Tarih: 12-13 Mayıs Cumartesi – Pazar, 18:00-01:00

 

Sweat Fest

İstanbul’un merkezinde daha önce hiç yaşanmamış şekilde koşu, fitness, dans, boks, cycling, yoga, mind&body, duvar tırmanışı, sporcu sağlığı, sağlıklı yeme-içme noktaları, spor mağazaları, uzmanlarla söyleşiler, seminerler, çocuklara özel atölyeler ve konserlerle Sweat Fest dolu dolu.

 • Yer: Tersane Istanbul, Haliç
 • Tarih: 5-6 Mayıs, 10:00-20:00

 

Singapur’u Düşlemek  | Pera Film

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde devam eden Görünenin Ardındaki Singapur sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Singapur sinemasında bir yolculuğa davet ediyor. Singapur’u Düşlemek  programında, günümüz Güneydoğu Asyasında yaşanan, altı karakterin hızla değişen koşullar altındaki hayatını izleyen, dokunaklı kara komedi filmi Singapur’u Düşlemek seçkinin öne çıkan yapımlarından.

 • Yer: Pera Müzesi
 • Tarih: 4 Mayıs Cuma, 19:00 – 13 Mayıs Pazar, 16:00

 

Unutmak: Lütuf mu Lanet mi? | 10. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali

Halka açık ve ücretsiz oalrak gerçekleşitiren İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (4-12 Mayıs) her yıl 80’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Bu yıl da dopdolu bir programla karşımızda olan festivalin dikkat çeken ettinliklerinden biri de; “Unutmak: Lütuf mu Lanet mi?”.

İnsan, var olmak için önce hatırlanmalı mıdır? Unutmak ve anımsamak sarmalında kaybolmuşken yaşam ırmağının akışına, belleğin bilgeliğine mi bırakmalı yaşadıklarını? Unutmanın aşamaları nelerdir? Aşamalarını yok sayıp anlık bir hal olarak mı görülmelidir? Lavinia Petti ve Nermin Yıldırım’ın Seray Şahinler Demir moderatörlüğünde unutma ve hatırlama üzerine gerçekleşecek olan konuşmasını listenize ekleyebilirsiniz.

 • Yer: İtalyan Kültür Merkezi
 • Tarih: 7 Mayıs Pazartesi, 19:00

 

Atölye: İlişkilerin Rezonansı | Human Art

Zorlu PSM ve Human Art iş birliği ile gerçekleşmekte olan İlişkilerin Rezonansı atölyesi, hayat boyu uygulayabileceğiniz bir donanımla sizi mutlu bir ilişkinin mimarı olmaya davet ediyor.

Dünya üzerindeki çoğunluğun en büyük hayali güzel bir ilişki içinde olmak iken niçin yalnızız? veya ilişkilerimizde mutsuzuz? Neden benzer ilişki deneyimlerini hayatımıza çekiyoruz? Niçin güzellik ile başlayan ilişkilerimiz bir güç savaşına dönüşüyor? Eski ilişkilerimizdeki hangi travmalarımız yeni ilişkilerimizi bloke ediyor?

Atölye çalışmasında bu sorulara cevap bulurken bir yandan da gerçek aşkın enerjisi ile de bir randevuya çıkacaksınız.

 • Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi
 • Tarih: 13 Mayıs Pazar, 14:00

 

 

Sakıp Sabancı Müzesi Bahar Festivali

İlki geçen sene gerçekleştirilen SSM Bahar Festivali kapsamında bu yıl da Müze’nin Boğaz manzaralı bahçesi gün boyu sürecek bir şenliğe ev sahipliği yapacak. Müzede Yoga, Çocuk Atölyeleri ve Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars festivalin öne çıkan etkinliklerinden.

 • Yer: Sakıp Sabancı Müzesi
 • Tarih: 12 Mayıs Cumartesi, 09:00-21:00

 

Polo & Pan | Zorlu PSM Caz Festivali

3 Mayıs’ta başlayıp 13 Mayıs’a kadar devam edecek olan Zorlu PSM Caz Festivali, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kapsamlı programıyla farklı müzik türlerine ve sanat disiplinlerine yer veriyor. Festival kapsamında yer alacak 30’dan fazla konser, atölye ve plak pazarı için takviminizi şimdiden şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Özellikle de festivalin öne çıkan konserlerinden Polo & Pan, ruhunuzu dinlendirmeye ve enerjinizi yenilemeye geliyor.

 • Yer: Zorlu PSM – STUDIO
 • Tarih: 10 Mayıs Perşembe, 20:30

 

Çok Satanlar

Tansu Taşanlar ve Oya Unustası’nın yer aldığı Çok satanlar oyunu, internette yayınladığı müstehcen anılarıyla şöhreti yakalayan Ethan ve edebi yeteneğine rağmen tanınmayan Olivia bir pansiyonda karşılaşır. Bu karşılaşma ikisinin de kariyerleri için bir dönüm noktası olacaktır. Bu oyun da iki yazarın birbirlerinin hayatında açtığı kapılar ve yarattıkları yıkımın tek perdelik komedisi olarak sahnede.

 • Yer: DasDas Sahne
 • Tarih: 18 – 31 Mayıs, 21:00

 

‘Flashback

Tayfun Serttaş’ın ‘Flashback’ adlı kişisel sergisi; 2011 yılında kamuya açılmasının ardından ilk kez bir galeri bünyesinde sergilenecek olan Maryam Şahinyan arşivi, sanatçının görsel arşivlerle süregelen ilişkisinin mekânsal bağlamda kurgulandığı en kapsamlı sergi olma özelliği taşıyor.

 • Yer: Pilevneli Gallery
 • Tarih: 26 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

 

Dokuma-ma

Türkiye’de ilk defa geleneksel kilim dokuma tekniğini güncel sanata taşıyarak özgün işler üreten Belkıs Balpınar’ın tasarımlarında derinlik, uzay ve uzam kavramları dikkat çeker. Özellikle fizik ve astronomi alanında okuduğu kitapların işlerine yansıdığını belirten sanatçı, görünen dünyayı algılama/algılayamama, algılamanın çeşitliliği, bakış açıları ve perspektif gibi konularla hem biçimsel hem teorik olarak ilgilenmektedir. Kilim dokusu üzerinde yarattığı biçimleri, uzamdaki hareketlerin bir yansıması olarak ele alan sanatçı, düz kilim çözgüleri üzerine motifler katarak derinlik vermektedir.

Balpınar’ın çalışmalarında, işlerine boyut katan gölgelerin sınırsızlıkla ilişkisi görülürken aynı zamanda evrendeki farklı uzamsal düzlemler ve mikrokozmos – makrokozmoz, kuantum fiziği ve galaksiler gibi temalar ön plana çıkar.

 • Yer: Anna Laudel Contemporary
 • Tarih: 10 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.

 

İstanbul Cocktail Festival 2018

Türkiye’nin ilk kokteyl festivali ikinci kez tekrar sahalara geri dönüyor. Filozof barmenlerin sıra dışı detayları gizli reçetelerinde kokteyl meraklılarına sunacağı, kokteyl yapımının ustalıklarını ve inceliklerini tecrübe edebileceğiniz workshop’lar ve sanatçıların keyifli parçaları eşliğinde, ferahlatıcı doğa ortamında gerçekleşecek olan İstanbul Cocktail Festival 2018 tüm kokteyl severleri bekliyor.

 • Yer: Life Park
 • Tarih: 12 – 13 Mayıs / 14:00 – 00:00

 

Varolmayanyerler / Nonexistentplaces Sergisi

Levent Sevi’nin 2016-2018 yılları arasında Tel Aviv, Bat Yam, Yafa, İstanbul, Dalyan ve Kaş’ta telefonla çektiği fotoğrafları double exposure yöntemiyle dijital ortamda birleştirip aslında var olmayan yerler yarattığı yeni manzaralar görebileceğiniz “Varolmayanyerler” sergisi, 11 Mayıs’ta Bant Mag. Havuz’da açılıyor.

Serginin açılışının ardından kutlamalar Barlas Tan Özemek, Lara Di Lara, Can Aydınoğlu, In Hoodies, Nilipek.’in akustik performansları ile başlayacak ve 22:30 itibariyle Kutay Soyocak ve Tuğçe Şenoğul’un DJ kabinine geçeceği partiyle tüm geceye yayılacak.

Hem Türkiye hem İsrail vatandaşı olan Levent Sevi, askerlik sorunundan dolayı on üç sene gidemediği İsrail’e girebilmeye başladıktan sonra orada bulunduğu üç ayda, ona yıllardır yasaklı olan ve hafızasında canlanan karelerin aslında var olmayan bir yere kendi geçmişine ait olduğunu fark etti. Sonrasında çektiği kareleri; doğduğu, büyüdüğü ve halen yaşadığı İstanbul’un kareleriyle birleştirdi ve böylece aslında iki şehre de ait olmayan yeni yerler yarattı. Bu sergide de fotoğrafçının hayatında önemli yer tutan ve bir türlü gidilemeyen Tel Aviv – İstanbul hattının birleşmelerini çokça görebilirsiniz.

Yafa’dan Kaş’a, Kuzguncuk’tan Dalyan’a özgürlük sonrası kazanılmış yepyeni yerler yaratan fotoğraflar, isimlerini fotoğrafçının bu yolculuklar sırasında dinlediği ve artık arşivlerde pek de var olmayan eski şarkılardan alıyor.

 • Yer: Bant Mag. Havuz
 • Tarih: 11 Mayıs Cuma

 

“Hacking Everyday Objects” Workshop Serisi

ATÖLYE’nin MIT FabLab üyesi olan Prototyping Lab’imizde 16 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasına yayılmış toplam 12 saatlik bir workshop serisi düzenliyoruz. Üretim teknolojilerini, kod yazmayı ve temel elektronik devre oluşturmayı öğrendikten sonra. katılımcılar bu bilgileri kulllanarak kendi seçtikleri bir objeyi  hack’leyip dijitalleştirerek alışkın olduğumuz işlevlerinden başka bir hale büründürüyor olacak. Workshop biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Yer: DasDas Sahne
 • Tarih: 16 Mayıs – 6 Haziran, 17:30 – 20:30

 

HYPECON Sokak Kültürü Festivali

Sokak kültürüne dair her şey bu festivalde. Türkiye’nin ilk sokak kültürü festivali HYPECON, sokak modası, sneaker kültürü, basketbol, kaykay, dövme, graffiti ve müziği bir araya getiriyor. Festival, üç gün boyunca Türkiye ve dünyanın dört bir yanından katılacak sokak modasının odağındaki markaları, sneaker koleksiyonerlerini ve performans sanatçılarını ağırlayacak. Katılımcıları bekleyen etkinlikler ise; sokak modasının ikon parçalarına açık arttırma veya değiş-tokuş ile sahip olma şansı, canlı grafitti performansları, 3e3 basketbol turnuvaları, mini-ramp kaykay turnuvası, sokak kültürü temsilcileriyle oturumlar ve dövme seansları…

 • Yer: Abud Efendi Konağı
 • Zaman: 11-12-13 Mayıs, 12:00-00:00

 

212 Uluslararası Fotoğraf Festivali

Fotoğraf ve kültürel etkileşim tutkusunun bir adım öteye geçmiş hali 212 Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde hayat buluyor. Farklı fotoğraf sanatçılarını bir araya getirmeyi ve yeteneklerine ışık tutmayı amaçlayan festival, ilk edisyonunda iddialı bir fotoğraf yarışmasına da ev sahipliği yapıyor ve farklı uluslardan ve inisiyatiflerden çeşitli sanatçıların işlerini sunuyor.

Festival kapsamında gösterilecek olan ücretsiz film gösterimlerini de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 • Yer: Bomontiada
 • Zaman: 11-12-13 Mayıs, 13:00-22:00

 

Mayıs ayını evden çıkmadan takip edeceğim diyenlere;

8 Mayıs günü başlayacak olan ve jüri başkanlığını Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett’ın üstlendiği 71. Cannes Film Festivali, evden oturduğunuz yerden rahatça takip edebileceğiniz festivallerden. Bizim de gözümüz orada.

Dört gözle beklediğimiz ve nihayet ikinci sezonları da başlayan dizilerin başına oturmanın tam zamanı. The Handmaid’s Tale ve Westworld; bıraktığınız yerden aradaki sevgi bağını güçlendirmek için sizi bekliyorlar. Bu dizilere ilk kez başlayacak olanlar ise evet, eve kapanıp dizi izlemekte çok haklılar.

 

Mayıs ayında belki sadece bir kere evden çıkarım diyenlere;

18-24 Mayıs 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Müzeler Haftası, yapılacak özel etkinlikleriyle sizi konforlu alanınızdan çıkarabilir. Müzeler Haftası’na özel ücretsiz olarak ziyarete açılacak olan müzeleri yakın takibe almanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar