Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri

Tiflis’e ikinci kez merhaba. Daha önce keşfettiğimiz ve çok sevdiğimiz; her daim enerjisi yüksek, kendini yenileyen Gürcistan’ın hip başkentinden, bu kez alternatif adresler paylaşıyoruz. Kültür sanat dünyasını yansıtan noktalardan, şehrin yeni vintage mağazasına; gastronomik rotalardan Tiflis’in en iyi tasarım otellerine en güncel Tiflis rehberiniz bu yazıda!

Keşif Noktaları

They Said Books

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | They Said Books
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | They Said Books

Tiflis’in en yeni tasarım kitapçısı. İçerisinde tasarım kitaplardan dergilere pek çok alternatifi bir arada bulunduran iki katlı kitapçı; üst katında bir coffee shopa ev sahipliği yapıyor. Konseptsel tasarımı Gürcü sanatçı Lado Lomitashvili’ye ait They Said Books’ta kahveler Five Elephant’dan.

 

Project Artbeat

Biraz da sanat molası. Gürcü sanatçıların özel sergilerine ev sahipliği yapan Project Artbeat, Tiflis tarihi Özgürlük Meydanı’na çok yakın konumda. Pavle Ingorokva Sokağı’nda tarihi binada bulunan galeri, çağdaş sanat örneklerini yakından görebileceğiniz, kaçırmamanız gereken noktalardan.

 

Velvet Vintage Store

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Velvet Vintage Store
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Velvet Vintage Store

Kıyafetten, Sovyet dönemi film posterlerine, dekoratif ürünlerden plaklara aradığınız her şey burada. Velvet Vintage Store Fabrika Tiflis’in karşı komşusu. Tiflis Marjanishvili bölgesindeki en özel binalardan birinde yer alan mağaza, sizi dönemler arası bir yolculuğa çıkaracak.

 

Gastronomik Noktalar

Cafe Daphna

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Cafe Daphna
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Cafe Daphna

Tiflis’in tam kalbinde, Rustaveli Caddesi’nde Opera binasına sadece 2 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Cafe Daphna Gürcü lokal lezzetlerini sofistike bir anlayış ile pastel tonlu dekorunda sunuyor. Gürcistan’ın en ünlü lezzeti Khinkali’yi  menüsünün yıldızı olarak benimseyen Daphna bunun yanın sıra Gürcistan’fa yetiştirilen organik sebzelerden hazırlanmış çorbalar ve atıştırmalıklar da servis ediyor.

 

Ovsyanka Bar Tbilisi

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Ovsyanka Bar Tbilisi
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Ovsyanka Bar Tbilisi

Tiflis’in popüler mekanlarından Lolita’ya sadece 5 dakika uzaklıkta Ovsyanka Bar. Kahvaltıdan atıştırmalıklara çok çeşitli bir menü vadediyor. Duvarlarında Gürcü sanatçıların orijinal eserlerinin sıralandığı mekanda, mutlaka pencere kenarından bir masa kapın.

 

Hurma Cafe

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Hurma Cafe
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Hurma Cafe

İsmiyle dikkatleri çekiyor. İçeriye girdiğinizde ise “cozy” kelimesinin hakkını veriyor. Ev sıcaklığında bir cafe. Tiflis’in yeni popüler noktalarından Sio’ya yakınlığı ile favorilere alınmalı. Özellikle kahvaltıları ile meşhur. Kendi kahvaltınızı kendiniz yaratabiliyorsunuz ya da Hurma’nın oluşturduğu setlerden de alabiliyorsunuz. Hurma her gün 09.00-22.30 saatleri arası açık.

 

En iyi şarap tadımı yapabileceğiniz adresler

Sitio Wine Bar

Kendinizi bir film sahnesinde hayal etmek isterseniz, tarihi atmosferinde Sitio’nun cam kenarında bir masasına oturun ve Gürcü otantik şaraplarının tadını çıkarın. Büyük bir titizlikle seçilmiş butik şarap menüsü ile Tiflis’te şarap deneyiminizi ikiye katlayacak bir adres.

 

Lagaza Wine Bar

Tiflis'in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Lagaza Wine Bar
Tiflis’in En Yenileri ve Alternatif Adresleri | Lagaza Wine Bar

Modern İspanya mutfağı esintili, Gürcü şarap barı olarak tanımlayabiliriz Lagaza’yı. Gürcü şaraplarının dışında dünyadan pek çok şarap da menüsünde sunan mekan şehrin bir başka canlı noktası Pekini Caddesi’nde.

 

Konaklama

g.Vino Hotel

g.Vino aslında Eski Tiflis bölgesinde konumlanan bir şarap barı ama yeni açtığı g.Vino City Wine Hotel ile Tiflis’te kalınabilecek en özel noktalardan. 19.yy’a ait tarihi binada konumlanan otel; Art Nouveau merdivenleri, vintage mobilyaları ve palmiye ağaçlarıyla etkileyici.

Tiflis’in mimari açıdan en özel yerlerinden David Agmashenebeli Caddesi’ne yakınlığı ile şehrin çok merkezinde. Gürcistan’ın farklı şarap bölgelerinin isimlerinin verildiği odalar ve otel içinde Gürcü sanatçı Giorgi Qochiashvili’nin modern tabloları ise g.Vino City Wine Hotel’i bir başka boyuta taşıyor. Otel aynı zamanda minik bir avluya da sahip. G.Vino Wine Bar’ın özel seçkisinden şaraplarınızı burada yudumlarken Tiflis’e “iyi ki gelmişim” diyeceksiniz.

 

Stamba Hotel

Adjara Group bünyesindeki en farklı otellerden biri Stamba. Eski bir yayınevi ve gazete basım fabrikası olan bina, şimdilerde tasarım ödüllü mimarisinde konuklarını ağırlıyor. Fabrika zamanından kalan, Sovyet döneminde basılmış kitaplardan oluşan kütüphanesi ve palmiyelerle donatılmış küçük orman lobisi nefes kesici! Odalar ise her biri ayrı tasarım anlayışı ile tasarlanmış. Lüks bir loft dairesinde yaşıyormuşsunuz hissi veren odalarda kendinize ait bir müzik sistemi ve küçük çaplı bir kahve ünitesi bulabilirsiniz.

Otelin bir diğer çeken noktası ise, Wes Anderson filmlerinden fırlamışçasına güzel barı ve restoranı. Otel içerisinde aynı zamanda özel kahveler ve el yapımı çikolata tadımı yapabileceğiniz bir bölüm de bulunuyor. Ayrıca otel içerisinde yeni açılan fotoğraf ve multimedya müzesini ve bookstore’u da gezmeyi ihmal etmeyin.

 

Bonus: BATUM

Tiflis’e kadar gelmişken hızlı trenle 5 saatlik bir yolculukla Batum’u da keşfe çıkın. Upuzun plajları ve hayaller kurdurtan muhteşem günbatımlarıyla Gürcistan’ın bu sahil şehrini, yeni açılan Kartuli Hotel’in 37.katından seyredin.

 

Kartuli Hotel

Batum’a gelme sebebiniz olabilecek otellerden. Minimalliği Gürcü estetik harfleriyle birleştirdikleri tasarım odaları ile Kartuli Otel, Gürcüce “Gürcü” anlamını taşıyan ismini moderniteyle buluşturuyor. Batum’un New Boulevard olarak adlandırılan noktasında bulunan 23 odalı otel; Orbi Beach Tower binasının 37 ve 38.katında eşsiz bir manzaraya hakim.

Otelde kütüphane ve plaklarla dolu farklı tarzlarda müzikler dinleyebileceğiniz bir alan da mevcut. Üstelik kütüphane balkonundan enfes bir Karadeniz manzarası da bonus.

Daha önce ekip olarak oluşturduğumuz maddelerle Tiflis yazımızı incelemek isterseniz, tıklayın.

Murat Can Uysal

Yorumlar