Trastevere: Pusulası Kalbi Olanlara

Roma’ya gelip bu bölgede gezmediyseniz, Roma’ya gelmiş sayılmazsınız. Sarı – turuncu binaları, sizi her seferinde başka bir maceraya çıkaran dar sokakları, restaurantları ve size hissettirdiği birbirinden güzel duyguları ile Trastevere, Roma’da olduğunuzu iliklerinize kadar hissettirecek, size Roma’ya aşık edecek tek semt.

Oturanların kendilerini gerçek Roma’lı olarak gördükleri bir yer burası. Haksız da sayılmazlar gibi…

Roma’da gençler hem gündüz, hem gece buraya akın ediyor. Bizim Karaköy gibi düşünebilirsiniz. 🙂 Zamanınız varsa mutlaka hem gündüz hem de gece görmelisiniz.

Yemek için Grazia & Graziella’yı tercih edebilirsiniz. Yemek öncesi ikram olarak Bruschetta ve Prosecco, yemek sonrası ise Limoncello ve kurabiye gelecek. Menüden seçiminizi ona göre yapın. Porsiyonlar ise gerçekten büyük! Ha bir de garsonları inanılmaz canayakın. Emrah’ın “Sensiz Ben Nefes Alamam” adlı şarkısını ezbere bilen bir garsonları bile var! 🙂

 

Daha ayaküstü atıştırmalık istiyorsanız, mükemmel dilim pizzaları olan La Boccaccia’yı tercih edebilirsiniz. Roma’da en güzel dilim pizzaları yiyebileceğiniz yer burası!

Benim gibi yürürken ceplerinizi kurabiye doldurmak isterseniz de Biscottificio Innocenti‘ye uğrayabilirsiniz. Ege’de bir mahalle pastanesine uğramış gibi hissedeceksiniz.

Kahve içmek isterseniz de adını Santa Maria Bazilikası’ndan alan, bölgenin merkezi Santa Maria meydanındaki herhangi bir yerde meydana karşı güneşlenerek ufak bir mola verebilirsiniz. Mutlaka bir sokak müzisyeni de size eşlik edecektir. 🙂

Ya da bunların hepsini bir kenara bırakın! Trastevere’de pusulanız kalbiniz olsun, en keyifli rota bu olur.

Simla Leventoğlu Duran

Yorumlar