SanatSeyahat

Viyana’da Görülmesi Gereken 5 Müze

Albertina 

Eskiden Albertina Sarayı olarak bir yaşam alanı olan bu müze daha sonra Dük Albert koleksiyonunun sergilenmesi amacıyla bir müze haline getirilen bu şahane yapı şimdilerde özel koleksiyonlara ve çok ünlü sanatçıların yer aldığı süreli sergileri ağırlıyor. Viyana’nın sanatsal ruhuna küçük bir başlangıç yapmak için akşam saatlerinde gezmek için keyifli bir alternatif olabilir. Dük Albert’ın salonlarındaki mükemmel ışıklandırmaları ve sarayın detaylarını akşam görmek daha büyüleyici.

http://www.albertina.at/en

Albertina - Viyana'da Görülmesi Gereken 5 Müze

 

Mumok

Modern Sanat Müzesi olarak geçen Mumok, çok değişik sanat eserlerine yer vermekle kalmıyor aynı zamanda fotoğraf, video ve film çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Any Warhol, Yoko Ono, Gerhard Ritcher gibi önemli isimlerin yer aldığı bu modern sanat müzesini gezerken her katında ayrı bir sanatla karşılaşıyorsunuz. Özellikle alt katında bulunan Pop Art koleksiyonu hemen hemen herkesin gözdesi olmaya aday.

https://www.mumok.at/en

Mumok - Viyana'da Görülmesi Gereken 5 Müze

 

Leopold Müzesi

Avusturya modern sanatını yakından tanıyabileceğiniz, koleksiyonların her birinde bulunduğunuz ülkenin etkilerini hissedebileceğiniz özel bir müze. Gustav Klimt, Oscar Kokoschka, Egon Schiele gibi modern Avusturyalı sanatçıların eserlerini görmek ve yaşamları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz adresiniz kesinlikle burası olmalı. Avusturya sanat tarihine ilgisi olanlar bu müzeyi gezmeyi özellikle tercih etmeli.

http://www.leopoldmuseum.org/en

Leopold - Viyana'da Görülmesi Gereken 5 Müze

 

Sanat Tarihi Müzesi

Devasa bir resim koleksiyonuna sahip olan bu müzede her köşeyi döndüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Güzel sanatlar alanında adını dünyada duyurmuş olan bu müzedeki eserlerin her biri sizi büyülemekle kalmayacak adeta içine çekecek. Mısır ve Yakındoğu koleksiyonu dışında Yunan ve Roman Antik koleksiyonunu görebileceğiniz bu müzede dekorasyon da inanılmaz derecede etkileyici. Ayrıca en üst katında özel bir kısımda yer alan madeni para koleksiyonunun sergilendiği kırmızı odaya uğramayı unutmayın.

https://www.khm.at/en/

KHM - Viyana'da Görülmesi Gereken 5 Müze

 

Freud Müzesi

Sigmund Freud’un evinde gibi hissedeceğiniz, kendisinin özel eşyalarına ve kitaplarına dokunabileceğiniz, çalışma masasında oturup evin arka bahçesine baktığı o anı sizin de tadabileceğiniz harika bir müze. Bu müzede Freud’un özel ilk baskı kitaplarını, onun yazdığı mektupları, hayatına giren kadınların ona bıraktığı yazıları, tarihten kalan bir dolu fotoğrafı ve çok daha fazla arşivi inceleyebilirsiniz. Sigmund Freud’un son zamanlarında yaşadığı ve odasında çalıştığı bu tarih kokan evi görmeyi denemen lazım!

http://www.freud-museum.at/en/

Freud -