Yaz ve Şehir: Haziran Ayının Dikkat Çeken Etkinlikleri

Şehrin bekçileri olarak sokaklara çıkmaya ve kendimizi sanata, müziğe, sinemaya vermeye hazırız. Haziran ayında İstanbul’un dopdolu etkinlik programına kayıtsız kalmak pek mümkün görünmemekte. Peki, yola nereden çıksak? Pera’ya ne dersiniz ya da Moda da olabilir.

 

Sonsuzluk ve Bir Gün | Pera Film

Pera Film yaz aylarını Kumsalda programı ile karşılıyor. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün 1870’lerden 20. yüzyıla, deniz hamamından plaja geçişin hikâyesine odaklanan İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi kapsamında sunulan program, sinemada bir mekan olarak kumsalın işaret ettiği anlamların izini sürüyor.

Seçkiden, izlemekten asla bıkmadığımız film Sonsuzluk ve Bir Gün’ü izlemenizi tavsiye ederiz.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 28 Haziran Perşembe, 19:00 – 28 Temmuz Cuma, 15:00

 

Lokalize: Son Feci Bisiklet

Haziran ayının konser listesinin oldukça kabarık olduğunu baştan hatırlatalım. Alternatif müziğin önemli temsilcilerinden Son Feci Bisiklet de, listenin öne çıkanlarından.

İlk stüdyo albümünü 2015 yılında yayınlayan grup; gitar ve vokalde Arda Kemirgent, davulda Can Sürmen, gitarda Erkin Sağsen ve bas gitarda Ozan Özgül’den oluşan bir ekiple yola devam etmekte. Sevilen parçalarının yanı sıra enerjik canlı performanslarıyla da ön plana çıkan grup Son Feci Bisiklet, Lokalize serisi kapsamında Studio’da!

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi Studio

Tarih: 6 Haziran Çarşamba, 20:30-23:30

 

Çok Mutluyum, Çünkü | Halılar ve Kilimler | Lotus

Pilevneli Gallery, haziran ayında üç farklı sergiyle karşımızda. Bora Akıncıtürk’ün “Çok Mutluyum, Çünkü” adlı kişisel sergisi, bir enstalasyondan, yeni resimlerden ve de Berk Çakmakçı ile ortak olarak üretilip sergi için komisyon edilmiş bir videodan oluşuyor. Kalbin simgesi olan “Lotus” ise sergide yer alan neon rölyeflerde birkaç kez karşımıza çıkıyor. Evren Tekinoktay “Lotus” ile ışık, formlar, renkler ve görsel bilmeceler ile sarmalanmış bir oda yaratmak için boyanmış bir alanda 5 neon rölyef sergiliyor.

Halılar ve Kilimler sergisinde ise Can Sayınlı’nın 2012 yılından beri ürettiği eserler, sosyal eşitsizliğin ve adaletsizliğin normalleşmesine karşı olan direncin hikayesini örüyor.

Yer: Pilevneli Gallery

Tarih: 6 Haziran – 21 Temmuz

 

In Hoodies “Coo Coo” Single Lansmanı

In Hoodies’in haziran ayının ilk haftasında çıkacak olan yeni single’ı Coo Coo, şarkının dinlenebileceği bir link içeren, özel olarak tasarlanmış boş kese kağıtları aracılığıyla yayımlanacak. Farklı alanlardan sanatçı/tasarımcıların şarkıya ilişkin üretimleri de bu gerçekleşecek etkinlikte ilk kez sunulacak.

Coo Coo için tasarlanmış kese kağıtlarının üzerindeki linklerden şarkının Tim Wills ve İskeletor imzalı remixlerine ve tüm görsel dosyalara da ulaşılabilecek. Şarkının Mertcan Mertbilek ve Yasemin Yasu tarafından hazırlanan animasyon videosunun ilk gösteriminin yapılacağı gecede, İskeletor remixine Baran Kurtoğlu’nun görselleri eşlik edecek.

Yer: Bant Mag. Havuz / Bina

Tarih: 7 Haziran Perşembe, 20:30 – 23:30

 

Yansımalar – Speglingar | Akbank Sanat Nordik Film Günleri

İşte bu seçki için İstanbul’da kalınır. İsveç Başkonsolosluğu, Norveç ve Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla, güncel İsveç, Norveç ve Danimarka sinemasından toplam dokuz seçkin filmin gösterileceği Nordik Film Günleri için içimizde tatlı bir heyecan var.

Programın öne çıkan yapımlarından Speglingar ise anne-kız ilişkisinin karmaşık yanlarını ortaya koyan şiirsel bir belgesel olarak listenin parlayan yıldızı konumunda.

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 7 – 29 Haziran

 

Massive Attack

Trip-hop denilince akla gelen ilk isim Massive Attack İstanbul’da. Tamam, biz de buradayız.

Müzik tarihinin en etkili oluşumlarından biri olan Massive Attack, hip-hop ritimlerinin, duygusal melodilerin, dub seslerinin karanlık, tutkulu ve sinematik bir birleşimi olarak yorumlanabilecek müziğiyle ruhumuzu doyurmaya geliyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 25 Haziran Pazartesi, 20:00

 

Travis

Dünyaca ünlü İskoçyalı rock grubu Travis, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında sevilen parçalarını seslendirmeye geliyor.

İskoçya Müzik Ödülleri’nde ülke müziğine yaptıkları katkıdan dolayı onurlandırılan grup, unutulmayan şarkıları “Sing”, “Why Does It Always Rain On Me?”, “Closer” ve “Side” gibi hitleri muhteşem sahne performansları eşliğinde sevenleriyle buluşturacak.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 8 Haziran Cuma, 20:30

 

Joseph K.

Kafka’nın “Dava”sı, yeniden görülmek üzere modern hayatın labirentlerine geri dönüyor.

Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer.

İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 12 Haziran Salı, 20:30 – 13 Haziran Çarşamba, 19:00 – 13 Haziran Çarşamba, 21:00

 

Hey! Douglas

70’li yılların saykodelik, funk ve soul şarkılarını günümüz cilası ile süsleyip tekrar düzenleyen VEYasin, bu çalışmaları “Hey Douglas” çatısında toplayıp dinleyicisi ile buluşturmaya devam ediyor.

Keyifli bir akşam geçirmek için kendinizi müziğe bırakmayı unutmayın.

Yer:  Dorock XL

Tarih: 14 Haziran Perşembe, 22:30 – 01:30

 

Adamlar

Dinamik performanslarıyla tanınan Adamlar, pek çok janrı Türkçe sözlerle bir araya getirerek kompakt bir müzik deneyimi sunuyor. Vokal ve gitarda Tolga Akdoğan, elektrik gitarda Emre Malikler, bas gitarda Can Aydemir ve davulda Berkan Tilavel’den oluşan Adamlar’ı dinlemek için mükemmel bir yaz akşamı sizi bekliyor.

Yer: Moda Kayıkhane

Tarih: 21 Haziran Perşembe, 22:30

 

Chill-Out Festival

Chill-Out Festival; 2018’in ilk buluşmasında beklentileri bir hayli yükseltiyor. Yıllar içinde Chill-Out’ta yaşanmış tüm hikayelere farklı bir perspektif kazandırmayı hedefleyen “the missing part”, bizleri Istanbul adalarının ikinci büyüğü Heybeliada’ya davet ediyor.

Etkinlik alanı ve tarzı ile Chill-Out Festival tarihinde yeni bir ilke işaret eden “the missing part” sahnesine geçecek isimlerden bazıları; Satori, Jacob Groening, Elfenberg, Herhangi…

Yer: Heybeliada

Tarih: 23 Haziran Cumartesi, 12:00 – 02:00

 

Festival Açılış Konseri: 25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı

25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali’nin görkemli açılış konseri, nesiller boyu birbirinden farklı renklere, tınılara bürünen Türkiye cazının geniş yelpazesine atıfta bulunuyor. Türkiye caz tarihinin kilometre taşları olan solistler, besteciler ve topluluklardan oluşan bir yıldızlar geçidi, Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşliğinde seslendirilecek çeşitli yapıtlarla, geniş bir kesit sunacak.

Bu gurur verici panorama kaçmaz gerçekten de.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 26 Haziran Salı, 21:30

 

Melody Gardot

25. İstanbul Caz Festivali’nin en önemli isimlerinden biri Melody Gardot, tam karşımızda.

Kategorilere sığmayan deneysel müziği, derinlerden kendini hissettiren Philadelphia yansımaları, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin muhteşem bir kombinasyonu onun sahnesinde bizi bekleyenlerden.

Yer: UNIQ Açıkhava Sahnesi

Tarih: 27 Haziran Çarşamba, 21:00

 

Fazıl Say Piyano Resitali | ENKA Açıkhava Buluşmaları

Kendi ekolünü oluşturmuş bir sanatçı olan Fazıl Say, Chopin, Satie, Beethoven gibi büyük ustaların eserlerini kapsayan repertuarda, “Yürüyen Köşk” Atatürk Anısına Opus 72 “ eseri ile Atatürk ‘ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün hikâyesini de eşsiz melodilerle dinleyici ile buluşturacak. Konser,  klasik müzik dinleyicileri için kaçırılmayacak birer performans niteliği taşıyor.

Yer: Enka Açıkhava Tiyatrosu

Tarih: 27 Haziran Çarşamba, 21:15 – 23:30

 

Gece Gezmesi

25. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan Gece Gezmesi heyecanla beklediklerimizden.

Bağımsız sahnenin en heyecan verici isimleriyle buluşmak için hazırız. Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Islandman, Nilipek, Melike Şahin, Taner Öngür & 43,75 ve Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions’ın yanı sıra yeni albümü Miles Kuçles’i geçtiğimiz aylarda yayımlayan caz müzisyeni ve besteci Selim Selçuk etkinliğin öne çıkan isimlerinden.

Yer: Kadıköy – Moda / Çeşitli Mekanlar

Tarih: 28 Haziran Perşembe, 19:00-00:00

 

Bebek Şenliği 2018

Bu güzel yaz günleri için hafta sonuna yakışacak şenlikleri sarmalamanın tam zamanı. Konserler, yaratıcı atölyeler, tasarım ürünlerin yer aldığı standlar… Dopdolu bir programla bu yıl da açık havada keyifli akit geçirmeyi vaad eden Bebek Şenliği’nin yıldız ismi ise Kenan Doğulu.

Yer: Bebek Parkı

Tarih: 29-30 Haziran, 1 Temmuz / Gün boyu

 

Sonic Swim

Yaşasın yaz festivalleri.  Kilyos’un gözde mekanı Kafes’te, House ve Techno müziğin en özgün isimleri bir araya geliyor. Hem yeme-içme alternatifleri hem de atmosferiyle sihirli bir yaz günü için Sonic Swim, sizi bekliyor. Line-up ise ışıl ışıl:

Byron The Aquarius, DJ Seinfeld, Marquis Hawkes, Pangaea, Seb Wildblood…

Yer: Kafes – Kilyos

Tarih: 30 Haziran Cumartesi 13:00 – 1 Temmuz Pazar 08:00

 

Global Wellness Day 2018

“Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir.”

Global Wellness Day, herkesi bir gün bile olsa “Nasıl daha sağlıklı ve iyi yaşarım?” düşüncesine yönlendirmeye, hem bireyleri hem toplumu “İyi yaşam” konusunda bilinçlendirmeye davet ediyor. İyi bir yaşama birkaç adım daha yaklaşmak ve keyifli aktivitelerle de gününüzü şenlendirmek için bu özel günü ajandanıza not etmeyi unutmayın.

Yer: KüçükÇiftlik Park

Tarih: 9 Haziran Cumartesi, 10:00-19:00

 

Sarsılan İmge

Pera Müzesi, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Lisansüstü ve Sanatta Yeterlik öğrencilerinin işleri arasından yapılan bir seçkiyle Sarsılan İmge sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği sergide, halen fakültede eğitime devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecradaki üretimleri, imgenin kavramsal katmanlarını ve üretim süreciyle olan ilişkisini araştırıyor.

Sergilenen işler genç kuşak sanatçıların güncel sorgulamalarını yansıtırken görüntü, beden, toplum, bellek, mekân, doğa ve kültürel normlar gibi iç içe geçmiş farklı bağlamların imgeyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 06 Haziran – 26 Ağustos

 

Botanik İpek Fular Atölyesi

İstanbul’da Deniz Sefası sergisinden ilhamla, İstanbul çiçekleri, şifali bitkileri ve bitki ekstreleriyle bohça boyama tekniği (bundle dyeing) kullanarak doğal pigmentleri kumaşa aktarmayı öğrenmek için bu etkinliği kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Atölyede bir adet ipek fular baskısı gerçekleşecekken, farklı doğal boyama tekniklerini de deneyimlemek mümkün olacak. Etkinlikte kontenjan sınırlaması bulunmakta.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 29 Haziran Cuma, 19:30

 

New Moon Yoga with Nihan Hantal

Yeni Ay ile birlikte güneşin battığı dakikalarda kendi bedeninizde yeniden doğmaya hazır mısınız?

Yeni ay yogası ile hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz değişimler için ihtiyacınız olan cesareti ve ilhamı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra bizim dışımızda gerçeklesen değişimlere ayak uydurabilecek esnekliği ve kendine güveni de yakalamak mümkün.

Nefes, esneklik ve güven odaklı Yoga seansını tamamlayarak Yeni Ay gecesine özel dinlenmeye geçebilirsiniz.

Yer: Swissotel The Bosphorus

Tarih: 13 Haziran – 9 Ekim

 

Karaköy’de Sessiz Kareler

Hacer Kıroğlu’nun, Karaköy’de dört mekana yayılan kişisel sergisi bu ayın öne çıkanlarından Kıroğlu bu sergi için, Nimet Han’ın kare şeklindeki odasını başlangıç noktası alarak, farklı dünyaların bir araya geldiği ve çatıştığı bir şehirde, kare şeklindeki bu odayı çevresindeki semti sürekli değiştiren bir fırtınanın merkezi olarak belirliyor. Sanatçı işlerini, eski geleneksel Han’dan Karaköy’ün gizli çatı katı kiliselerine kadar, dört farklı mekana yerleştiriyor.

Yer: PASAJ Karaköy Nimet Han

Tarih: 6-23 Haziran

 

Ladyfest Ist ’18

Yerel sahnede kuir feminist alanlar yaratma fikriyle ortaya çıkan Ladyfest bu yaz İstanbul’da. Anti-normatif, anti-konformist oluşumlar için bir çatı görevi üstlenen bu etkinlik, KargART’ta gerçekleşecek konserin yanı sıra aynı hafta yer alacak olan sergi ve atölye çalışmalarını da kapsamakta.

Yer: kargART

Tarih: 9 Haziran Cumartesi, 21:30 – 01:00

 

Syria in Ink / Molly Crabapple & Marwan Hisham

Marwan Hisham’ın IŞİD kontrolü altındaki Rakka’da yaşadığı yılları aktardığı metinlere güçlü ve çarpıcı çizimleriyle hayat veren Molly Crabapple’ın “Brothers of the Gun” için yaptığı mürekkep illüstrasyonlar “Syria in Ink” sergisiyle Bant Mag. Havuz’da olacak. Hisham’ın savaşın vahşi kaosuna ve o kaosun içinden yeşeren cesaret, yaratıcılık ve umuda dair anlatıları ve sanatçı Molly Crabapple’ın güçlü çizimlerinin birleşimi görülmeye değer.

Yer: Bina

Tarih: 3-17 Haziran

 

Gaza Surf Club | Perşembe Sineması

Bir çatışma ortamında sporla direniş ve varoluşu anlatan bu belgesel film, heyecan verici görüntülerle sörfün özgürleştiriciliğine vurgu yaparken yeni kuşağın ifade ve inanç özgürlüğü ile kadın haklarına bakışı yer veriyor. Bölgedeki sosyo-politik durumu da kayıt altına alan yapım, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Yer: SALT Beyoğlu

Tarih: 14 Haziran Perşembe, 19:00 – 20:30

Yorumlar