El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası

İki ilham veren isim aynı stüdyoda. Biri “cesur ruhlar için hikayesi olan parçalar” tasarlayan Hazal Kızıltoprak (El Quinto Studio), bir diğer isim ise ilhamını sokaklardan alan, bağımsız sanatçı Kerem Ardahan. Farklı disiplinlerde çalışan iki ismi Kızıltoprak’taki yeni üretim alanlarında ziyaret ettik.

 

Hazal, El Quinto markasını yaratma fikri nasıl oluştu?

El Quinto 2012’de ortaya çıktı. O dönem yaptığım uzun bir yolculuk sonrası, başkalarının işlerinde başkaları için çalışmak istemediğimi ve bu yaşadığım hayatın bana ait olduğunu anladım. Ellerimle bir şeyler yapıyor olma fikri zaten beni hep mutlu etmişti. Tüm isteklerimi birleştirdiğimde ortaya doğal bir şekilde kendi işimi yapmak ve El Quinto çıktı.

El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası | Hazal Kızıltoprak
El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası | Hazal Kızıltoprak

El Quinto ismi nereden geliyor?

El Quinto ispanyolca “beşinci” demek. Hayır, ispanyolca bilmiyorum 🙂 Küçüklüğüme dayanan hikayesiyle, özel bir anlamı olduğu için bu ismi seçtim. Çünkü kendi işimi yapma hedefimde benim için önemli olan seçeceğim isimden sıkılmamamdı; bu noktada öznel bir hissi olan bir isimden daha iyisi olamaz diye düşünüyorum.

 

Tasarımlarını yaparken kullandığın materyaller neler?

Tasarımlarımda kullandığım materyalleri ilk günden beri kısıtlı tutuyorum ve bu bilinçli olarak yaptığım bir şey. Çünkü az malzemenin çok yaratıcılık getirdiğine inanıyorum. Bir markayı marka yapan şeyin de ona özgü olan şeyleri hiçbir zaman kaybetmemesi ve eklenecek yeni şeylerin de markaya ait görsel dokuyu her zaman yansıtması olduğunu düşünüyorum.

El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası
El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası

El Quinto’daki ürünler ilk günden beri ahşap – çoğunlukla kayın ağacı – , pamuklu veya pamuk karışımlı ipler ve non-toxic akrilik boyalarla üretiliyor.

 

Markanın felsefesini nasıl tanımlarsın?

Her zaman şu cümleyle yola çıkıyorum: “Cesur ruhlar için hikayesi olan parçalar!”

 

El Quinto Studio ürünlerinden bahsedelim mi?

El Quinto ilk günden beri kendine takıyı ürün olarak belirlemiş bir marka. Ancak geçtiğimiz sene itibariyle koleksiyonlara kişisel aksesuarlar ve yaşam alanı objeleri eklemeye başladık. Dolayısıyla El Quinto’nun sonuna gelen “studio” nun yeni dönemimiz adına daha kapsayıcı olduğunu düşünüyorum. El Quinto Studio olarak üretmeye başladığımız yeni ürünlerin insanların gündelik yaşamına neşe katan parçalar olmasını istedik.

El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası
El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası

Biraz daha fazla renk ve alışılmışın dışında formların her zaman ruh halimiz adına yükseltici etkileri olacağına eminim! Bir yandan da, kısa süre önce genişlemeye başlayan ekibimizle, El Quinto’nun estetik algısı içinde yaptığımız set ve prodüksiyon tasarımı gibi işlerimizi yine bu isim altında toparlamaya başlıyoruz. Bunları da yakın zamanda daha fazla duyuracağız.

 

El Quinto Studio’nun yakın gelecekteki planları neler?

İlk yaşam alanı koleksiyonumuz Odd Goods’a eklenecek yeni ürünler var gündemde. Çok sevileceklerini düşünüyorum! Bir yandan da çok uzaklaşmadan yeni bir takı koleksiyonu da gelecek. Tabi ki sürpriz işbirlikleri de yolda.

 

El Quintoları şu an için nerelerde bulabiliriz?

El Quintolar öncelikle kendi websitemiz el-quinto.com üzerinden edinilebilir; bunun dışında İstanbul Modern Sanat Müzesi mağazası, Slow Public, Laboratuvar Studio, Sade Dükkan gibi satış noktalarımızdan ulaşılabilir. Yurtdışı satış noktalarımız için ise websitesimizdeki “stockists” kısmından Amerika, İspanya ve İngiltere’deki mağazalara dair bilgi sahibi olunabilir.

Çok yakında da yeni heyecan verici satış noktalarını duyurmaya başlayacağız. Bunların yanı sıra da, Kızıltoprak’taki çok yeni üretim alanımız da önceden randevu alınarak ziyaret edilebilir.

 

Kerem, Sanatını nasıl tanımlıyorsun?

Günlük yaşantımızdaki tüm oluş ve davranışlarımızın çeşitli yönlendirmelere maruz kaldığını düşünüyorum. Böyle bir zamanda işlerim benim için bağımsız bir “iç ses arayışı” diyebiliriz.

El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası | Kerem Ardahan
El Quinto Studio: Anadolu Yakası’ndan İlham Noktası | Kerem Ardahan

İlham kaynaklarını neler oluşturuyor?

En önemlisi sokak. Çocukluğum hep sokakta geçti eve sokamazlardı kendime yapacak hep bir şey bulurdum sokakta, aradığım birçok sorunun cevabını sokaktan almaya çok küçük yaşta başladım diyebiliriz. Sonra üniversite yıllarında arkadaşlarımla hep sokakta sosyalleşirdik, yani sokağın hayatıma kattığı ve bana söylediği çok şey oldu. Halen dinlerim kendisini:). Onun dışında insanların günlük yaşantıları ve hayal dünyamdan besleniyorum.

 

İşlerini daha önce nerelerde gördük ve de görmeye devam edebiliriz?

En son 2015 yılında “Kolektif Delilik” adıyla bir solo sergim oldu Aslında çok fazla solo sergi açmıyorum, bunun birçok nedeni oldu geçtiğimiz zaman içerisinde ama birkaç senedir kendi atölyemde sadece resim yapmaya odaklanmış durumdayım. Önümüzdeki sezon için birkaç sergi projesi var. Onun dışında önceden çok barışık olamadığım sosyal medyayı aktif kullanmaya çalışıyorum oralarda çok yakından takip edebilirsiniz.

Önümüzdeki sezon için Ankara’da Cer Modern HUB Art Space’de bir solo sergim olacak, İstanbul’da bir sergi içinse görüşmelerim devam ediyor. Bunlar dışında ise sokağa daha yakın durmak istiyorum önümüzdeki zaman diliminde hem sokağa daha fazla iş yapmayı planlıyorum hem de sokağa yakın mekanlarda bağımsız projeler var hayalimde.

 

İşlerini nerelerde bulabiliriz?

Web sitemi yeni açtım oradan görülebilirler keremardahan.com

Instagram hesabım ise @keremardahan bunların dışında bir mecrada henüz yer almıyorlar.

Murat Can Uysal

Yorumlar