DENEMENLAZIM

One Square Meter: Zeynep & Çağrı

One Square Meter: Zeynep Özar & Çağrı Berksü

One Square Meter; Zeynep Özar ve Çağrı Berksü tarafından kurulan bir tasarım evi. Hayata dair güzel şeyler üretmek ve bu üretimi el ustalığı ile yapmak üzerine hayata geçirilmiş. Biz de hem kendi hikayelerini dinlemek hem de o hikayeyi sizlerle buluşturmak için Zeynep ve Çağrı ile biraz sohbet ettik!


Biraz kendinizden bahseder misiniz? Kimsiniz, nesiniz, ne okudunuz, şimdiye kadar neler yaptınız?

Zeynep (Z): İsmim Zeynep. 1986 İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Antalya’da okuduktan sonra üniversite için 2003’te İstanbul’a tekrar geldim. Yıldız Teknik Üniversitesi’de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü okudum, üzerine bir de aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Daha sonra Instyle Dergisi ile bir editörlük geçmişim oldu. Ajans sektörüne geçiş yaparak,sosyal medya yöneticiliği ve metinyazarlığı da yaptım. 2016 itibariyle o sektörü arkamda bıraktım.

One Square Meter: Zeynep Özar & Çağrı Berksü

Çağrı (Ç): Ben Çağrı Berksü. 1980 İzmir doğumluyum. Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde grafik tasarım bölümünde okudum. Ardından 2 yıl boyunca Ayvalık/ Cunda’daki kitapçımızda çalıştım. Daha sonra İstanbul’a gelip reklam ajanslarında art direktörlük yapmaya başladım. 10 yıl ajanslarda çalıştıktan sonra artık One Square Meter ile ve gelen freelance tasarım işlerimle ilgileniyorum.

 

Markanın hikayesi nasıl başladı? Atölyenizin kuruluşundan biraz bahseder misiniz? Çanta yapmaya hayatınızın hangi aşamasında karar verdiniz?

Z & Ç: Markanın hikayesi çatı katında bir evde başladı. Bir gece otururken nesnelerin hayatımızdaki yerini konuşuyorduk ve uzun zamandır gündelik yaşamımızda kullanıp çok sevdiğimiz bir aksesuar veya obje ile tanışmadığımızı farkettik. Bir yandan da ellerimizi kullanarak bir şeyler üretmek istiyorduk. One Square Meter, bir tasarım evi fikri olarak ortaya çıktı. çanta bunun aslında ilk adımı. Güzel şeyler üretmeye karar verdiğimizde evi atölyeye çevirdik. El frezesi, dikiş makinesi, overlok makinesi gibi aletler aldık. Zaten bir masanın etrafında karşılıklı çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta da yeni bir raf sistemi kurduk. iki kedi, iki de biz ‘bir metre kare’nin içinde üretiyoruz.

One Square Meter: Zeynep Özar & Çağrı Berksü

 

Bize bir ürününüz ile başından sonuna kadar geçirdiğiniz süreci anlatır mısınız?

Z & Ç: Öncelikle ihtiyaç doğrultusunda düşünüyoruz. Rahat, kullanışlı, günlük hayata uygun olan ürünler yaratmak istiyoruz. Bu ürünleri en kullanışlı hale nasıl getireceğimizi düşünüyoruz. Estetik değerleri de bu noktadan gelişiyor. Yani fonksiyonun güzelliğine inanıyoruz. Bugün bir bez çantan varsa onun içine laptop’ın, şarj aletin ve diğer eşyaların girmeli; onu yere koyduğunda çarpıp zedeleneceğini düşünmemelisin. Kesiyoruz, biçiyoruz ve bir prototip ortaya koyuyoruz. Ağaç baskı ise klişelerini oyuyoruz. Varsa deri detaylarını çözüyoruz. Daha sonra ağaç baskı ile desenini veriyoruzve dikimini yapıyoruz. Deri parçalarını takıp askıya asıyoruz.

 

Çantalarınızın özelliği nedir? Kullandığınız materyaller hakkında bilgi verebilir misiniz?

Z & Ç: Bizim alemet-i farikamız ağaç baskı tekniğini kullanmamız. Bu teknikler her klişede kendine özel bir dokuya sahip oluyor. Her desen ve dolayısıyla her ürün esasında ‘unique’ oluyor. Çoğunlukla ağaç baskıyı pamuklu kumaş üzerine yapıyoruz. Başka modellerde ise kumaş seçimi; forma göre belirleniyor. İç astarlarda ise basma kumaşını kullanıyoruz. Güzel bir şaka… 😉 Eğlenmekten kimseye zarar gelmez. Şık bir detay olarak da deri kullanıyoruz.

 

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Z & Ç: Farklı dünyaları kesiştirerek bir şeyler yapmayı seviyoruz. Siyah-beyaz çizgili, deri saplı bir çantanın içinde basma kumaş veya çok hoş bir tüvitin içinde pazeninin zıtlığı, yeni hikayeler yaratıyor.

 

İş bölümünü nasıl oluşturuyorsunuz? Çift olarak çalışmanın zorlukları var mı?

Ç: Ürünlerin tasarımına beraber karar veriyoruz. Klişelerin oyulması, baskı ve derilerin takılması, kalıp çıkarmak gibi kalemler bende. Beraber çalışmanın hiçbir zorluğu yok. Zeynep benim en mutlu ve rahat çalıştığım insanlardan biri. Yalnız arada bir ‘CIK!’ diyor.

Z: Ben; kumaş seçimi ve dikiş kısmına bakıyorum. Bir de acıkınca suratım düşüyor 🙂

 

Bize ürünlerinizin çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Z & Ç: Ağaç baskı tekniliği ile desenleştirilmiş omuz çantası, ağaç baskı clutch ve gabardin el çantalarımız var. Yeni bir ağaç baskı tote bagi ise yolda!

One Square Meter: Zeynep Özar & Çağrı Berksü

 

Size nasıl ulaşabiliriz?

Z & Ç: Ürünlerimizi onesquaremeter.co’dan inceleyebilir; bizi daha yakından tanımak için instagram.com/onesquaremeterco’dan takip edebilirsiniz. Bunların dışında ürünlerimizle Akaretler’deki slow public, Galata’daki sntrl dükkan, Alaçatı’daki the design market ve Cunda’daki Heves Berksü seramik atölyesi’nde bulabilirsiniz. Haziran ayı bitmeden ise Gayrettepe’deki Petra Coffee’de de olacağız.

 

Geleceğe dair projelerinizden bahseder misiniz?

Z & Ç: Ayvalık’a taşınıp ürünlerimizi orada kuracağımız atölyede üretmek istiyoruz.

Ç: Tekstil atölyesinin yanında şezlong, masa, sandalye gibi ürünlerin tasarlanabileceği küçük bir marangozhane; bunun dışında Heves Berksü gibi sanatçı iş birlikleri ve farklı disiplinlerden farklı materyallerle üretim yapan tasarım atölyeleri ile iş birlikleri düşünüyoruz.

Z: Tekstil atölyesinde gömlek gibi giyilebilir parçalara da yer vermek istiyoruz. Benim bir de çocuk kitabı hayalim var, hikayesini yazıp illüstrasyonlarını yapacağım.

 

Bir de kendimize minik bir kayık yapmak istiyoruz 😉