One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

One Square Meter; Zeynep Özar ve Çağrı Berksü tarafından kurulan bir tasarım evi. Hayata dair güzel şeyler üretmek ve bu üretimi el ustalığı ile yapmak üzerine hayata geçirilmiş. Biz de hem kendi hikayelerini dinlemek hem de o hikayeyi sizlerle buluşturmak için Zeynep ve Çağrı ile biraz sohbet ettik!

One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek
One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Kimsiniz, nesiniz, ne okudunuz, şimdiye kadar neler yaptınız?

Zeynep (Z): İsmim Zeynep. 1986 İstanbul doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Antalya’da okuduktan sonra üniversite için 2003’te tekrar İstanbul’a geldim. Yıldız Teknik Üniversitesi’de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü okudum, üzerine bir de aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Daha sonra Instyle Dergisi ile bir editörlük geçmişim oldu. Ajans sektörüne geçiş yaparak, sosyal medya yöneticiliği ve metin yazarlığı da yaptım. 2016 itibariyle o sektörü arkamda bıraktım.

Çağrı (Ç): Ben Çağrı Berksü. 1980 İzmir doğumluyum. Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde grafik tasarım bölümünde okudum. Ardından 2 yıl boyunca Ayvalık/ Cunda’daki kitapçımızda çalıştım. Daha sonra İstanbul’a gelip reklam ajanslarında art direktörlük yapmaya başladım. 10 yıl ajanslarda çalıştıktan sonra artık One Square Meter ile ilgileniyorum.

One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek
One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

Markanın hikayesi nasıl başladı? Atölyenizin kuruluşundan biraz bahseder misiniz? Çanta yapmaya hayatınızın hangi aşamasında karar verdiniz?

Z & Ç: Markanın hikayesi çatı katında bir evde başladı. Bir gece otururken nesnelerin hayatımızdaki yerini konuşuyorduk ve uzun zamandır gündelik yaşamımızda kullanıp çok sevdiğimiz bir aksesuar veya obje ile tanışmadığımızı farkettik. Bir yandan da ellerimizi kullanarak bir şeyler üretmek istiyorduk. One Square Meter, bir tasarım evi fikri olarak ortaya çıktı. çanta bunun aslında ilk adımı. Kuruluşumuzdan yaklaşık 6 ay sonra Ayvalık’a komşu Gömeç’e taşındık ve bir atölye kurduk. Artık marka çatımızın altında yavaş moda ilkeleri ile günlük yaşamı kucaklayan kıyafetler de üretiyoruz.

One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek
One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

Bize bir ürününüz ile başından sonuna kadar geçirdiğiniz süreci anlatır mısınız?

Z & Ç: Atölyemizden çıkan her parça özenli bir organizasyonun ürünü. İşin her adımını kendimiz üstleniyoruz. Koleksiyon serüveni bizim için tasarımla başlıyor. Birbiriyle kardeşliği olan aileler kurup ürün grupları oluşturuyoruz. Bu aileler birbirlerinden farklı olsa da bir bütünlük içinde one square meter çizgisinde kendi yerlerini buluyor. Kalıplarımızı 34,36,38,40 ve 42 bedene göre çıkarıyoruz. Kalıp aşamasının ardından kumaş seçimine geçiyoruz. Sıcak hava ve soğuk hava için tasarlanmış ürünleri doğru ve kaliteli kumaşlarla eşleştiriyoruz.

Ardından her üründen bir adet üretip prototip ürünlerimizi oluşturuyoruz. Prototip ürünleri atölyemizde yaptığımız fotoğraf çekimlerinde kullanıyoruz. Ürünün kullanıcı tarafından iyi anlaşılması için her açıdan fotoğraf çekimini yapıyoruz. Ürün fotoğraflarını internet istemizde beden ölçüleri ve kumaş özellikleri ile birlikte ürün sayfalarına yükleyip siparişe açıyoruz. Siteye gelen sipariş üzerine üretime geçiyor, paketlemesini yapıp kısa sürede gönderimini yapıyoruz.

One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek
One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

Çantalarınızın özelliği nedir? Kullandığınız materyaller hakkında bilgi verebilir misiniz?

Z & Ç: Bizim alemet-i farikamız ağaç baskı tekniğini kullanmamız. Bu teknikler her klişede kendine özel bir dokuya sahip oluyor. Her desen ve dolayısıyla her ürün esasında biricik oluyor. Çantalarda denim kumaş kullanıyoruz; astarları da aynı şekilde daha ince yapıya sahip denimden seçiyoruz.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Z & Ç: Zamanın akışkanlığı, hayatın değişkenliği ve ruh hallerinin dönüşümü, çok karakterli yine de kendi içinde uyumlu bir dünyaya referans veriyor. Biz o dünyanın içindeki kadının aynası olmak istiyoruz. Bu isteğimiz de bizi ‘moda’ kaygısı gütmeksizin kendinden emin, evrensel çizgide, senelerce giyilecek, zamansız kıyafetler ortaya çıkarmaya yönlendiriyor.

İş bölümünü nasıl oluşturuyorsunuz? Çift olarak çalışmanın zorlukları var mı?

Ç: Ürünlerin tasarımına beraber karar veriyoruz. Kalıpların çıkarılması ve formlardaki ince ayarların yapılması bende. Fotoğrafların çekilmesiyle ve onların düzenlenmesi ile de ben ilgileniyorum. Beraber çalışmanın hiçbir zorluğu yok. Zeynep benim en mutlu ve rahat çalıştığım insanlardan biri.

Z: Ben kumaş seçimi ve dikiş kısmına bakıyorum. Fotoğraf modelliği ve yazılacak tüm yazılar da bende. Yine de ürünlerin ortaya çıkış sürecinde -başından sonuna kadar- ikimiz de çok koordineli ilerliyoruz. İyi bir takımız.

Bize ürünlerinizin çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Z & Ç: Ağaç baskı tekniği ile desenlendirilmiş çantaların yanı sıra bu tekniği kullandığımız denim haoriler ile elbiseler, bluzler, pantolonlar ve şortlar çok büyük bir dünya. Koleksiyonlarımızı aileler kurarak şekillendiriyoruz; birbirleri ile kalıp kardeşliği kuran modellerin aileleri. Her biri kendi hikayesi ve karakteri ile kendi anlamını ve çizgisini taşıyor. Diğer yandan birbirleri ile de iyi anlaşıyorlar; iyi bir dostluk var aralarında. Onları bu denli çeşitli kılan etmen, kullandığımız kumaşlar.

Orta Anadolu firmasının denimleri ve Yünsa’nın olağanüstü yünlü ve pamuklu kumaşları ile Denizli, Buldan’da lokal olarak dokunmuş ham keteni kullanıyoruz.

One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek
One Square Meter: Yavaşlamak Hepimize İyi Gelecek

Size nasıl ulaşabiliriz?

Z & Ç: Ürünlerimizi onesquaremeter.co’dan inceleyebilir; bizi daha yakından tanımak için instagram.com/onesquaremeterco’dan takip edebilirsiniz. ‘Fair trade’ gereği araya çok fazla aracı sokmamaya çalışıyoruz. Akaretler’deki Slow Public’te çantalarımızdan bir seçki var. Bozcaada’daki BİT kıyafetlerden güzel ve zengin bir seçkiye sahip. Bir de Amsterdam’daki CKX Studio’da -şimdilik iç üretimine ara verdiğimiz- indigo modellerimiz yer alıyor.

Geleceğe dair projelerinizden bahseder misiniz?

Z & Ç: One square meter şu ana kadar organik bir şekilde gelişti; rastlantılarla, sürprizlerle, güzel tanışıklıklarla kendine bir yol çizdi. Benzer şekilde ilerlemek; ancak tabii ki daha geniş kitlelere ve uluslararası noktalara ulaşmak en büyük dileğimiz…

Yorumlar