Yulaf ile Kahvaltı Yapabilmenin 4 Farklı Yolu

Annelerimiz doğru söylüyor! Kahvaltı günün en önemli öğünü. Ve biz senin güne kahvaltı yapmadan başlamadığına eminiz!:) Ama kahvaltı yapmak tek başına yeterli değil, “sağlıklı” kahvaltı yapmak gerek. Belki duymuşsundur; birçok araştırma güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanın metabolizmayı %10 oranında artırdığını söylüyor. Yani kilo vermek veya korumak istiyorsan mutlaka sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamalısın.

Peki her gün aynı şeyleri yemek zorunda mıyız? cevap tabiki de “hayır”. Kahvaltı yapmamak için “benim vaktim yok hazırlayamıyorum” gibi bahanelerin var ise ya da “işe giderken simit, poğaça, börek gibi şeyler alıyorum” diyenlerdensen bu alışkanlıkları bırakmanın zamanı geldi demektir. Sana pratik, sağlıklı ve lezzetli bir önerimiz var. Yulaf ezmesi!

En değerli tahıllardan biri olan yulaf, lif ve protein içeriği sayesinde uzun süre tok tutuyor.

Adını bile duyunca burun kıvıranlardansan lütfen ona bir şans ver. Belkide bugüne kadar senin için uygun olan hazırlama yöntemini bulamamışsındır.

İhtiyacın olan malzemeler:

  • Yulaf ezmesi. ( Yulaf kepeği veya musli ile karıştırma lütfen )
  • Süt veya yoğurt. (  Herhangi bir süt çeşidi olabilir; inek, keçi, badem, hindistan cevizi sütü vb.)
  • Taze veya kuru meyveler
  • Ceviz, badem, fındık, kaju, ayçiçek çekirdeği gibi çiğ, kavrulmamış, tuzlanmamış sağlıklı yağlı tohumlar
  • Toz tarçın, kakao, keçiboynuzu unu, hindistan cevizi tozu
  • Bal, fıstık ezmesi

 

İşte yulaf yemenin denemenlazım 4 farklı yolu:

1. Süt/su ile pişirerek

Yiyeceğin miktar yulaf ve sütü veya suyu minik bir tencereye koyup, üzerine yine istediğin aroma için tarçın, kakao veya keçiboynuzu ununu ekleyip lapa kıvamına gelene kadar “karıştırarak” pişirmelisin. Yaklaşık 3-5 dakikada pişiyor. Daha sonra tabağına aktarıp üzerine meyve ve kuruyemiş ilave edebilirsin. Yulafını eğer su ile pişirdiysen, istersen piştikten sonra ekstra süt ekleyebilirsin.

Yulaf Ezmesi Tarifleri | Süt veya Su ile Pişirilmiş
Yulaf Ezmesi Tarifleri | Süt veya Su ile Pişirilmiş

2. Geceden buzdolabında bekleterek;

Yulaf ve sütü bir kaba veya minik bir kavanoza koyup iyice karıştırın. Kapağını kapatıp buzdolabına yerleştirin.  Sabah uyandığında şişmiş ve yenecek kıvama gelmiş olacaktır.

Soğuk yemek istersen: dolaptan çıkardığın yulafın üzerine istediğin meyve, ceviz/badem/fındık vb. ve aroma için tercihine bağlı olarak toz tarçın, kakao veya keçiboynuzu unu ekleyebilirsin. Eğer evde yiyecek vaktin yoksa sabah karışımın üzerine meyveni ekleyerek yanına alabilirsin. İhtiyacın olan sadece bir kaşık;)

Sıcak yemek istersen: Akşamdan beklettiğin karışımı minik bir tencereye aktarıp 1-2  dakika karıştırarak ısıtman yeterli. Bu ısıtma işlemi sırasında tarçın, kakao veya keçiboynuzu unu ekleyebilirsin. Lapa kıvamına gelen ısınmış yulafı tabağına alıp üzerine sevdiğin malzemeleri ekledin mi yemeye hazır.

Yulaf Ezmesi Tarifler | Geceden Buzdolabında Beklemiş
Yulaf Ezmesi Tarifler | Geceden Buzdolabında Beklemiş

3. Süt ekleyip bekleterek

Yiyeceğin yulaf miktarının üzerini örtecek şekilde süt ilave edip 5-10 dakika bekletirsen, sen yüzünü yıkayıp hazırlanana kadar şişerek yenecek kıvama geliyor. Pişirilmiş veya geceden bekletilmiş kadar lapa kıvamında olmuyor ama bu şekilde de lezzetli. Üzerine yine istediğin meyve ve kuruyemişleri ekleyerek yiyebilirsin.

4. Yoğurt ile

Yulaf ve yoğurdu karıştırıp bir kaç dakika beklemen yeterli. Yine meyve ve kuruyemiş eklemeyi unutma 😉

Tüm karışımların üzerine ekleyeceğin malzemeler tamamen sana kalmış. Biraz daha tatlı olsun istiyorsan az miktarda doğal bal da ekleyebilirsin.

Yulaf Ezmesi Tarifler | Yoğurt ile Hazırlanmış
Yulaf Ezmesi Tarifler | Yoğurt ile Hazırlanmış

Ölçü örneği:

  • Kadınlar için; 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 150 ml süt, 1 porsiyon meyve ve 6-8 adet badem/2 adet tüm ceviz
  • Erkekler için: 5-6 yemek kaşığı yulaf ezmesi 200 ml süt, 1 porsiyon meyve ve 10 adet badem/3 tüm ceviz olabilir.
Kadınlar için
Kadınlar için
Erkekler için
Erkekler için

Yulaf ile hazırlanan diğer tarifler için tıklayın!

Yorumlar